A je to tu zas: Domluvený výsledek může Italy poslat domů

Luděk Mádl Luděk Mádl
15. 6. 2012 8:40
Remíza Španělů s Chorvaty 2:2 pošle Italy ze šampionátu
Ital Andrea Pirlo dal Chorvatům gól, na výhru ale nestačil
Ital Andrea Pirlo dal Chorvatům gól, na výhru ale nestačil | Foto: Reuters

Glosář - Pamatujete? Italský útočník Cassano po závěrečném hvizdu slaví výhru nad Bulhary. Jenže vzápětí mu klesne brada, když se dozví, že paralelně hraný zápas Dánsko-Švédsko skončil remízou 2:2 a Italové jedou domů.

Právě výsledek 2:2 potřebovaly oba skandinávské týmy, aby samy postoupily a Italy vyšachovaly ze hry. To vše se stalo na Euru 2004 v Portugalsku.

Bizarní kouzlo okamžiku je v tom, že uplynulo 8 let a Italové stojí před naprosto stejnou situací.

Slabé Iry mohou v pondělí porazit třeba 50:0 a bude jim to houby platné. A to ve chvíli, kdy se v souběžně hraném utkání Španělsko-Chorvatsko zrodí remíza 2:2, 3:3, 4:4 a podobně.

Důvod? Reglement Eura a podobná matematická situace jako před lety v Portugalsku.

Ďábel jim nabízí: Sejměte Italy

I tehdy se stalo, že ve skupině byl jeden outsider, kterého všichni porazili (tehdy Bulharsko, letos Irové). Samy mezi sebou pak zbývající týmy remizovaly.

Potíž je v tom, že poslední duo z této trojky silných hraje proti sobě v posledním kole - a může si vzájemnou remízu "vymodelovat" tak, aby jim vyhovovala na úkor toho třetího.

Italové nejprve v nádherném utkání se Španěly remizovali 1:1, včera jejich duel s Chorvaty skončil stejným výsledkem.

Pokud by Španělsko, Itálie a Chorvatsko skončily v konečné tabulce skupiny C na zisku 5 bodů, rozhodovala by mezi nimi minitabulka, sestavená z výsledků jejich vzájemných utkání. A při shodném počtu bodů v ní a při shodném rozdílu skóre by rozhodoval vyšší počet branek nastřílených ve vzájemných zápasech. A na to stačí hrát 2:2 (3:3 a podobně).

Řeknete si - Španělé jsou zatím na šampionátu suverénní, tak přece Chorvaty porazí a bude vše v nejlepším pořádku. Jistě, možné to je.

Udělá Španělsko podraz na Buffona a spol.?

Ale stejně tak mohou Španělé touto cestou odstranit ze hry tým, který je pro ně velmi nebezpečný v boji o titul. Italové ve vzájemném střetnutí prokázali, že herně jsou schopni Španělům velmi dobře konkurovat. A takových týmů na turnaji mnoho není.

Ačkoli se před osmi lety Dánové se Švédy dušovali, že budou hrát "normálně" a že žádná dohoda neexistuje, fanoušci měli jasno a v hledišti se objevovaly cedulky a malé transparenty s nápisy typu "2:2, Ciao, Italia!" a podobně.

A světe, div se, ten zápas 2:2 i skončil. Italové se marně dovolávali fair play, zbyly jim jen oči pro pláč.

Pokud by je letos potkalo v této věci deja vu, byla by to pro ně už opravdu tragédie. Ale mohli by si za to tak trochu sami. Po první půli, v níž včera proti Chorvatům opět v některých pasážích spouštěli přenádherný fotbal s dokonalou přechodovou fází, se po vstřelené brance vrhli na tradiční bránění. A výhru navíc neubránili.

Platini má chybu v Matrixu

Filmoví fanoušci vědí, že deja vu je chyba v Matrixu. Tohle deja vu už by snad upozornilo Platiniho a spol., tedy vedení UEFA, že má chybu v reglementu.

Tuhle křiváckou variantu, kdy se v posledním kole dva mohou dohodnout na úkor třetího, by zjevně měli ošetřit nějakým dodatečným pravidlem, které by tu variantu znemožnilo.

Pokud by Španělé k výše popsanému návodu, jak "sejmout" Italy, sáhli, a následně pak třeba v turnaji zvítězili, zůstala by na jejich zlatém hatricku proklatě černá nesmazatelná šmouha. Postaví se k věci jako pragmatici, nebo jako čestní rytíři fair play?

 

Právě se děje

Další zprávy