Jedete na Euro? Jak najít stadion, fanzonu, linky MHD

Tomáš  Kubánek Tomáš Kubánek
6. 6. 2012 13:31
Praktický průvodce po Vratislavi.
Foto: Jakub Šafránek

Praha - Co potřebuje každý fanoušek cestující za českým týmem nado Vratislavi vědět? Kde si dát české pivo? Kde se zeptat na různé informace? To naleznete v tomto průvodcovském manuálu.

Ubytování

Hledat na vlastní pěst ubytování na poslední chvíli bude hodně složité.

Nicméně to zkuste na specializovaných webech, nebo obecném portálu www.booking.com. Počítejte však s velkými nárůsty cen.

Levnější variantou mohou být fankempy, kterých je po Vratislavi zřízeno několik.

Fankempy

V souběhu ulic Lotnické i Metalowců bude od 8. června fungovat výjimečné městečko pro fanoušky. Ve vzdálenosti 1 km od stadionu a 15 minut jízdy tramvají do zastávky na Rynku, odkud je nejblíže do zóny fanouška, vznikne noclehová základna. Další kempy nalezenete u Olympijského stadionu (ul. Paderewskiego 35, tel. +48 71 348 46 51) a u koupaliště "Glinianki" (ul. Kosmonautů 2, tel. +48 71 353 86 17).

Jak se dostat na stadion?

Do Vratislavi se můžete dostat vlakem, autobusem, autem i letadlem. Obecně však platí, že při cestě na stadion je nejlepší formou dopravy MHD nebo vlaková.

Tyto dva způsoby by vás měly spolehlivě dovést k cíli, neboť MHD má dobrou dostupnost po celém městě a stadion se od zastávky "Stadion Wroclaw" nachází jen pár minut chůze. Stejně tak je to s vlakovou stanicí "Wroclaw stadion". Pokud do Vratislavi přijedete autem, nechejte ho na některých z parkovišť P+R a vydejte se na stadion výše uvedenými způsoby. Z Rynku se na něj dostanete za zhruba dvacet minut.

Peníze

Polská měna: 1 zlotý (PLN) = 100 grošů

V současné době je kurz okolo 6 korun za 1 zlotý.

Cizí valutu na polské zloté je možné vyměnit v bankách, ale výhodnější
kurz obyčejně nabízejí směnárny, které navíc nepobírají provizi za provedené finanční operace.

Banky jsou obyčejně otevřené od pondělí do pátku v hodinách 9:00-17:00.

Parkování

Bezprostřední okolí stadionu nabízí jen omezený počet parkovacích míst, proto jsou zřízena tzv. parkoviště P+R (Park and Ride - většinou parkování při chodníku pro několik desítek až stovek míst).

Nacházejí se u hlavních příjezdových tras do města a v místech s návaznou městskou dopravou s přímým spojením do centra města. Parkovné bude na 24 hodin zdarma.

Doprava po městě

Jednorázová jízdenka MHD stojí 3 zl., noční 3,20 zl., týdenní 46 zl., zlevněné pak polovinu.

Bezplatné převozy pravidelnou městskou dopravou a speciální dopravou v městě na mistrovství budou náležet fanouškům po ukázání vstupenky na zápas od začátku zápasového dne do poledne druhého dne.

Při jízdě taxíkem by řidiči měli standardizované sazby za kilometr. Ty jsou schvalované městskou radou a mají charakter maximálních cen: nastoupení a první kilometr jízdy 6 zl., za každý další kilometr 3 zl., v noci 4,50 zl.

Laciným a oblíbeným dopravním prostředkem jsou kola, která se dají zapůjčit na mnoha stanovištích po celé Vratislavi.

Fanzóna

Po celou dobu konání Eura bude na Rynku k dispozici fanzóna pro 30 tisíc lidí, která nabídne sledování zápasů na velkoplošných obrazovkách, koncerty, gastronomické koutky či různé soutěže.

Vstup do fanzóny je bezplatný. Je ale nutné mít na paměti, že do ní není možné vnášet nebezpečné předměty, nápoje a jídlo.

Platby uvnitř zóny jsou  možné pouze pomocí bezkontaktních karet typu paypass. Bude ji bezplatně vydávat Banka Pekao S.A. při vstupech do zóny a můžete si ji dobíjet prostřednictvím internetu nebo ve speciálních místech v rámci zóny. Touto kartou bude rovněž možné platit všude mimo zóny a vybírat z bankomatů.

Otevírací doba fanzóny:
7.-16.6.2012 po-pá 15:00-24:00
so-ne 12:00-24:00
17.6-1.7.2012 po-pá 17:00-24:00
so-ne 12:00-24:00

Gastronomie

Ve Vratislavi působí řada restaurací a gastronomických míst nabízejících jídla z různých koutů světa. Kromě specialit polské kuchyně, je velký zájem o středozemská jídla anebo jídla z Blízkého Východu.

Nejatraktivnější restaurace se nacházejí na Rynku nebo v jeho bezprostředním sousedství. Jen o pár desítek metrů dále však můžete nalézt lokály dostupné i pro studentskou kapsu.

Teplá jídla bývají podávána až do večerních hodin, protože v Polsku něco jako česká ´meníčka´ pro polední přestávku nenajdete.

Je vhodné si pamatovat, že pokud při placení účtu řeknete číšníkovi "Dziękuję!" (Děkuji), znamená to, že neočekáváte vrácení drobných.

Přání dobré chuti: Smacznego!

Kde si dát české pivo?

V centru Vratislavi najdete řadu hospod a restaurací, kde si můžete dát české pivo. Zde je výčet některých z nich.

Czeski Raj - Bogusławskiego 9 (Ježek, Svijany, Krušovice, Krakonoš)
Czeski Film - Kiełbaśnicza 2, (Pilsner)
Czeski Pub - Popowicka 28, www.czeskipub.pl (Primátor, Svijany, Holba, Gambrinus, Kozel, Rychtář)
Bernard - Rynek 35, www.bernard.wroclaw.pl (Bernard)
Iguana - Nożownicza 1a, www.restauracjaiguana.pl, (Rohozec, Svijany)
Kuchnia - Bogusławskiego 61 (Litovel)
Lamus - Bogusławskiego 97 (Primátor)
Artzat - Malarska 30, www.artzatcafe.pl
Pociąg - Bogusławskiego 77 (Litovel, Holba)
Stacja - Bogusławskiego 11 (Litovel, Holba, Skalák)
Schody Donikąd - pl. Solny 13, www.schodydonikad.pl (Primátor)
Nietota - Kazimierza Wielkiego 50, www.nietota.pl (Litovel)
Colloseum Jazz cafe - Piotra Skargi 18a, www.jazzcafe.com.pl (Primátor)
Kuźnia Dobrych Klimatów - Bogusławskiego 81
Polské pivo a alkohol

Polské pivo nepatří mezi ty vyhlášené, nemá takovou pěnu ani hutnost jako české, přesto žízeň zažene spolehlivě a po pár kouscích mu přijdete na chuť.

Mezi nejoblíbenější značky patří Źywiec, Tyskie, Warka, Lech či přímo vratislavský Piast.

Polskou specialitou je pivo se sokem neboli kapkou ovocné šťávy. Čech nad tímto počínáním občas nechápavě kroutí hlavou, v horku a po několikahodinovém fandění však velmi příjemně osvěží.

Obvyklá cena piva je okolo 5 až 7 zlotých.

Stejně v Polsku stojí i vodky. Bývají přitom kvalitnější než v Česku, nejlepší jsou Wyborowa, Sobieski nebo Zubrowka.

Přání při přípitku: Na zdrowie!

Jídla

V polské kuchyni se mísí vlivy různých kultur, nejčastěji okolních národů, tedy i české gastronomie.

Významným prvkem jsou polévky (zupy) jako např. boršč, žurek (z žitné mouky s klobásou a vejcem) či chlodnik (studená polévka se smetanou a vejcem). Masové vývary se označují jako "rosól".

Mezi typická polská hlavní jídla patří bigos (z dušeného kyselého a nekvašeného zelí a různých druhů masa a uzenin), pirohy (těstová kapsa s různou náplní od masa, hub po špenát či ovoce), klopsiki (sekaná, často se podává s rajskou omáčkou), kotlet schabowy (smažený vepřový řízek), filet z kurczaka (kuřecí steak přírodní nebo smažený), hodně se objevují také ryby.

Jako příloha se podávají frytki (hranolky), placki ziemniaczane (bramboráčky), kluski (knedlíky) či ziemniaki (brambory).

Ve Vratislavi narazíte i na česká jídla, pizzerie, stánky s gyrosem a hamburgery, stále populárnější je sushi.

Kam zajít mimo zápasový den?

Vratislav nabízí ke shlédnutí opravdu hodně památek a krásných míst.

Procházka po Rynku, radnice a okolí vám může zabrat i nějakou tu hodinu. Stejně tak vás uchvátí historické stavby na Domském ostrově (Ostrów Tumski), královský palác či univerzita.

Za poznáním jděte do některého z mnoha muzeí (národní, archeologické, m. člověka, m. farmacie, m. současnosti - výstava ´Only a game?´ s vzácnými artefakty fotbalové historie a mnoha další).

Odpočinek hledejte například v botanické zahradě, u multimediální fontány v zoo nebo aquaparku.

Zákazy

Alkohol a tabákové výrobky se v Polsku prodávají pouze osobám starším 18 let.

Pití alkoholu na veřejných místech (zvláště v parcích, okolí obchodů, nádražích) je zakázané. Přípustné je pouze ve speciálně vyhrazených místech během masových akcí a v letních zahrádkách.

Přípustný obsah alkoholu v krvi během řízení vozidla je 0,2?.

Kouření je zakázáno ve veřejných prostorách, jakými
jsou například nádraží, letiště, dopravní prostředky, zastávky, nemocnice, úřady, školy a také restaurace i hospody. Kouření je povoleno pouze v speciálně vyhrazených místech, v izolovaných místnostech a v nezabudovaných kavárenských zahrádkách.

Držení a užívání jakéhokoliv množství drog včetně marihuany je celoplošně zakázáno.

Zakázáno je také koupat se v řece Odře.

Pomoc

Po Vratislavi se bude pohybovat více než 1200 dobrovolníků. Poznáte je podle zelených triček s nápisem "VOLUNTEER" a šedých kalhot.

Jejich úkolem je pomáhat jak na veřejných městských prostranstvích, tak na oficiálních místech Eura.

web: www.hostcitiesvolunteers2012.pl

Další pomoc naleznete na fanambasádách a speciálních webech.

Tísňové volání: 112

Fanambasáda

Stálé velvyslanectví fanoušků ve Vratislavi je na ulici Szewska 66/67a. Otevřeno je denně od 12.00 do 24.00 hod. po celou dobu trvání šampionátu.

 

Právě se děje

Další zprávy