Francouzi jsou druhými finalisty MS

SportPlus
5. 7. 2006 22:53
Mnichov - Fotbalisté Francie jsou po vítězství 1:0 nad Portugalskem druhými finalisty mistrovství světa. Uvnitř: Animace, Fotogalerie
Francouz Zinedine Zidane se raduje z proměněné penalty v semifinále MS proti Portugalsku. | Foto: Reuters

Jejich soupeřem bude v neděli od 20:00 na berlínském stadionu tým Itálie. Portugalci budou o den dříve ve Stuttgartu bojovat o bronz s domácími Němci.

Zápas rozhodla 33. minuta, kdy francouzský kapitán Zinédine Zidane proměnil penaltu nařízenou za faul na Thierry Henryho. Francouzi si tak o nejcennější fotbalovou trofej zahrají znovu po osmi letech.

Francii sice ve středu patřil náznak první šance, kdy se Malouda už v první minutě dostal za záda portugalských beků a vypálil mimo, ale pak na mnichovském stadionu začali hrozit i Portugalci.

Ti měli o motivaci postaráno, Francii neporazili už dlouhých 31 let, na velkém turnaji s ní prohráli obě semifinále na evropských šampionátech a dnes toužili letité prokletí zlomit.

Ve čtvrté minutě se musel proti ráně režiséra Deka, který zmeškal čtvrtfinále proti Anglii kvůli vyloučení v zápase s Nizozemskem, vytáhnout gólman Barthez. Dobíhajícího Pauletu stačili na poslední chvíli odblokovat francouzští zadáci. Ty za dalších pět minut vystrašil i dalekonosný pokus záložníka Manicheho, který prosvištěl těsně nad bránou.

Portugalec Ricardo Carvalho (v červeném) fauluje v pokutovém území Thierry Henryho z Francie. | Foto: Reuters

Těžiště vyspělé taktické partie se pak přesunulo do středu pole, kde sváděly vyrovnaný boj silné pětičlenné záložní řady. Až po půlhodině se v útoku připomněli Francouzi a stálo to za to.

Útočník Henry, který rozhodl jediným gólem čtvrtfinálovou partii s Brazílií, nejprve jen těsně nedosáhl na na Abidalův centr, ale ve 32. minutě hvězda londýnského Arsenalu vtrhla do pokutového území, šikovně se obtočila kolem stopera Carvalha a ten Henryho v rozhodující chvíli podkopl.

Francouzský kapitán Zidane ustál tíhu okamžiku a z pokutového kopu překonal vyhlášeného specialistu Ricarda, který ve čtvrtfinále v rozstřelu chytil tři penalty Angličanům. Portugalsko tak dnes na šampionátu inkasovalo teprve druhý gól, zatím se je povedlo překonat jenom Mexičanům v základní skupině.

Portugalci pak poznali, jak těžké je překonávat kompaktní defenzivní blok francouzské reprezentace, na který si v minulém kole nepřišli ani favorizovaní Brazilci. Míč sice měli ve své moci, ale na dostřel Barthezovy branky se prakticky nedostali.

Veterán Figo, dirigent Deco i nejlepší střelec francouzské ligy Pauleta byli téměř neviditelní. Naopak Francouzi využívali volný prostor k rychlým protiútokům. Nebezpečně vypadal hlavně Henryho pokus levačkou, ale Ricardo míč vytěsnil na roh.

Kapitáni Francie (Zinedine Zidane, vpravo) a Portugalska (Luis Figoú se zdraví před semifinále MS. | Foto: Reuters

Francouzům poprvé zatrnulo až dvanáct minut před koncem: trestný kop Cristiana Ronalda brankář Barthez nezkrotil v náruči, míč se odrazil přímo před Figa, ovšem ten hlavou zamířil těsně nad branku. To už byli na hřišti i portugalští střídající žolíci Simao s Helderem Postigou, kteří měli oživit povadlou ofenzivu.

Skvěle bránící Francouzi ale Portugalce nepustili do soustavného tlaku ani v závěrečných minutách, v samém závěru se na zoufalou zteč vydal i gólman Ricardo, jenže ani on svému týmu štěstí nepřinesl.

Portugalsku se tak rozplynul sen o premiérové účasti ve finále mistrovství světa a jejich trenér Scolari tak nepomstil své krajany z Brazílie, kteří s Francií vypadli ve čtvrtfinále. Scolari dnes zároveň prohrál svoje vůbec první utkání na MS.

Naopak před turnajem odepisovaná Francie dál prodlužuje svoji senzační jízdu. Tým země galského kohouta navíc ve finále bude moci spoléhat na klíčové hráče Zidana, Vieiru, Thurama a Sagnola, nad kterými visela hrozba druhé žluté karty, která by je vyřadila z finále. Podruhé napomínám dnes byl pouze náhradník Saha.

Trenér Francie Raymond Domenech tvrdil, že semifinálová bitva byla vyrovnaná. "Portugalsko bylo velmi silným soupeřem, mezi oběma týmy tam nebyl žádný velký rozdíl. My jsme měli štěstí v tom, že jsme dokázali dát gól," řekl Domenech. Byl rád, že jeho tým na mistrovství nerozložila kritika médií. "To nebyl náš problém. My sami jsme moc dobře věděli, čeho jsme schopní," řekl Domenech.

Francouz Florent Malouda (v bílém) v ostém souboji o míč s Costinhou z Portugalska. | Foto: Reuters

Útočník Thierry Henry, který ve čtvrtfinále proti Brazílii vstřelil rozhodující branku a dnes v semifinále s Portugalskem zařídil klíčovou penaltu, věřil, že vítězná jízda "Modrých" se před finále nezasekne.

"Chceme proti Itálii ještě udělat ten poslední krok. Ale teď zažíváme něco úžasného. Ve skupině nám všichni prorokovali konec a teď stojíme ve finále. Máme prostě silný tým," prohlásil Henry. Po dnešním utkání chválil hlavně výkon v defenzivě. "Bránili jsme jako lvi. Na tom, jak bráníme, je vidět naše obrovská touha po úspěchu," dodal Henry.

Stoper Lilian Thuram byl vyhlášen nejlepším hráčem zápasu a teď se těší na své druhé finále světového šampionátu v kariéře. "Je mi sice 34 let, ale cítím se jako desetiletý kluk, který se dívá na mistrovství v televizi a je v naprosté euforii. Do finále jsme chtěli jít od začátku mistrovství, být tam je jako sen. Kdyby se nám to nepovedlo, byla by to pro mě noční můra," řekl Thuram.

Trenér Portugalska Luiz Felipe Scolari označil vítězství Francie za zasloužené. "My jsme na rozdíl od ní nedokázali dát gól. Zkusili jsme úplně všechno, ale bohužel to nestačilo," litoval Scolari.

Výsledek
Portugalsko - Francie 0:1 (0:1)
Branka:
33. Zidane z pen. Rozhodčí: Larrionda - Rial, Fandino (všichni Urug.). ŽK: Ricardo Carvalho - Saha. Diváci: 66.000 (vyprodáno).
Portugalsko: Ricardo - Miguel (63. Paulo Ferreira), Ricardo Carvalho, Meira, Nuno Valente - Figo, Costinha (75. Helder Postiga), Maniche, Deco, C. Ronaldo - Pauleta (68. Simao). Trenér: Scolari.
Francie: Barthez - Sagnol, Thuram, Gallas, Abidal - Ribéry (72. Govou), Vieira, Zidane, Makelele, Malouda (69. Wiltord) - Henry (85. Saha). Trenér: Domenech.