7. 2. 2010 19:15
Liverpool-Everton 1:0,ManUtd-Portsmouth 5:0, Ch-A 2:0
Didier Drogba se raduje z gólu
Didier Drogba se raduje z gólu | Foto: Reuters

Praha - Fotbalisté Chelsea vyhráli ve 25. kole bitvu o Londýn, když díky několika výborným zákrokům Petra Čecha a dvěma gólům Didiera Drogby porazili Arsenal 2:0.

Kanonýr z Pobřeží Slonoviny dokázal, že se mu proti Gunners, za něž odehrál posledních 16 minut Tomáš Rosický, dlouhodobě daří. V posledních deseti zápasech proti nim se totiž prosadil i s dnešním příspěvkem hned dvanáctkrát.

Chelsea si tak udržela dvoubodový náskok na čele tabulky před Manchesterem United, naopak Arsenal ztrácí na svého rivala už devět bodů a před čtvrtým Liverpoolem už má jen pětibodový náskok.

Drogba si v osmé minutě při rohu počkal na zadní tyči a doklepl do sítě míč, který k němu prodloužil John Terry. Ve 23. minutě pak po rychlém brejku pronikl do vápna a tvrdou střelou pod břevno vedení navýšil.

Pak zazářil Petr Čech, když vyběhl proti Nasrimu a vzápětí vyrazil i jeho střelecký pokus z úhlu. Zanedlouho proti němu stál tváří v tvář Aršavin, ale Čech jeho střelu reflexivně vykopl.

A když ve druhém poločase vyrazil i Fabrégasův přímý kop z osmnácti metrů, otupil veškeré snahy Arsenalu na vyrovnání a připsal si 98. čisté konto v anglické lize.

Chelsea zároveň protáhla domácí neporazitelnost již na 24 zápasů. Naposledy doma klopýtla 30. listopadu 2008 právě s Arsenalem.

Portsmouth si dal tři vlastence, Manchester přidal další dva

Bez výrazných problémů si Manchester United poradil s posledním Portsmouthem a vyprovodil ho na domácím hřišti jednoznačně 5:0. Smolný zápas ovšem sehrál brankář James, jehož třikrát překonali jeho vlastní spoluhráči.

O dva góly z rekordních 36 se postaral i zázračný bulharský střelec Dimitar Berbatov (vpravo), o jeden Wayne Rooney (vlevo). Manchester díky nim porazil Celtic 3:0. | Foto: Reuters

Sladkou výhru v pravou chvíli zaznamenali fotbalisté Liverpoolu, kteří porazili v ostře sledovaném městském derby Everton 1:0. Tým Rafaela Beniteze se tak po dlouhé době vyhoupl na kýžené čtvrté místo, zajišťující účast v předkole Ligy mistrů.

Španělský stratég mohl od úvodního hvizdu počítat s kapitánem Stevenem Gerrardem, nicméně v útoku stále chyběl zraněný Fernando Torres, jehož nahradil David N´Gog.

Plány domácích fotbalistů na Anfield Road navíc výrazně zkomplikoval po půl hodině hry zkušený stoper Sotirios Kyrgiakos, který ostře fauloval Fellainiho a byl vyloučen.

Čtěte dále: Manchester je na skok v čele. A Ferguson chválil trpělivost

Zápas však skončil i pro belgického záložníka ve službách Evertonu. Ten musel být ze hřiště odnesen na nosítkách a následně ho nahradil Mikel Arteta.

Liverpool rozhodl derby v deseti hráčích

Nebezpečné situace před oběma brankami se pak vyskytly až v závěru první půle.

Liverpoolský Dirk Kuyt se chystá na střelu v utkání Ligy mistrů proti Realu Madrid. | Foto: Václav Rojík

Nejprve v pětačtyřicáté minutě označkoval Gerrard po svém přímém kopu břevno Howardovy brány a o chvíli později mohl na druhé straně skórovat také Tim Cahill. Jeho hlavička však letěla těsně nad.

Oslabený Liverpool však i ve druhé půli pokračoval v aktivním výkonu a v pětapadesáté minutě se dočkal odměny. Centr kapitána Gerrarda se snesl až na hlavičku Dirka Kuyta, a ten rozjásal domácí ochozy.

Everton se sice následně snažil vyrovnat, ale v koncentrované obraně Liverpoolu se dokázal jen velmi těžko prosadit. A když pak v závěru neuspěl ani Yakubu, mohli "Reds" po závěrečném hvizdu slavit cenné vítězství.

Citizens překvapivě prohráli v Hullu

Překvapení se naopak zrodilo v Hullu, kde tamější celek porazil ambiciozní Manchester City 2:1 a odpoutal se z pásma sestupu. Citizens naopak nevyužili šance posunout na čtvrté místo.

To opustil Tottenham, protože v boji o evropské poháry jen remizoval 0:0 s Aston Villou.

Cenný bod v boji o záchranu uhrál i Wigan za remízu 1:1 v Sunderlandu. Neuspěl naopak West Ham, který padl na půdě nováčka z Burnley 1:2. To se na úkor Kladivářů odpoutalo z pásma sestupu.

Na předposlední místo spadl Wolverhampton, který prohrál 1:2 na hřišti Birminghamu City.

Liverpool - Everton 1:0