Cissé si v přípravě zlomil nohu

ČTK
8. 6. 2006 14:30
St. Etienne - Zranění Djibrila Cissého poznamenalo středeční generálku Francie na mistrovství světa.
Francouzský útočník Djibril Cisse je odnášen na nosítkách v přípravném zápase Francie s Čínou. | Foto: Reuters

Zlomená noha z posledního přípravného zápasu zmařila sen francouzského útočníka Djibrila Cissého o startu na mistrovství světa. Čtyřiadvacetiletý kanonýr Liverpoolu se zranil ve středečním duelu s Čínou a trenér Raymond Domenech v noci po utkání potvrdil, že se naplnily obavy ze zlomeniny.Místo Cissého povolal Sidneyho Govoua z Lyonu.

Předseda francouzské fotbalové federace Jean-Pierra Escalettes řekl francouzskému rozhlasu, že Cissé má zlomenou lýtkovou i holenní kost na pravé noze. Podobné zranění, ale na druhé noze, utrpěl i v říjnu 2004 v ligovém zápase. Na hřiště se vrátil až po několika měsících.

"Musel na operaci. Je to pro nás pro všechny obrovská rána," řekl kouč Domenech novinářům. V kabině prý byla po zápase hodně pochmurná atmosféra."Všichni byli v šoku. Dokonce jsem viděl, že pár z nich nemělo daleko k slzám," dodal.

Útočník se zranil po deseti minutách hry, kdy po souboji s čínským soupeřem upadl a nešťastně si zkroutil nohu pod sebe. Hřiště opustil na nosítkách, jeho místo v sestavě zaujal David Trezequet.

Cissé zmeškal před dvěma lety evropský šampionát kvůli disciplinárnímu trestu. V roce 2002 byl jen nehrajícím členem francouzského týmu na mistrovství světa a v Německu si tak měl odbýt svou premiéru na velkém turnaji. Trenér Domenech za něj může ještě těsně před šampionátem povolat náhradníka.

Hlavním favoritem na dodatečnou nominaci se zdál být Nicolas Anelka, přednost před ním i Ludovicem Giulym z Barcelony však ve čtvrtek dostal univerzální Govou, jenž může hrát ve středu útoku i na křídle.

"Všichni jsme na něho už během zápasu museli pořád myslet. Je to hrozně těžké nejen pro něho, ale i pro nás. Ztratili jsme kamaráda a skvělého hráče," řekl obránce William Gallas.

Čínský kapitán Čeng Č' po zápase zranění Cissého litoval, zdůraznil ale, že šlo o čistý souboj. "Využil jsem výhodu svého postavení a srazili jsme se těly. Nečekal jsem, že se Cissé při pádu na zem zraní," řekl agentuře Nová Čína fotbalista, jenž byl autorem jediného čínského gólu.

"Máme opravdu strach. Je to drama," řekl trenér Raymond Domenech francouzské televizi v poločase utkání, které nakonec bývalí mistři světa a Evropy v St. Etienne vyhráli 3:1 až díky dvěma brankám v závěru. Poslední zápas na francouzské půdě sehrál Zinédine Zidane, který po MS ukončí kariéru. I přes neproměněnou penaltu se s ním vřele rozloučilo skoro 35.000 fanoušků.

Až v závěru druhého poločasu poslední přípravy odvrátili i fotbalisté Austrálie hrozící remízu s Lichtenštejnskem. O zvrat se zasloužil Joshua Kennedy, který se při svém reprezentačním debutu trefil 16 minut poté, co přišel na hřiště. V 75. minutě dostal svěřence Guuse Hiddinga hlavou do vedení a skóre pak sedm minut před koncem zpečetil John Aloisi.

Tuniští fotbalisté si po odřeknutí Iráku dohodli generálku s výběrem Bavorska, který porazili hladce 4:0. V utkání ale přišli o útočníka Francileuda dos Santose. Brazilský rodák, jenž od získání občanství v roce 2004 odehrál za Tunisko 28 zápasů a dal 18 gólů, ze hřiště odkulhal s bolavým kolenem.

V úplném závěru padlo rozhodnutí i v duelu účastníků MS Chorvatska se Španělskem. Tým z Pyrenejského poloostrova musel po vlastním gólu Ibaněze otáčet skóre, ve druhém poločase to dokázali Pernía a ve druhé nastavené minutě Torres, který ve druhém poločase ještě neproměnil penaltu.

Ulm: Austrálie - Lichtenštejnsko 3:1 (1:1)
Branky: 20. Sterjovski, 75. Kennedy, 83. Aloisi - 8. vlastní Neill. Diváci: 6000.

St. Etienne: Francie - Čína 3:1 (1:0)
Branka: 30. Trezequet, 90. vlastní Jün Wang, 90+2. Henry - 69. Č' Čeng z pen.

Ženeva: Chorvatsko - Španělsko 1:2 (1:0)
Branky: 14. vlastní Ibaněz - 62. Pernía, 90+2. Torres.