Anglie chválí statečný tým. „Aspoň nás nevyřadili Němci“

Aleš Vávra Aleš Vávra
25. 6. 2012 11:30
Rooney si myslí, že penalty jsou příliš krutý způsob, jak rozhodovat zápasy.
Zklamaný anglický fanoušek na olympijském stadionu v Kyjevě.
Zklamaný anglický fanoušek na olympijském stadionu v Kyjevě. | Foto: Reuters

Kyjev - Po šesté od roku 1990 vypadli fotbalisté Anglie z velkého turnaje po penaltové loterii. Přesto tentokrát svým vystoupením na Euru 2012 probudili hrdost fotbalového Albionu. Ostrovní média se shodují v tom, že kouč Roy Hodgson dal týmu duši a Anglie sužovaná zraněními neudělala na Ukrajině především díky bojovnému výkonu ostudu.

Totéž si myslí i fanoušci. Jejich zklamání přímo v dějišti šampionátu rychle pominulo. „Alespoň jsme nebyli znovu pokořeni Němci. Dali jsme do toho všechno a byli poraženi lepším soupeřem. Ačkoli by bylo krásné, kdybychom jednou taky na penalty postoupili,“ citoval deník The Independent jednoho z příznivců anglického týmu.

Fanoušek: Nejspíš nikdy neuvidím, jak Anglie poráží Němce

Jednatřicetiletý fanoušek Thomas Marshall vsadil na výhru Anglie 250 liber. „Kdyby vyhráli, vsadil bych peníze na to, že porazí Němce. A kdyby to dokázali, měl bych peníze na lístek na finále. Nejspíš nikdy neuvidím Anglii, jak poráží Německo, ale kdo ví,“ posteskl si.

Média dále srovnávají ostudu z Jižní Afriky, kde Anglie vypadla po debaklu 1:4 právě s Německem, s letošní anabází. „Anglie je venku, ale Roy vyrobil značku,“ píše The Independent a chválí práci Roye Hodgsona.

Italové byli lepší. Ale Hodgson by se za výhru neomlouval

Na ostrovech uznávají, že Italové prostě byli fotbalově lepší. Za vše hovoří statistiky. Squadra azzura měla 64 procentní držení míče a realizovala dvakrát více přihrávek, než Angličané.

„Nepustili nás do mnoha příležitostí a nepracovali jsme s míčem tak dobře, jak bychom měli. Ale pokud bychom zvítězili, neomlouvali bychom se za to,“ poznamenal anglický trenér. „Byla to zajímavá taktická bitva. Který tým si zasloužil vyhrát, to je otázka diskuse. Ale když budu mluvit jen o svém týmu, vyvinuli jsme opravdu obdivuhodné úsilí,“ dodal.

Angličané ve svém týmu našli i řadu nešťastných hrdinů. Kromě neúspěšných penaltových exekutorů Younga a Colea jím je i brankář Joe Hart. Ten viní sám sebe z toho, že při rozstřelu svému týmu nepomohl.

Hart se viní za to, že týmu při penaltách nepomohl

„Myslel jsem si, že to bude naše noc. Kvůli srdci, které jsme do hry dali, i díky naší kvalitě. Ale bohužel to naše noc nebyla, při rozstřelu jsme si nevedli dobře. Ani já ne,“ poznamenal smutný brankář Manchesteru City.

Jeho zklamání bylo obrovské. „Chtěl bych být optimistický, ale tak se prostě teď necítím. Jsem emocionální člověk a všechno jsem upínal k těmto několika týdnům,“ řekl médiím.

Rooney: Penalty jsou strašlivý způsob, jak rozhodnout

Theo Walcott, který si sám na penaltu netroufl, hájil dva Ashleye a kritizoval krutost rozstřelu. „Young a Cole jsou ti nejsilnější hráči v kabině a tohle je nijak nepoznamená. Nemám o ně strach. Penalty jsou o štěstí. Můžeš je trénovat, jak chceš, ale při tak vypjatém zápase je to prostě o něčem jiném. Je to smutný způsob, jak rozhodnout,“ uvedl záložník Arsenalu.

„Je to strašlivý způsob, jak skončit,“ souhlasil Wayne Rooney, jehož nůžky v závěru utkání mohly rozhodnout. Střelec Manchesteru United, ale míč zasáhl špičkou kopačky a vysoko přestřelil. „Pracovali jsme tvrdě, abychom pak zažili ten hrůzostrašný pocit při penaltách. Můžeme mít hlavy nahoře, máme hodně mladých hráčů a pomůže nám to v dalším turnaji,“ dodal Rooney. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 35 minutami

Vatikán chce prodloužit kritizovanou smlouvu s Čínou o jmenování biskupů

Vatikán usiluje o další prodloužení smlouvy s Čínou o jmenování biskupů, řekl agentuře Reuters papež František. Smlouva, jejíž znění není veřejné, podle něj funguje dobře. Kritici ale poukazují na to, že od jejího vzniku v roce 2018 bylo jmenováno jen šest biskupů. Domnívají se, že Vatikán udělal Pekingu příliš velké ústupky.

Smlouva mezi Vatikánem a Pekingem, které neudržují oficiální diplomatické vztahy, je dočasná a trvá dva roky. Poprvé ji Čína s Vatikánem uzavřely v roce 2018 a v roce 2020 ji prodloužily. Její platnost, pokud se obě země nedohodnou na prodloužení, končí letos v říjnu.

"Smlouva funguje dobře a já doufám, že bude v říjnu obnovena," řekl papež František v sobotním rozhovoru, jehož část agentura Reuters zveřejnila v úterý. Dohodu papež přirovnal ke snahám svých předchůdců, kteří se snažili vytvořit vztahy se zeměmi sovětského bloku.

"Diplomacie je umění možného a schopnost proměnit v realitu věci, které jsou možné," uvedl papež. Dodal, že smlouva není ideální a že jmenování biskupů pokračuje pomalu.

Smlouva však mezi částí hodnostářů a věřících vzbudila kritiku. Poukazují na to, že se souhlasem papeže bylo v Číně od roku 2018 jmenováno pouze šest biskupů. Mezi nejviditelnějšími kritiky je hongkongský kardinál Joseph Zen. "Vatikán snad jednal i v dobré vůli, ale udělal nerozumné rozhodnutí," uvedl v červnu Zen. Situace katolíků v Číně po podepsání dohody se podle něj nezlepšila.

Dohoda ukončila mnoho desetiletí trvající spor o jmenování biskupů. Čína přerušila diplomatické vztahy s Vatikánem v roce 1951 a v roce 1957 Peking založil Čínské sdružení vlasteneckých katolíků, které autoritu papeže odmítalo. Vedle sdružení v Číně funguje desítky let i podzemní katolická církev, jejíž členové jsou ale často vystaveni útlaku ze strany úřadů. Čína má zhruba 1,4 miliardy obyvatel. Ke katolické víře se tam hlásí přes 12 milionů lidí.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Europoslanci schválili regulaci velkých digitálních firem, nezákonného obsahu a dezinformací

Evropský parlament schválil dvojici klíčových digitálních norem, které mají mimo jiné lépe chránit konkurenční prostředí na internetu či přimět velké společnosti, jako je Meta Platforms nebo Google, aktivněji bojovat proti nezákonnému obsahu a dezinformacím. Europoslanci přijali pravidla označovaná jako akt o digitálních službách a digitálních trzích, kterými EU poprvé po dvou desetiletích výrazněji reguluje internetové prostředí a reaguje na rychlý vývoj komunikace a obchodování na síti.

Podle aktu  o digitálních službách budou muset platformy zavést opatření proti šíření nezákonného obsahu a dezinformací. Velkým firmám, které tak neučiní, budou hrozit pokuty až do výše šesti procent jejich ročního globálního obratu. Sociální média a internetová tržiště pak budou muset chránit uživatele před nabídkami nelegálního zboží a služeb.

Akt o digitálních trzích zavádí pojem gatekeeper, což je velká společnost významně ovlivňující provoz internetu. Tyto firmy budou mimo jiné sdílet více informací s menší konkurencí odkázanou na jejich služby. Přísnější bude i dohled nad antimonopolními pravidly či kontrola akvizic menších společností těmi velkými. Pokuty jsou vyšší a mohou dosáhnout až deseti procent celosvětového ročního obratu.

Europoslanci po předchozí dohodě se zástupci členských zemí schválili obě normy jasnou většinou hlasů. Definitivně je potvrdí ministři členských zemí na některém z příštích zasedání vedených českým předsednictvím EU.

Další zprávy