VIDEO Džekovi upřeli gól, Bosna prohrála s Nigérii a končí

22. 6. 2014 1:44
Bosna a Hercegovina prohrála nejtěsnějším rozdílem s Nigérií. Zápas výrazně ovlivnila chyba rozhodčích.

Cuiabá - Bosna a Hercegovina při své premiérové účasti na světovém šampionátu skončí v základní skupině. Svěřenci trenéra Safeta Sušiče prohráli i druhý zápas, když po porážce s Argentinou nestačili ani na Nigérii, které podlehli nejtěsnějším rozdílem 0:1.

Zápas výrazně ovlivnila chyba rozhodčích, kteří v prvním poločase pro domnělý ofsajd neuznali branku Edinu Džekovi. Jedinou branku utkání pak vstřelil Peter Odemwingie. Forvard Manchesteru City Džeko měl ještě v závěru několik šancí, ale v jedné z nich trefil tyč.

Bosna nastoupila k zápasu s vědomím, že ve hře o postup ji udrží jen výhra. V prvním poločase tak byla aktivnější a vidět byl zejména Džeko, který se dostal do několika slibných příležitostí. Ve 21. minutě dokonce dal gól, rozhodčí ale branku kvůli chybně posouzenému ofsajdu neuznal.

O devět minut později už se skóre měnilo. Postaral se o to Odemwingie, který zužitkoval přihrávku Emenikeho a poslal Nigérii do vedení. Záložník Stoke navíc překonal svého klubového spoluhráče v bosenské brance Begoviče.

Po přestávce hrály obě strany opatrněji a na první výraznou šanci se čekalo do 60. minuty. Nejprve zpoza šestnáctky vystřelil Babatunde a vzápětí se sám na malém vápně objevil Emenike, jenže Begovič byl v obou případech připraven.

Bosna s postupujícím časem stupňovala tlak, do šance se však dlouho nedostávala. Podařilo se jí to až v nastavení, jenže Džeko nejprve po rohu hlavičkoval přímo do brankáře Enyeamy a krátce na to zamířil z malého vápna pouze do tyče.

Nigérie se tak po devíti zápasech a poprvé od roku 1998 dočkala na šampionátu vítězství, naopak nováček mistrovství Bosna prohrála i druhý zápas v Brazílii a přišla o šanci na postup.

Mistrovství světa ve fotbale - skupina F:

Nigérie - Bosna a Hercegovina 1:0 (1:0)

Branka: 29. Odemwingie. Rozhodčí: O'Leary - Hintz, Rule (všichni N. Zél.). ŽK: Mikel - Medunjanin. Diváci: 40.499.

Nigérie: Enyeama - Ambrose, Yobo, Omeruo, Oshaniwa - Musa (65. Ameobi), Onazi, Odemwingie, Mikel, Babatunde (75. Uzoneyi) - Emenike. Trenér: Keshi.

Bosna: Begovič - Mujdža, Šunjič, Spahič, Lulič (58. Salihovič) - Hajrovič (57. Ibiševič), Bešič, Pjanič, Medunjanin (64. T. Sušič), Misimovič - Džeko. Trenér: S. Sušič.

1. Argentina 2 2 0 0 3:1 6
2. Nigérie 2 1 1 0 1:0 4
3. Írán 2 0 1 1 0:1 1
4. Bosna a Hercegovina 2 0 0 2 1:3 0