Galaxie hvězd, jež Dočkal v Asii potká aneb Všechna slavná jména, jež zlákal mocný čínský drak

Galaxie hvězd, jež Dočkal v Asii potká aneb Všechna slavná jména, jež zlákal mocný čínský drak
V Číně už několik českých fotbalistů působilo, namátkou Václav Němeček či Jan Rezek. Ale současnou vlnu čínského pobláznění fotbalem, spojenou s úžasnými finančními částkami, zachytil až nyní Bořek Dočkal.
Napoprvé ještě Sparta odolala, napodruhé při zvýšení čínské nabídky už nikoli: 8,5 milionu eur, tedy zhruba 230 milionů korun, je suma, jíž se reálně nedalo odolat. Bořek Dočkal s čínským klubem Henan Jianye (v precizní české transkripci Che-nan Ťien-jie) podepsal tříletou smlouvu a v každém roce by měl vydělat přinejmenším 80 milionů korun.
Blízko angažmá v čínské lize, byť v tamní druhé nejvyšší soutěži, byl i brněnský útočník Michal Škoda (na snímku). Nakonec to nevyšlo, stejně jako před rokem jeho bratru Milanovi. Tomu ale Slavia přispěchala Slavia s tak lukrativní finanční útěchou, že se už kvůli setrvání v Praze rozhodně nesouží.
Slávisté, které platí čínský majitel, skupina CEFC, vydělávají na české poměry hodně. Ale to, co se děje přímo v Číně, je úplně jiný kosmos. Čínské kluby vydaly letos v zimě na posily 390 milionů eur v nejvyšší soutěži a 46 v jejich druhé lize. Pro srovnání anglické kluby utratily letos v zimě jen 259 milionů eur. Naopak z Číny do Anglie, konkrétně do Chelsea putovala suma 60 milionů eur za Brazilce Oscara.
Foto: Twitter: Henan Jianye
Luděk Mádl Luděk Mádl
1. 3. 2017 10:06
Představme si slavná fotbalová jména, jež v nové sezoně nabídne čínská Super League, která eurem či dolarem nešetří. Kdo nastoupí za jednotlivé týmy?
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 21 minutami

Omezení vstupu do parku České Švýcarsko se v případě nutnosti může prodloužit

Ministerstvo životního prostředí je v případě nutnosti připraveno prodloužit omezení vstupu do národního parku České Švýcarsko, kde požár zasáhl 1060 hektarů, řekla ve čtvrtek novinářům ministryně Anna Hubáčková (za KDU-ČSL). Opatření jsou platná zatím do 31. srpna. Drony v parku každý den nacházejí možná rizika vzniku ohnisek požáru, na místě jsou stále desítky hasičů.

S monitorováním území pomáhá armáda. Jen za středu podle Hubáčkové drony signalizovaly 33 míst, u nichž je možné, že se rozhoří, a je nutné je sledovat. Místa, která jsou ohrožena požárem, jsou většinou ve špatně přístupných oblastech.

Odborníci mapují, co je možné zpřístupnit. Kontrolují cesty, někde se odstraňují ohořelé stromy. "Nicméně jsou lokality, kam ještě nebylo možné pracovníky, kteří mapují škody, pustit," uvedla ministryně. Geologové zároveň kontrolují skalní masivy.

Vedle vybraných území a lesů je zakázaný v noci od 21:00 do 6:00 i vstup na otevřené turistické trasy. Opatření je preventivní a vzhledem k přetrvávajícímu suchu má omezit riziko vzniku dalšího požáru v lesích. Zákaz vstupu se nevztahuje například na zaměstnance správy parku, záchranáře nebo lidi, kteří se přes území dostávají ke svým nebo pronajatým nemovitostem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy