10. 10. 2009 22:31
Česko - Polsko 2:0 (0:0)
Daniel Pudil atakuje Blaszcykowskiho
Daniel Pudil atakuje Blaszcykowskiho | Foto: Sport

Praha - Naděje, že český fotbal bude k vidění napřesrok na mistrovství světa, je už jenom teoretická.

Reprezentace sice porazila v předposledním kvalifikačním zápase v Praze na Letné Polsko 2:0, jenže šance na postup do baráže o mistrovství světa jim s největší pravděpodobností zavřela výhra Slovinců v souběžném utkání na Slovensku 2:0.

Slováci tak nepotvrdili přímý postup na MS, Slovinci se vrátili do hry o první příčku a Českou republiku už může dostat do baráže jen domácí výhra nad Severním Irskem a nečekané zaváhání Slovinců v San Marinu.

Slovinsko by musel s beznadějně nejslabším týmem kvalifikační skupiny a vůbec celé Evropy ztratit body - remizovat nebo prohrát.

Před utkáním zažila Praha policejní manévry. Stovky policistů hlídaly klid ve městě v obavách před polskými holligans, mezinárodně vyhlášenými násilníky.

Navzdory tomu se krátce před zápasem Poláci porvali před letenským stadionem.

Podrobně jsme předzápasové děni v Praze sledovali v on line reportáži.

Živě: Na Letné se hrál fotbal, Poláci se před tím poprali

Necid načal výhru

Hrdinou utkání na Letné se stal střídající Tomáš Necid, který gólem a dravým pohybem strhl vítězství do té doby matného českého výběru na jeho stranu.

Necid tak dokázal, že může být platným nástupcem Jana Kollera, který se v sobotu před ne zcela zaplněným stadionem rozloučil s reprezentační kariérou.

Čeští reprezentanti, kteří nastoupili překvapivě s dodatečně povolaným útočníkem Michalem Papadopulosem po boku Milana Baroše, začali aktivněji. Hned v úvodu pěkně zafungovala spolupráce Rosického s Barošem, jenže Pudilovi míč po nadějné akci nesedl.

Před brankářem Kowalewskim, jenž dostal přednost před Jerzym Dudkem, se neprosadil ani Plašil, když nedosáhl na Pudilův centr.

Haškův tým však po prvních minutách nenabíral očekávané obrátky a místo toho se utápěl v moři nepřesností a zbytečných ztrát.

Barošův gól neplatil pro ofsajd

Čeští fotbalisté na kluzkém terénu působili trochu nervózně a nestabilně. Byli častěji na míči, ale přes polský val před šestnáctkou se neprosazovali.

Naopak měli dost často problémy s rychlými kontry Poláků. Tak jako Jankulowski, který po stažení unikajícího Blaszczykowského inkasoval žlutou kartu.  A faulem odstartoval sérii standardek soupeře.

Po dvaceti minutách hry se chvílemi zmatkující česká obrana dostala do svízelné situace, ale nadějnou šanci soupeře naštěstí zastavil odpískaný ofsajd.

Česká hra s přibývajícími minutami první půle začala uvadat, množilo se jen simulování faulů a Poláci se osmělovali čím dál, tím více.Největší šanci první půle po tečované střele Ireneusze Jelena s vypětím všech sil vytěsnil Čech na roh.

Čechy probudila z letargie parádní akce po pravé straně, po níž Baroš dopravil míč do sítě. Letná jásala, jenže rozhodčí odpískal ofsajd Papadopulosovi.

První půle nabídla nudnou podívanou a rozhodně nepřipomínala tuhý boj o účast na mistrovství světa. Z bídy vyčníval jen s přehledem zahraný part Tomáše Rosického, jehož myšlenky však spoluhráči nedokázali dotáhnout.

Poláky zlomil až střídající Necid

Trenér Hašek o přestávce stáhl Papadopulose a poslal do hry Tomáše Necida. A nemohl udělat lépe.

Necid po šesti minutách pobytu na hřišti dostal parádní pas od Rosického, probil se v šestnáctce přes dva bránící hráče a s pomocí teče Kowalwského a tyčky se jeho střela došourala za brankovou čáru.

Letná začala skandovat „kdo neskáče,  není Čech"…Za pár minut, ale mohli hosté srovnat. Čechův odkop Poláci zachytili a český gólman následně konečky prstů vyškrábl Jelenovu hlavičku.

Haškův tým po vstřelené brance ožil a aktivitou hýřila hlavně dvojice Necid, Rosický, která strhla i ostatní. Kowalwského pořádně protáhl nebezpečnou hlavičkou Sivok.

Krátce po něm narazila na připraveného gólmana  Jankulowského střela zblízka i stoprocentní šance Milana Baroše, který šel na Kowalwského úplně sám.

Poláci ve druhé půli odpadali a nechali se přišpendlit před vlastní branku. Druhý gól visel ve vzduchu a nečekalo se na něj dlouho.

V 72. minutě našel Pospěch z pravé strany ve vápně nepokrytého Jaroslava Plašila, který trkl míč do brány.Po pojišťovacím gólu si kouč Hašek mohl dovolit stáhnout Tomáše Rosického, jehož nahradil David Jarolím.

Deset minut před koncem mohl přidat třetí gól Baroš, jenž si po signálu naběhl za šestnáctkou na Plašilův přímý kop a jeho rána prosvištěla půl metru nad břevnem. Češi si vítězství v pohodě uhlídali, ale po oznámení výsledku z Bratislavy jim pořádně zhořklo.

Výsledek:

51. Necid, 73. Plašil
Česko: Čech - Pospěch, Sivok, Hubník, Jankulovski - Plašil, Hübschman, Rosický (78. Jarolím), Pudil (88. Štajner) - Baroš, Papadopulos (46. Necid).
Polsko: Kowalewski - Glowacki, Gancarczyk, Polczak, Rzežniczak - Blaszczykowski (68. Peczko), Obraniak, Iwaňski, Lewandowski - Jeleň (63. Lewandowski), Grosicki (81. Janczyk)