Hrdý Dovalil: Hráčům jsem věřil, že Ukrajinu zvládnou

ČTK ČTK
13. 6. 2011 8:30
Mladíci dobře vědí, že ještě není zdaleka vyhráno
Kapitán Bořek Dočkal a jeho gólová radost proti Ukrajině.
Kapitán Bořek Dočkal a jeho gólová radost proti Ukrajině. | Foto: Reuters

Viborg - Trenér fotbalové reprezentace do 21 let Jakub Dovalil prý už dlouho před prvním zápasem mistrovství Evropy s Ukrajinou věřil, že jeho svěřenci vstupní duel zvládnou.

A tak měl o to větší radost, že jeho předtucha byla správná. Dovalil věří, že první výhra vnese do týmu potřebný klid a dodá ještě víc sebevědomí před klíčovými duely se Španělskem a Anglií.

"Nakonec jsme vyhráli zaslouženě. Zápas byl nejprve z obou stran nervózní, v prvním poločase jsme občas udělali nějakou chybu.

Čtěte také:
Lvíčata začala Euro výhrou. Ukrajinu sestřelil Dočkal
ŽIVĚ Česká lvíčata na úvod Eura zdolala Ukrajinu 2:1
Malé Euro začalo výhrami Běloruska a Švýcarska

Ale klukům jsem už před utkáním věřil, že to zvládnou, a jsem rád, že to potvrdili. Nakonec to zvládli dobře," řekl Dovalil po utkání ve Viborgu novinářům.

Triumf nad Ukrajinou prý uvolní atmosféru v týmu, který s velkým očekáváním vstupoval do Eura v Dánsku. "Bude se nám lépe dýchat, lépe trénovat. Budeme snad klidnější, protože jsme si zlepšili výchozí pozici," věřil český kouč.

Ještě zdaleka není vyhráno

Jednadvacítka ale na Euru zdaleka nemá vyhráno. V následujících duelech se Španělskem a Anglií ještě bude muset bodovat, aby se vklínila mezi dva postupující a dál tak byla ve hře také o postup na olympiádu.

Jan Morávek hru českého týmu výrazně oživil.
Jan Morávek hru českého týmu výrazně oživil. | Foto: Reuters

"První výhra je pokaždé hodně důležitá. Ale když pak dvakrát prohrajeme, bude to k ničemu. Takže je před námi hodně práce," řekl Dovalil.

Svým hráčům dnes částečně vyčítal jen výkon v prvním poločase, v němž Češi tápali a nebyli soupeři příliš nebezpeční. "Dělali jsme tam chyby a pouštěli soupeře do toho, co jsme přesně nechtěli. Nechali jsme soupeře běhat do přečíslení, ale všechno bylo po zbytečných a nevynucených chybách.

Jinak Ukrajina příliš nehrozila, v defenzivě jsme to zvládli slušně. Až na ten závěr," připomněl Dovalil snížení Ukrajince Bilého v 88. minutě, po němž soupeř ještě usiloval o vyrovnání.

Morávek hru oživil a zlepšil rozehrávku

Podle Dovalila jednadvacítce pomohlo i poločasové střídání záložníka Morávka za Hořavu. "Mrzí mě, že to Hořavovi příliš nevyšlo, ale Morávek přinesl do hry klid, zlepšila se s ním rozehrávka," uvedl Dovalil.

Lukáš Vácha odehrál výborný zápas.
Lukáš Vácha odehrál výborný zápas. | Foto: Reuters

Chválil i kapitána Bořka Dočkala, autora obou českých tref. "Nevadí, že to bylo pokaždé levačkou," připomněl Dovalil s úsměvem, že Dočkal má silnější pravou nohu.

"Bořkovi to přeju. On měl ale k týmu trochu dluh, protože dlouho za nás gól nedal. Dnes to bohatě splatil, góly padly po krásných akcích," pochvaloval si Dovalil.

Brankář Tomáš Vaclík si výhry proti Ukrajině cenil. Zbytečné podle něj bylo, jak si hráči zkomplikovali závěrečné minuty po ukrajinské snižující trefě.

"Bylo to zbytečné drama, ale naštěstí jsme výhru uhájili. V zápase se přesně potvrdilo to, co jsme čekali. Začátek byl nervózní, ale vstup do druhého poločasu nám vyšel extrémně," uvedl Vaclík a připomněl dva Dočkalovy góly, které dělilo jen sedm minut.

V samém závěru zkrotil několik centrů i hlavičku mířící do brány, vyrovnat soupeři nedovolil.

"Před tím gólem jsme situaci řešili špatně, zbytečně jsme si hráli s míčem a vymstilo se nám to. Na takové věci si příště musíme dát pozor. Hlavní je, že máme tři body. O to šlo především," řekl Vaclík.

Vaclík: Nesmíme polevit v koncentraci

Podle něj ale tým nesmí polevit v koncentraci. "Máme první tři body, ale kdybychom spekulovali, co nám může stačit k postupu, mohlo by se nám to vymstít," dodal Vaclík.

Foto: Reuters

Výhra podle stopera Ondřeje Mazucha bude pro mladé Čechy velkou vzpruhou.

"Je to jen první zápas, ale na Španělsko by se nám šlo o dost hůř, kdybychom jen remizovali, nebo dokonce prohráli. S tímhle vstupem můžeme být spokojení, pro další vývoj to je jenom dobře," poznamenal Mazuch.

Ani on ale na prvním zápase neviděl jen pozitiva. "První poločas nám hlavně směrem dopředu moc nevyšel. Možná to bylo tím, že to byl první zápas a nikdo nechtěl udělat chybu. My jsme soupeři nabídli pár možností, ale pak jsme se celkově zlepšili. Byli jsme na tom lépe i fyzicky," řekl Mazuch.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští zastupitelé schválili rozpočet, opozice ho kritizovala

Praha bude příští rok hospodařit s příjmy 60,7 miliardy a výdaji 81,6 miliardy korun. Rozdíl město dorovná například z peněz, které získá od státu. Na investice je vyčleněno 16,8 miliardy, což je o něco méně než pro letošní rok. Proti loňsku vzrostou o asi 5,5 miliardy korun běžné výdaje na 64,8 miliardy. Rozpočet dnes po mnohahodinové diskusi schválili pražští zastupitelé. Rozpočet kritizovala opozice, které vadí mimo jiné výše běžných výdajů.

Na konci loňského roku schválili zastupitelé na letošek rozpočet s příjmy 59,175 miliardy a výdaji 77,569 miliardy Kč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy