Dvě lahve whisky a hrst valia denně. Doktor málem spadl ze stoličky, vzpomíná Piper

Jiří Škuba Jiří Škuba
16. 10. 2020 19:32
Na spirálu s takřka fatálním koncem ho nasměrovalo zranění kolene, které si vyžádalo hned čtrnáct operací. Období mizérie poslalo Matta Pipera, tehdy čtyřiadvacetiletého záložníka Leicesteru, do hlubokých depresí, ze kterých vedla cesta jen přes hrdlo lahve whisky a tuby sedativ.
Matt Piper (nahoře) ještě v plné formě
Matt Piper (nahoře) ještě v plné formě | Foto: Profimedia

Piper se o svém rozpadu osobnosti rozpovídal v autobiografii s příznačným názvem Ven z temnoty. Jejím cílem je motivovat ostatní lidi, kteří si procházejí těžkou životní zkouškou.

Piper se v Leicesteru narodil a přes mládežnické výběry se propracoval až do prvního týmu. Zranění ho však trápila dlouhodobě, pohříchu nikdy neodehrál více než devět zápasů v kuse. V létě 2002 přestoupil za téměř pět milionů liber do Sunderlandu, o čtyři roky později s profesionálním fotbalem definitivně sekl.

"Na vrcholu kariéry jsem musel skončit. Pil jsem dvě lahve whisky denně, a to deset měsíců v kuse. O nic jiného jsem se nezajímal," vypráví fotbalista, který vstřelil poslední branku Leicesteru na starém stadionu Filbert Street.

Nepomohly ani rady lékařů, že divoký způsob života jeho organizmus dlouho nevydrží. "Doktor tvrdil, že mě alkohol zabije. Ale když jsem mu říkal, kolik beru valia (lék též známý pod názvem diazepam), skoro spadl ze stoličky. Zvládal jsem osmdesát miligramů denně, přičemž denní doporučená dávka byla jen deset," přiznává Piper.

Přestože v tu dobu bral tisíce liber týdně, neustále měl hluboko do kapsy. Všechny peníze rozházel po barech a divokých mejdanech. "Nejdříve jsem chodil kalit jen v noci, ale pak i přes den. De facto jsem se jen někde vyspal a zase se jelo dál. I když jsem byl sám, to mi nevadilo," říká.

Sebedestruktivní životní styl vyvrcholil podivným pokusem o sebevraždu. Piper vzal veškeré pitivo a léky, co doma našel, a vyrazil ven. Po několika hodinách hledání ho konečně našla vlastní matka: ležel v bezvědomí na hrobu svého dědečka. "Asi ano, asi jsem se tam šel zabít," prohlásil Piper později.

Piper už se k fotbalu nevrátil, ale novou cestu svého života najít dokázal. Spolu s přítelem Owenem Johnsonem v Leicesteru založil FSD Academy, která pomáhá malým fotbalistům nejen ve sportu, ale také v osobní rozvoji a vzdělání. Před koronavirovou pandemií také spolupracoval s klubem v oblasti komunitního rozvoje.

Pomoci vyvarovat se prudkého sešupu na dno mají i Piperovy vzpomínky, které publikoval v rámci biografie Ven z temnoty.

"Dával jsem spousty rozhovorů, ale stejně jsem se dotkl pouze jednoho nebo dvou a témat a zbytek byl o fotbalu, takže se v něm ten můj příběh tak nějak ztratil. A teď, když jsem to všechno sepsal dohromady, cítil jsem se velmi zranitelný. Spoluautor Joe Brewin mi ale stále říkal: Kámo, opravdu si myslím, že když vypíšeš celý příběh a řekneš všechno, pomůžeš mnoha lidem," dodal Piper. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Vítěz z Alpe d'Huez si dojel pro titul mistra Evropy v cross country

Pro titul mistra Evropy v cross country na horských kolech si v Mnichově suverénně dojel olympijský vítěz Thomas Pidcock z Británie. Nejlepší z kvarteta českých bikerů Ondřej Cink skončil sedmnáctý.

Třiadvacetiletý Pidcock potvrdil dnešním prvenstvím pověst jednoho z nejlepších světových cyklistických univerzálů. Olympijský vítěz na horských kolech z Tokia se letos v lednu stal mistrem světa v cyklokrosu a následné úspěšné působení na silnici korunoval vítězstvím v horské etapě Tour de France s cílem na Alpe d'Huez. Předtím si stihl "odskočit" k bikům a v květnu vyhrál závody Světového poháru v Albstadtu a Novém Městě na Moravě, což byly dosud jeho jediné letošní starty na horských kolech.

Cink se držel v čelní skupině pouze v úvodních fázích závodu a poté už tempu nejlepších nestačil. Postupně klesal až na sedmnácté místo, které obsadil s odstupem 2:13 za Pidcockem. Šestinásobný mistr republiky absolvoval první závod po třech týdnech od Světového poháru v USA, kde jel pouze short track, protože se nakazil koronavirem. Mistrovství Evropy zařadil do svého programu až následně i kvůli blížícímu se mistrovství světa v Les Gets, které se pojede příští týden.

Zbývající tři čeští bikeři dojeli ve čtvrté desítce. Jan Škarnitzl byl 34., Lukáš Kobes 36. a Marek Rauchfuss 40.

V sobotu pojedou v Mnichově cross country ženy včetně čtyř Češek.

před 50 minutami

Kvůli bouřkám a silnému větru zemřelo ve čtvrtek v Evropě 13 lidí

Evropa se v pátek vzpamatovává z tragicky bouřlivého čtvrtka, kdy kvůli bouřím a silnému větru zemřelo nejméně 13 lidí. Některé země rozmary počasí stále trápí. Varování před bouřemi platí i v pátek na jihu Německa, naopak na Korsice, kde ve čtvrtek zahynulo pět lidí, už bylo zrušeno. Na mnoha evropských řekách, včetně veletoků jako Rýn a Dunaj, kvůli suchu naopak komplikuje lodní dopravu stále extrémně nízká hladina vody.

Pro jih Bavorska a části jihozápadní spolkové země Bádensko-Württembersko vydala německá meteorologická služba varování před následky extrémního trvalého deště. V podhůří Alp platí do sobotního rána varování před extrémně vydatným vytrvalým deštěm s až 140 litry srážek na metr čtvereční. V Rakousku, kde bouřky ve čtvrtek ve velkém vyvracely stromy a zabily tak pět lidí, byla i dnes na jihu země přerušena některá železniční spojení. Ve čtvrtek byla železniční doprava v oblasti zcela ochromena kvůli přerušení dodávek proudu.

Na severu Itálie a v částech střední Itálie utrpělo kvůli bouřkách s větrem o rychlosti přes 100 kilometrů za hodinu několik lidí zranění. "Bohužel to ještě není za námi," řekl deníku La Stampa šéf italské civilní ochrany Luigi D'Angelo. Důvodem prudkých průtrží mračen je studený vzduch ze severní Evropy, který se ve Středomoří střetává s teplým vzduchem, vysvětlil v deníku Corriere della Sera klimatolog Antonio Navarra.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Dodávky plynu Nord Streamem 1 do Evropské unie se kvůli údržbě opět zastaví

Dodávky ruského plynu hlavním plynovodem Nord Stream 1 do Německa se kvůli údržbě opět zastaví, a to od 31. srpna do 2. září. V pátek to oznámila ruská plynárenská společnost Gazprom, nad kterou má kontrolu Kreml. Po dokončení prací, pokud nenastanou žádné technické problémy, bude přeprava plynu obnovena na současnou sníženou úroveň 33 milionů metrů krychlových denně, dodal podle agentury Reuters Gazprom.

Ruský podnik sdělil, že s ním na údržbě kompresorové stanice Portovaja, která je součástí plynovodu Nord Stream 1 a nachází se poblíž finských hranic, bude spolupracovat německá firma Siemens Energy.

Nord Stream 1 přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře a je hlavní trasou pro dodávky ruského plynu do Evropské unie. Situace kolem dodávek ruského plynu se zkomplikovala, když Rusko v únoru zahájilo útok na Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy