ME ve fotbale • Čtvrtfinále • 20:45, zápas skončil

Anglie
0:1
Itálie
rozhodující pen. Diamanti

Dobrý den, vítejte u online reportáž ze zápasu čtvrtfinále Eura 2012 mezi fotbalisty Anglie a Itálie. Zápas začíná v neděli ve 20:45.

Chybí nám obsadit poslední semifinálové místo. Tým, který ho uzme, vzejde z nesmírně atraktivního duelu. Oba dnešní soupeři by postupem dokonali velký úspěch na šampionátu. Vždyť Angličané by se do závěrečných bojů o medaile dostali po dlouhých šestnácti letech. A ve skupině nepředváděli vůbec špatné výkony. Hlavně díky dobré defenzívě získali sedm bodů a vyhráli celou skupinu. Italové ale také ani jednou neprohráli, po dvou remízách a jedné výhře šli dál ze druhého místa.

Historie přeje Italům. Ti totiž společná střetnutí vyhráli devětkrát zatímco Anglie pouze sedmkrát. V posledních letech ale na sebe oba národní týmy příliš nenarážely. Poslední zápas se hrál v roce 2002 na ostrovech a Itálie zvítězila těsně 2:1 po proměněné penaltě v 90. minutě. Tehdy šlo ovšem o přátelské utkání.

Sestava Anglie: Hart - Johnson, Terry, Lescott, Cole - Milner, Gerrard, Parker, Young - Rooney, Welbeck

Sestava Itálie: Buffon - Abate, Bonucci, Barzagli, Balzaretti - Marchisio, Pirlo, De Rossi, Montolivo - Balotelli, Cassano

Utkání řídí portugalská trojice rozhodčích Proença, Miranda, Santos.

Oba týmy nastupují na hřiště a vyslechnou si hymny. Angličané jsou v bílém, Italové v modrém.

1.

Utkání začalo.

2.

Zápas rozjíždí Italové svou kombinací. Balzaretti teď ovšem přetáhl centr do pokutového území.

3.

De Rossi teď rozechvěl tyč Hartovy brány, když před vápnem bez přípravy krásně šajtlí roztočil balon.

5.

A velké věci se dějí i na druhé straně. Johnson se dostal k zakončení téměř z malého vápna, míč mu skákal a napálil ho přesně do stojícího Buffona.

Anglie - Itálie | Foto: Reuters
7.

Úvodní zdravice vyměněny, oba týmy vědí, co můžou od soupeře čekat. Míč zatím v moci Italů.

9.

Centr na Milnera včas odvrátil Balzaretti a do útoku zase míří hráči v modrém.

11.

Rooney pronikl ze strany do šestnáctky a hledal před brankou Welbecka, toho ale italská defenzíva ubránila.

13.

Buffon nevěděl, co s ostrým centrem do jeho prostoru, tak ho raději vyboxoval. Míč se dokutálel přímo pod nohy Parkera, který ale nedokázal v rychlosti vypálit přesně.

14.

Krásný Johnsonův centr našel ve vápně Rooneyho, ten skočil rybičku, ale míč do sítě nenasměroval.

16.

Italové se po delší době objevili u Hartovy svatyně. Dlouho jim ale jejich útočné choutky nevydržely. Rooney ovšem protiútok přerušil nepřesným centrem.

18.

Montolivo zajímavým dloubáčkem hledal ve vápně nabíhavšího Cassana. Hart ale včas přečetl jeho úmysly a sebral míč italskému útočníkovu těsně před nosem.

20.

Statistika držení míče je sice pořád ještě na straně Itálie 56:44, ale nebezpečněji si zatím počínají Angličané.

22.

Cassano to zkusil z dálky, ale bránu o pořádný kus přestřelil.

25.

Balotelli dostal parádní pas za obranu a měl cestu k Hartovi volnou. Jenže než si rozmyslel, co s míčem udělá, přifrčel Terry a skluzem mu ho upálil od nohy.

27.

Po divokém úvodu ale tempo zápasu poněkud ochladlo. Souboj dvou kvalitních obran se ovšem dal čekat.

30.

Italové teď dobře napadají anglickou rozehrávku. Hráči v bílém tak lacině ztrácejí míče.

32.

V další šanci Balotelli. Tentokrát i zakončil, ale míč mu skákal a musel ho trefovat v hodně krkolomné pozici. Hart si tak v pohodě poradil.

33.

Na druhé straně Welbeck dokráčel až po hranici vápna a vypálil. Balon jen těsně minul spojnici brány.

34.

Rychlé akce na obou stranách zase trochu osvěžily zápas. Probudili se i fanoušci, kteří jsou teď více slyšet.

36.

Hra se nám teď přesunula do středu hřiště, kde oba týmy bojují o míč.

38.

Cassano opět poslal na Harta jedno ze svých jedovek a anglického gólmana pěkně pálily rukavice. Nadvakrát míč ale zkrotil.

41.

Cassano krásně sklepl míč na Balotelliho a ten z malého vápna přestřelil branku. Nutno na jeho obranu říct, že mu Terry v zakončení dost překážel.

43.

Na druhé straně anglický brejk nevyřešil dobře Parker.

43.

Balotelli ví, že z toho kvanta šancí už měl alespoň jednu proměnit. Další střelu ale nasměroval příliš vysoko.

Konec prvního poločasu.

Po hlušší prostřední části prvního poločasu jsme nakonec viděli celkem pohledný fotbal. Paličem šancí se zatím ukázal být Balotelli, který měl na kopačce minimálně dva góly. Italové Angličany přestříleli 12:4. Uvidíme, co přinese druhý poločas.

46.

Začal druhý poločas.

47.

Druhá půle začala pěkně zhurta. Milner se hezky uvolnil na křídle, ale centrem nikoho nenašel.

48.

U druhé branky se po rohu málem prosadil De Rossi, ze slibné pozice ale minul branku.

50.

Rohový kop zahrávali i Angličané, ale Gerrardův centr byl o poznání méně nebezpečnější.

52.

Festival italských tutovek pokračuje. Nejdříve Terry odvrátil šanci modrých na roh. Jenže z něj se do idální střelecké pozice dostal Balotelli, kterého ovšem vychytal Hart. Následnou dorážku poslal Montolivo těsně nad branku.

54.

Jestli dnes Itálie vypadne, nechtěl bych být tím na čem si Balotelli vylije zlost. Kdyby byl dnes aspoň z poloviny efektivní, Itálie by už měla pohodlný náskok.

57.

Další modrou vlnu zastavil Johnson. Italové teď ale mají navrch.

58.

Young se hlavou střetl s Abatem a oba hráči potřebují ošetření.

59.

Oba hráči už jsou na nohou a budou zřejmě pokračovat ve hře.

60.

Tentokrát to Balotelli zkusil nůžkami. Před Terrym ale poslal balon příliš vysoko.

Anglie střídá rovnou dva hráče. Welbecka nahradil Carroll. Milnera zase Walcott.

65.

Odražený míč napálil Young jen do blokujících obránců. Následný roh zastavil rozhodčí hvizdem. Zřejmě viděl nějak útočný faul.

67.

Itálie má převahu i v druhém poločase. Přestřílela svého soupeře už 19:6.

70.

De Rossi hledal dlouhým pasem Cassana, ale ten by musel mít nohy Usaina Bolta, aby balon dostihl na hrací ploše.

72.

Gerrarda postihly křeče v levé noze a potřebuje asistenci lékařů. To by pro Angličany nemusela být dobrá zpráva, zvlášť když utkání zatím směřuje k prodloužení.

74.

Zregenerovaný anglický kapitán už je zpátky na trávníku a hned se zapojil do kombinace.

77.

Aglické přímé kopy tradičně zahrává právě Gerrard. Tentokrát hledal hlavu Rooneyho, kterému chybělo pár centimetrů k tomu, aby míč trefil. Buffon tak  balon sebral do rukavic.

Itálie také mění hráče. Cassana nahradí Diamanti.

79.

Italský roh vyřešil Hart vyboxováním.

A další změna v italské sestavě. Nocerino si vymění místo s De Rossim.

81.

Čerstvý Diamanti prověřil pozornost Harta ostrou ranou levačkou. Anglický gólman musel na zem a střelu pokryl.

82.

Barzagli dostává první žlutou kartu dnešního zápasu. Je vidět, že se dnes hraje poměrně slušně.

84.

Balzaretti se po jednom z obranných zákroků svíjí na zemi a také se nechá na chvíli obskakovat lékařským týmem.

86.

Utkání nám, zdá se, míří k prodloužení a první bezbrankové remíze po základní hrací době. Oba týmy teď hrají už dost opatrně, každá chyba by je mohla stát postup.

89.

Nocerino měl na noze postupový gól, když si ve vápně bleskově zpracoval míč. Johnson mu ale na poslední chvíli do rány strčil nohu.

90.

Ještě tři minuty se budou hrát nad rámec základní hrací doby.

90+1.

Itálie využívá poslední střídání. Abate si jde sednout na lavičku, do hřiště vbíhá Maggio.

90+3.

Carroll hlavičkou nalil Rooneymu míč na nůžky, ten ale zády k brance trefil míč špičkou a přestřelil bránu.

Konec základní hrací doby.

A máme tady první prodloužení letošního šampionátu a první bezgólovou remízu. Nejvíce šancí zahodili Italové, ale i při nich kolikrát stálo štěstí, takže skóre 0:0 zase není tak nespravedlivé.

91.

Začalo první prodloužení.

93.

Maggio začal faulem na Younga a dostal za to žlutou.

Poslední střídání i na straně Anglie. Henderson nahradil Parkera.

95.

Trmu vrmu kolem Buffona ukončil hvizdem rozhodčí, kterému pomezní nahlásil ofsajd.

96.

Balotelli málem udělal gymnastický roštěp, jak se natahoval po dlouhém balonu. Bohužel pro Italy se mu ho nepovedlo zpracovat, jinak by šel na Harta nikým neohrožován.

99.

Balotelli si chce zřejmě udržet titul nejpilnějšího střelce. Jeho poslední pokus, ale musel Harta spíš pobavit než vystrašit.

101.

Zcela nenápadně Diamanti kroutil míč k brance. Terry ani Hart si ho do poslední chvíle nevšímali, až se balon odrazil od tyče. Dnes už podruhé.

103.

Další útočnou akci Itálie zastavil Balotelli faulem.

105.

V první části se bude přidávat ještě jedna minuta.

105+1.

Walcott nebezpečně centroval na zadní tyč, ale Carrolla našel až v zámezí.

Konec první části prodloužení.

V prodloužení se zatím oba týmy nikam neženou, spíše vyčkávají, zda jim soupeř nabídne nějakou šanci. Italové ale zvládli trefit tyč.

106.

Začala druhá část prodloužení.

108.

Diamantiho centr ze strany si všichni ve vápně jen prohlídli a sledovali jak míří daleko za branku.

110.

Diamanti si obhodil Younga a ten mu vystavil ukázkový bodyček. Ve fotbale se to ovšem nesmí, takže Italové zahrávali standardní situaci. Tu ale Angličané bezpečně ubránili.

112.

Další přímý kop poslal Balotelli spíše do oblak než na branku Anglie.

113.

Anglie se už zřejmě jen brání. Diamanti naštěstí pro ně zamířil vedle.

115.

Nocerino po jeho hlavičce už slavil gól. Pomezní mu ale mávnul ofsajd a bylo po italské radosti.

117.

Montolivo sice vydřel roh, ale jeho snaha přišla nazmar. Centr od praporku totiž jen prosvištěl pokutovým územím.

119.

Vypadá, že nás penaltový rozstřel nemine. Teď už si to budou mužstva chtít pohlídat a neinkasovat.

Konec druhé části prodloužení.

Penaltový rozstřel si před utkáním asi nikdo z dnešních soupeřů nepřál. Ani jeden z týmů s ním totiž v poslední době nemá dobré zkušenosti.

První budou kopat Italové.

1.

Balotelli se trefil přesně k tyči, i když Hart stranu odhadl. 1:0

1.

Gerrard okopíroval provedení Balotelliho a zamířil do stejného místa. 1:1

2.

Montolivo to zkoušel do stejného místa i do třetice, ale netrefil branku. Stále 1:1.

2.

Rooney si věděl rady, zamířil přesně k tyči a zvyšuje na 2:1 pro Anglii.

3.

Zkušenosti se projevily. Pirlo si vzpomněl na Panenku a dloubákem vyrovnává na 2:2.

3.

Young málem přelomil břevno a máme tu zase vyrovnáno 2:2.

4.

Nocerino poslal Harta na druhou stranu, 3:2 pro Itálii.

4.

Ashley Cole nechal vyniknouit Buffona, když mu poslal míč přímo do rukavic.

5.

A Diamanti rozhodl. Itálie postupuje do semifinále.

Konec zápasu.

Když přihlédneme k průběhu zápasu, můžeme říct, že Itálie postupuje zaslouženě. Anglie opět nezvládla penaltový rozstřel.

To je ode mě pro dnešek vše, u dalšího online přenosu napočtenou.