Cizinci a český fotbal: Slavia se chová jinak než Most

Lukáš Vojtěch
8. 8. 2008 19:00
Most má po sestupu třináct cizinců v A týmu
Fotbalisté Mostu - Ilustrační foto
Fotbalisté Mostu - Ilustrační foto | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Most - Fotbalový klub z Mostu jde i po sestupu z nejvyšší soutěže svou vlastní cestou - cizinci tvoří převážnou část týmu. A začíná se o něm mluvit i v zahraničí. I když šlo jen o zprávu, že mladý keňský fotbalista nedostal české vízum.

I přesto to zřejmě na severu Čech velký ohlas nevzbudilo. Mezi těmi hráči se mohou orientovat jen skalní fanoušci.

Brankář Šavol, obránci Tonev, Hrechishka, Webster, Hailnaut, Thomas a Slabashevich, záložníci Andrei, Diego a Trubila a útočníci Oboya, Mabiala a Leandro. Třináct cizinců se vyjímá na soupisce druholigového Mostu.

Cizinci, z nichž by se dala postavit kompletní sestava, nejsou v Mostě ničím novým. Most má přitom z druholigových klubů na soupisce nejvíce cizinců, v nejvyšší soutěži se tímto statusem může pyšnit Slavia.

Čtěte dále: Druhá liga odstartovala. Klokani slaví první výhru, Most prohrál

Severočeský klub se na cestu "cizinecké legie" dal již během loňské, tehdy ještě prvoligové, sezony. Důvodů je několik, ale mezi ty hlavní patří především jejich finanční nenáročnost, ale také vybrakovanost české ligy.

Slavia má dobrý i špatný čich

Za pravdu Mostu dala během letošního léta i Slavia, když všechny čtyři její posily přišly ze zahraničí - chorvatský obránce Šiklič, guinejský záložník Cissé, slovenský středopolař Grajcia a italský útočník Literri.

Zatímco v případě kvalitních cizinců znamená jejich angažování určitě dobrou volbu, v případě upřednostňování kvantity před kvalitou jde maximálně o zpestření soutěže.

Čtěte více:
Litteri podepsal ve Slavii. Trénovat začal i Šmicer
Slavia se dočkala. Z Nitry ji nakonec posílí Grajciar

Goce Toleski přišel do Slavie právě z Mostu
Goce Toleski přišel do Slavie právě z Mostu | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Příkladem může být úřadující ligový mistr, v jehož kádru se nacházejí jistě kvalitní cizinci Krajčík, Belaid, Švento, Ivana, Tavares či Toleski. Na druhou stranu je otázkou, zda se dokáží prosadit i bezejmenní Cissé či Literri.

V paměti slávistů jsou i nedávná angažování nebo testování kupy cizinců, kteří se vůbec neprosadili a zanedlouho potichu z klubu odešli.

Slovinský brankář Alex Šeliga, chorvatský obránce Ante Aračič, brazilský záložník Bianco, mexický středopolař Cesaro Victorino, útočník z Maďarska Zoltán Hercegfalvi a další. Kdo si dnes vzpomene, že se ještě předloni mihli ve Slavii?

Nejvíce z výše jmenovaných v paměti uvízl stoper Aračič, který si vysloužil nakonec angažmá v Belgii. Ale ti ostatní?

Problémem může být jazyk

Angažováním cizinců se klubové vedení musí mít na zřeteli kvůli jazykové bariéře.

Zatímco v Mostě se kanadský stoper Andrew Hainault česky příliš během roku nenaučil a uměl pouze fráze použitelné do zápasu, během půlročního hostování ve Spartě se česky naučil docela obstojně.

Jenže mezitím se v základní sestavě Mostu usadil Angličan Byron Webster a komunikace s ostatními hráči znovu vázne kvůli jazykovým problémům.

Cizinci mají i jinou kulturu než Češi a může se stát, že se budou shlukovat do skupinek. Údajně se tak dělo a děje i v Mostě, i když klubové vedení to popírá. Když to však nepřímo před novináři přiznal kapitán týmu Tomáš Pilař, po sezoně se musel stěhovat do konkurenčního Sokolova.

Výhodou finanční stránka věci

Finančně může být pro klub také výhodnější místo angažování předražených průměrných českých hráčů či koupi neznámých cizinců upřednostňování vlastních kvalitních odchovanců.

Na příkladu Slavie se tak děje, kdy pravidelně v základní sestavě hraje univerzál Marek Suchý, záložník Petr Janda a na lavičce je připravena nastoupit do zápasu hvězda nedávného evropského šampionátu hráčů do devatenácti let, útočník Tomáš Necid.

Čtěte také: Necid neví, co bude. Zářil, ale Slavia se neozvala

V případě Mostu tomu tak není. Ač se klubové vedení prostřednictvím svých slov pyšní odchovanci údajně srovnatelnými i s předními českými kluby, ve skutečnosti obránce Pavla Čermáka prodalo v létě do Žižkova a další srovnatelní hráči v týmu nejsou.

Možná i proto však Most angažuje cizince nejen do druholigového A týmu, ale i do juniorských oddílů. Zda je toto správná cesta se ukáže výhledově během dvou či tří let.

 

Právě se děje

Další zprávy