Dovalila u fotbalové jednadvacítky nahradí Lavička

ČTK ČTK
9. 7. 2015 17:39
Novým trenérem fotbalové reprezentace do 21 let se stal Vítězslav Lavička.
Vítězslav Lavička.
Vítězslav Lavička. | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Novým trenérem fotbalové reprezentace do 21 let se stal Vítězslav Lavička. Smlouvu podepsal na kvalifikační cyklus mistrovství Evropy 2017. U týmu nahradil Jakuba Dovalila, který skončil poté, co na nedávném domácím Euru český tým vypadl v základní skupině.

"Jednadvacítku jsem už v minulosti trénoval, proto si dokážu představit, co mě čeká," uvedl v tiskové zprávě FAČR dvaapadesátiletý Lavička, který lvíčata vedl v letech 2007 a 2008. "Je to sice odlišná práce než na klubové úrovni, ale své zkušenosti bych rád předal ve prospěch jednadvacítky," dodal.

Lavička naposledy působil ve Spartě, s níž v sezoně 2013/14 vyhrál pohár i ligu. Předtím získal titul také s Libercem i během angažmá v Sydney. "Jsme velmi rádi, že jsme s trenérem Lavičkou našli společnou řeč. Byl pro nás první variantou v okamžiku, kdy bylo zřejmé, že nebude pokračovat trenér Dovalil. Věříme v další úspěšné období pro naši jednadvacítku," řekl předseda FAČR Miroslav Pelta.

Dovalil vedl jednadvacítku od listopadu 2008 a byl nejdéle sloužícím trenérem v její historii. S týmem postoupil do semifinále mistrovství Evropy před čtyřmi lety, navíc má na kontě evropské stříbro se sedmnáctkou (2006) a bronz s devatenáctkou (2008).

Se lvíčaty se rozloučil po domácím Euru, po němž mu skončila smlouva. Na turnaji s týmem prohrál 1:2 s Dánskem, porazil 4:0 Srbsko a v posledním utkání remizoval s Německem 1:1. Na postup to však nestačilo, český celek obsadil třetí příčku v tabulce. A protože ve druhé skupině neuspěla Anglie, přišel také o dodatečné play off o místo na olympijských hrách.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy