Essienova matka už nemusí péct chléb

Reuters, SportPlus
14. 6. 2006 18:00
Accra - Matka nynější ghanské fotbalové hvězdy Michaela Essiena, Aba Gyanode, dlouhá léta pekla a prodávala chléb v obchodě nedaleko hlavního města Accra, aby mohla uživit svých pět dětí.
Ghanský elitní fotbalista Michael Essien slaví svůj gól v přípravě proti Jižní Koreji.
Ghanský elitní fotbalista Michael Essien slaví svůj gól v přípravě proti Jižní Koreji. | Foto: Reuters

Infobox

MICHAEL ESSIEN

Datum narození: 3. prosince 1982 

Post: Záložník

Klub: Chelsea

Reprezentačních startů: 16

Reprezentačních branek: 3

Číslo dresu: 8

Když však Michael podepsal v roce 2000 s francouzským klubem Bastia, převzal od ní roli živitele rodiny.

Bojovný středopolař pak přestoupil do klubu Olympique Lyon. Když loni v srpnu podepsal smlouvu v hodnotě 38 milionů eur s anglickou Chelsea, stal se nejdražším africkým fotbalistou. Třiadvacetiletý Essien je navíc inspirací pro tisíce mladíků ve své domovině.

"Když podepsal smlouvu s Bastií, Michael mi řekl, abych už přestala péct chleba, že se o mě postará," vzpomíná jeho matka. "Koupil dům, auto. Vybavil pokoje, dal peníze sestře."

Aba sleduje všechny zápasy svého syna a u televize sedí pochopitelně i teď, když Ghana bojuje na svém prvním světovém šampionátu a Michael má být hlavním tahounem.

Sportovní rodina s pohnutými osudy

Sportovní nadání je v Essienově rodině přítomné. Stejně jako pohnuté osudy. Jeho otec James byl profesionálním fotbalistou, ale když byl Michael malý, Abu opustil.

Jeho bratr Alex Ackon přitahoval davy, když hrál fotbal na škole. Jenže když byly ghanské hvězdě teprve dva roky, Alex v patnácti letech zemřel.

Michael se věnuje fotbalu od šesti let, kdy se bosý seznamoval s míčem s několika dalšími místními chlapci v chudém městě Awutu Senya, na západ od metropole.

Když mu bylo deset, dostal se do národního mládežnického týmu a Aba poznala, že by fotbal nemusel být jen jeho koníček.

Lidé chtějí pomoc

Když se stal slavným a bohatým, začali jeho rodinu okupovat nejrůznější lidé žádající peníze: "Kvůli Michaelovi k nám přicházela spousta lidí se svými problémy. Každý u nás hledal pomoc," vypráví jeho matka.

Ital Fabio Cannavaro (vlevo) bojuje o míč s ghanskými hráči Michaelem Essienem a Richardem Kingstonem.
Ital Fabio Cannavaro (vlevo) bojuje o míč s ghanskými hráči Michaelem Essienem a Richardem Kingstonem. | Foto: Reuters

To může být také důvodem, proč se Essien snaží nelákat na sebe příliš pozornost, když se vrací do Accry: "Je stále normální. Rád se skrývá. Hraje si s dětmi, hraje fotbal," líčí Aba.

Sláva ho již vzdálila jeho kamarádům z dětství, ti však na něj stále vzpomínají s obdivem: "Byl fantastický, již tehdy věděl jak hrát. Byla s ním zábava, s oblibou šprýmoval a měl každého rád," vypráví Anthony Annan, jenž se svým slavným kamarádem hrával v mládežnickém celku Super Rainbow v ghanském městě Cape Coast.

Pro Annana, jenž hraje za tým Accry, je Essen velkou inspirací: "Přejeme mu, aby toho dokázal co nejvíce, nezávidím mu. Modlíme se, abychom se také dostali tam, kde je on," říká. "Když naposled přijel do Ghany, mluvili jsme spolu a on říkal, že by byl rád, abychom ho následovali," dodává.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Zdravotní stav Borise Johnsona se zlepšuje, už není na jednotce intenzivní péče

Britský premiér Boris Johnson nakažený koronavirem byl dnes večer v londýnské nemocnici po třech dnech na jednotce intenzivní péče přesunut zpět na běžné lůžkové oddělení. V prohlášení to oznámila kancelář předsedy vlády, která předtím informovala, že zdravotní stav Johnsona se zlepšuje. Lékaři budou jeho boj s nemocí covid-19 nadále bedlivě sledovat. Britská média předtím spekulovala, že k práci se možná lídr Konzervativní strany vrátí až za několik měsíců.

"Premiér byl dnes večer přesunut z jednotky intenzivní péče zpět na lůžkové oddělení. Tam bude během rané fáze rekonvalescence pečlivě monitorován," oznámil mluvčí Johnsonova úřadu. Stručné prohlášení dále uvádí, že ministerský předseda má "nesmírně dobrou náladu".

Johnson je v nemocnici v centru Londýna od nedělního večera. Převezli jej tam poté, co se více než týden potýkal s kašlem a horečkami v důsledku nákazy koronavirem. V pondělí odpoledne se 55letému politikovi přitížilo, načež byl přesunut na JIP. Na plicní ventilátor napojen nebyl, s dýcháním mu ovšem pomáhala kyslíková terapie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy