V pátek může tým "lvíčat" začít v úvodním duelu baráže s Bosnou a Hercegovinou pracovat na nápravě a zahájit tak cestu mezi osm elitních týmů, které se v příštím roce utkají v Nizozemsku. Čtyři nejlepší mužstva si navíc zajistí účast na olympiádě v Pekingu v roce 2008.
Tak daleko ale čeští mladíci zatím nehledí. Nyní se starají jen o to, jak ve zrádné baráži přejít přes Bosnu, za niž hraje třeba teplický útočník Edin Džeko. V pátek v Jablonci se uskuteční první díl vzájemného souboje, v úterý po odvetě v Sarajevu bude znám postupující.
"Barážová matematika je jasná. V domácím zápase se pokusíme vytvořit co možná nejlepší výchozí pozici před odvetou. Musíme být ale maximálně zodpovědní a důslední. Kdy jindy než v baráži by hráči měli ukázat výkon na hranici možností," řekl ve čtvrtek trenér českého týmu Ladislav Škorpil.
"Baráž je pro nás jen dalším krůčkem na velmi náročné cestě k vrcholu. Ale cítím, že v týmu je dobrá atmosféra," podotkl Škorpil, který zřejmě bude mít v pátek k dispozici kompletní kádr.
K zápasu by měl být připraven i brněnský středopolař Mario Holek, kterého v posledních týdnech sužovaly problémy s naraženým stehenním svalem. Holek má ale tréninkové manko, v pátek bude připraven zřejmě jen na lavičce. Kouč Škorpil má prý už o základní sestavě jasno.
"Tentokrát opravdu příliš netápeme," připustil. V útoku by si mohl odbýt premiéru v dresu jednadvacítky liberecký útočník Jan Blažek.
Reprezentační jednadvacítka v posledních dvou barážových soubojích neuspěla. V roce 2003 vypadla se Švýcarskem a loni, když už tým vedl Škorpil, ji vyřadilo ze hry Německo. U posledního nezdaru bylo i osm hráčů ze současného týmu.
"Ale nijak nás ta vzpomínka nestresuje. Naopak jsme rádi, že jsme teď dostali šanci loňské vyřazení napravit. Teď už tu šanci ale nesmíme prováhat, mistrovství je pro nás obrovskou motivací," uvedl obránce Josef Kaufman, jeden z pamětníků loňského nezdaru.
"S Německem jsme vůbec nehráli špatně, jen jsme vyhořeli v zakončení. Teď si z toho musíme vzít ponaučení, s Bosnou si už prostě takové šance nemůžeme dovolit zahazovat," prohlásil teplický zadák.
Nechceme se nervovat do poslední minuty, říká Latka
Čeští mladíci touží po tom, aby si po zápase v Jablonci vytvořili výhodnou výchozí pozici do odvety. "Protože bychom do Bosny rádi jeli aspoň trochu klidnější. Nebylo by moc dobré, kdybychom se tam měli nervovat do posledních minut," uvažoval stoper a kapitán Martin Latka.
"Hlavně nechceme dostat gól. Ale musíme si dávat pozor, Bosna vypadá v útoku nebezpečně," varoval.
Trenér Škorpil věří, že jeho tým se s psychickým tlakem v baráži vyrovná. Dobrým znamením podle něj bylo, že Češi nepřipustili zaváhání v kvalifikaci s Kyprem a Běloruskem, která se letos hrála jen na dva zápasy.
"Ten tlak byl srovnatelný, stejně jako v baráži tam nebyl žádný prostor na opravu. Navíc máme v týmu devět hráčů z Liberce, Sparty a Slavie, kteří mají letos zkušenosti s těžkými pohárovými zápasy. Věříme, že to zúročí i v baráži," řekl Škorpil.
Bosna a Hercegovina má u českého týmu respekt, přestože je považována za mírného outsidera vzájemného utkání. Mužstvo se ale blýsklo ve zkrácené kvalifikaci, v níž vyřadilo Arménii a především Norsko. Bosňané si postup do baráže zajistili právě remízou 1:1 v Norsku.
"Bosna sice v Norsku ještě čtvrt hodiny před koncem prohrávala, ale tím, že se dokázala vrátit do zápasu, prokázala svoji sílu," uvedl Škorpil. "Musíme být maximálně agresivní, oni se rádi mazlí s míčem, když se přitvrdí, nemají to rádi. A když získáme míč, musíme co nejrychleji vnikat do jejich obrany, v tom by mohli být zranitelní," řekl Latka.
Bosenští mladíci se ale prý Čechů nebojí. "Postup do baráže pro nás je historickým úspěchem, ale jenom s tím se spokojit nechceme," vzkázal teplický útočník Džeko, kterého čeká prestižní souboj s teplickými spoluhráči Kaufmanem, Jirsákem, Kleinem a také koučem Vlastislavem Marečkem, který u české jednadvacítky dělá asistenta.
Utkání mezi Českou republikou a Bosnou a Hercegovinou začne v pátek v Jablonci nad Nisou v 17:30. Zápas vysílá přímým přenosem televize Galaxie.
Lístky na zápas rychle mizí, ještě v průběhu pátku by ale mělo být v prodeji přibližně tisíc vstupenek. Hlavním rozhodčím je Portugalec Pedro Proenca.
Předpokládaná sestava ČR: Zlámal - Kaufman, R. Hubník, Latka, Kadlec - Kolář, Frejlach, Švec, Pudil - Holenda, Blažek (Papadopulos).
