Dobrovolníci uklízejí chátrající Lužánky pro Švancaru

Dobrovolnící v Brně se pustili do oprav legendárního stadionu Za Lužánkami. Petr Švancara tady bude mít rozlučku. Podívejte se.
Pojďte se s námi podívat za zdi legendárního brněnského stadionu Za Lužánkami. Parta dobrovolníků tady totiž kácí stromy na ochozech a seká zarostlý trávník, aby na něm mohl uspořádat rozlučku s kariérou fotbalista Petr Švancara.
Pro začátek si připomeňme, v jakém stavu stadion byl. Snímek z léta roku 2014 z hrací plochy, kterou zarostla hustá a po pas vysoká tráva.
A rostlinám se výborně dařilo i na tribunách, které zase zarostly i různé stromy. Rovněž snímek z léta roku 2014.
První brigáda na obnovu Lužánek začala krátce po poledni a trvala až do setmění.
Foto: Lukáš Caha
Lukáš Caha Lukáš Caha
26. 2. 2015 6:09
Brněnský fotbalista Petr Švancara se rozloučí s kariérou na legendárním, a chátrajícím, stadionu Za Lužánkami. Ve středu, čtyři měsíce před exhibicí, se uskutečnila první dobrovolná brigáda.

Brno - Fotbalista Petr Švancara chce vzkřísit chátrající brněnský stadion Za Lužánkami. 27. června na něm udělá definitivní tečku za svojí kariérou. Desítky dobrovolníků začaly s úklidem hlediště. Pojďte se s námi podívat za zdi legendárního stadionu.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Exprimátor Hudeček se vrací do pražské správy, bude pomáhat městským plánovačům

Bývalý pražský primátor Tomáš Hudeček  se částečně vrací do správy hlavního města. V Institutu plánování a rozvoje (IPR) bude mít na starosti vznik a řízení sekce rozvoje města. Sekce bude řešit propojení strategického a územního plánování Prahy. Hudeček zvítězil ve výběrovém řízení. ČTK to dnes sdělil mluvčí IPR Marek Vácha. IPR je městskou příspěvkovou organizací a má na starosti územní plánování. Vznikl za Hudečkovy vlády transformací z tehdejšího Útvaru rozvoje města (URM).

"Ve velkých městech západní Evropy je již běžné, že strategické a územní plánování vzniká zároveň. Jedno bez druhého totiž v praxi dobře nefunguje. Cílem je usilovat o mnohovrstevnaté město, které myslí na funkčnost, estetiku a zejména na jeho obyvatele," uvedl ředitel IPR Ondřej Boháč.

V současném systému městského plánování nejdříve vzniká strategický plán a na jeho základě pak plán územní. To je podle vedení IPR dlouhodobě nefunkční. IPR se tomu už v minulosti snažil předejít, když pořizoval nový Metropolitní a Strategický plán souběžně. "Nicméně ne ve všech částech působí oba dokumenty harmonicky," uvedl ředitel.

V praxi to bude znamenat, že nově by mělo být o konkrétním území rozhodováno nejen z hlediska územního plánu, tedy, kde budou domy a kde silnice. V potaz bude nově bráno na zřetel také to, kolik bude například potřeba škol, jaká bude kulturní náplň nebo počet sportovišť.

Geograf a docent městského stavitelství a inženýrství Hudeček je nyní primárně vysokoškolským pedagogem. Přednáší mimo jiné na Univerzitě Karlově, VŠCHT nebo VŠE. Pražským primátorem byl v letech 2013 až 2014.

Zdroj: ČTK
Další zprávy