Dovalil se rád vrátil do tepláků. A hlavně našel kanonýra

Luděk Mádl Luděk Mádl
20. 6. 2015 21:15
Vyhráli jsme zápas o bytí a nebytí, radoval se kouč českého výběru na ME hráčů do 21 let Jakub Dovalil po výhře 4:0 nad Srbskem
Jakub Dovalil odložil sako a vrátil se na lavičce ke sportovnímu oblečení. Přineslo to úspěch
Jakub Dovalil odložil sako a vrátil se na lavičce ke sportovnímu oblečení. Přineslo to úspěch | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Rýhy vyryté starostmi po porážce z Dánskem mu z tváře vymizely. Po drtivé letenské výhře 4:0 nad Srbskem zářil Jakub Dovalil, trenér českého týmu do 21 let, jako sluníčko.

Na mistrovství Evropy této věkové kategorie, které se hraje v Česku, udrželi jeho svěřenci šanci na postup ze skupiny. A to je hlavní cíl. Rozhodne se v úterý, v utkání s Německem (od 20.45 v Edenu).

"Můžeme být spokojeni. Hráli jsme o bytí a nebytí a hráči to zvládli. Zaslouží absolutorium," chválil Jakub Dovalil.

Klimenta doporučili Klusáček a Jinoch

Třígólovou palbou se blýskl Jan Kliment, doposud pro mnohé prakticky neznámé jméno. Vždyť v základní sestavě Jihlavy odehrál zatím jen šest ligových zápasů.

"Byli jsme v situaci, kdy nám Watford neuvolnil Matěje Vydru a navíc bylo jasné, že Václav Kadlec kvůli trestu nemůže hrát první zápas na šampionátu. Tak jsme hledali další adepty. A věděli jsme, že se Honza Kliment v Jihlavě prosazuje. Ať už z pravého křídla nebo na pozici podhrotu," rekapituluje Dovalil.

Podívejte se na oslavu českých fotbalistů:

"Hodně jsme to konzultovali s jeho trenérem Luďkem Klusáčkem i tehdejším manažerem klubu Josefem Jinochem. Osobně jsem se na Klimenta byl podívat asi šestkrát. A vidíte, dneska dal hattrick. Život někdy píše tak pěkné příběhy," dodal kouč s úsměvem.

Oproti porážce s Dánskem (1:2) tým pozměnil. Na pravém křídle se ocitl Skalák, vlevo tentokrát chyběl v prvním duelu nevýrazný Krejčí a na jeho pozici se posunul Frýdek. Trest skončil Kadlecovi, který vpředu kooperoval s Klimentem, a také Kalasovi, který se postavil místo Baránka do stoperské dvojice.

"Ještě na posledním tréninku visel otazník nad zdravotním stavem Frýdka. Ale vypadal na něm dobře, tak jsme se rozhodli pro tohle řešení," popisuje trenér.

Ten změinl ještě jednu věc. U lavičky tentokrát nestál v dobře střiženém obleku, ale tradičně ve sportovním oblečení. "Já sako moc rád nemám. Vlastně jsem si ho posledně vzal na zápas prvně v kariéře. A nezadařilo se, tak jsem se ještě rád vrátil do tepláků," povídal Dovalil a jak to vykládal, došla mu nechtěná dvojsmyslnost jeho posledních slov a sám se jim od srdce zasmál.

Kadlec jel s kotníkem na rentgen

Dobrou náladu mu samozřejmě přinesli hlavně jeho svěřenci. "Chtěli jsme začít aktivně podobně jako proti Dánsku. Když hrajete hodně vysunutou obranu, znervózní to každý tým, i Srby. Měli jsme trochu strach z jejich bleskového přechodu do útoku, ale naši kluci to tam pokrývali fantasticky," rekapituluje trenér.

"Samozřejmě se klukům hraje líp i v situaci, kdy je publikum opravdu dvanáctým hráčem. My jsme poslední dobou měli dost problém se střílením gólů, museli jsme si většinou vypomáhat standardními situacemi. No a dneska jsme mohli do 30. minuty nastřílet spoustu," vybavuje si Dovalil šance, z nichž mnohé zůstaly nevyužity. "O poločase to bylo 2:0, někdo říká, že to je ošidné vedení, ale i po změně stran jsme se prakticky vyvarovali chyb, to mě potěšilo. Nemůžeme si  myslet, že dáme čtyři góly i Německu, ale bojovat o postup budeme samozřejmě dál!"

Jestli u toho bude i Václav Kadlec, se teprve uvidí. V utkání proti Srbsku musel brzy střídat kvůli bolavému  kotníku, na který špatně došlápl. Odvezli ho do nemocnice na rentgen, výsledek vyšetření zatím není znám.

 

Právě se děje

před 29 minutami

USA zastavily vyšetřování, které mělo řešit, zda Bolton v knize o Trumpovi prozradil utajované informace

Americké ministerstvo spravedlnosti zastavilo vyšetřování ve věci, zda John Bolton v knize o svém působení v roli bezpečnostního poradce exprezidenta Donalda Trumpa protiprávně prozradil utajované informace. Informoval o tom list The New York Times a agentura AP. Zástupci vlády současného prezidenta Joea Bidena u federálního soudu podali dokument, kterým podnět k zahájení soudního řízení ruší.

V knize The Room Where It Happened: A White House Memoir (Místnost, kde se to dělo: Paměti z Bílého domu) vydané loni na konci června Bolton ukázal tehdejšího prezidenta Trumpa jako člověka, který se neorientoval v geopolitických otázkách, a jeho rozhodnutí se podřizovala snaze o znovuzvolení. Trump dal v souvislosti s knihou najevo, že si přeje Boltonovo stíhání a označil ho za "silně nekompetentního" a za "lháře".

Trumpova administrativa se pokoušela vydání knihy soudně zablokovat, protože Bolton podle ní porušil dohodu o mlčenlivosti, k níž se při nástupu do funkce bezpečnostního poradce zavázal. Spolupracovníci bývalého prezidenta také tvrdili, že kniha ohrožuje národní bezpečnost. Soud však jejich žádost zamítl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy