Češi jsou v semifinále MS! Díky penaltám

SportPlus
15. 7. 2007 4:25
Čeští mladíci budou na MS hrát o medaile
Český brankář Radek Petr likviduje poslední penaltu ve čtvrtfinále MS proti Španělsku. | Foto: Reuters

Edmonton - Čeští fotbalisté do dvaceti let ve čtvrtfinále světového šampionátu zdolali v penaltovém rozstřelu Španělsko a zajistili si historický postup do semifinále.

Souboj o postup do bojů o medaile mezi českou a španělskou reprezentací přivítal stadion Commonwealth v Edmontonu. Sedmdesátitisícové hlediště ale na rozdíl od předchozích zápasů českého mužstva zelo prázdnotou.

• Semifinále české fotbalisty láká. Porazí Španělsko? Čtěte ZDE

V 9. minutě se osmělili čeští mladíci - po rohovém kopu musel poprvé zasahovat španělský gólman Adan, Střeštíkovu střelu však zlikvidoval. Češi od začátku výborně bránili a skvělým pohybem nepouštěli soupeře do vážnější kombinace.

Čeští fotbalisté do dvaceti let (zleva) Radek Petr, Ondřej Janda, Tomáš Pekhart a Marek Suchý se radují z postupu do semifinále světového šampionátu. | Foto: Reuters
Obrazem: Česká euforie, španělský smutek
Čeští mladíci slaví postup do semifinále MS. Podívejte se.

O pět minut později znovu zahrozili čeští fotbalisté. Mičola dostal pěknou přihrávku za obranu, dostal se až před branku, ale nebyl v ideálním úhlu a míč napálil hodně vedle.

Španělé se k ohrožení Petrovy branky dostali až ze standardní situace v 19. minutě zápasu. Granerův přetažený střílený centr museli obránci odvracet na roh.

Jedni z největších favoritů turnaje si nevěděli rady s pohyblivou českou obranou. Na druhé straně vyrážel do rychlého protiútoku Janda, ale zastavil ho faul a z přímého kopu žádné nebezpečí pro Adanovu branku nevzniklo.

Španělé hrozili individuálními průniky

Ve 30. minutě pak z ničeho nic Češi málem inkasovali. Jose Crespo předvedl parádní sólo z poloviny hřiště, při kterém poprvé zaskočil českou obranu.

Hráč FC Sevilla prokličkoval až před brankáře Radka Petra, ale ten skvěle vyběhl a zvládl zlikvidovat i nebezpečnou dorážku Lopeze.

Španěl Gerard Pique (vlevo) v hlavičkovém souboji s Markem Suchým ve čtvrtfinále MS hráčů do dvaceti let. | Foto: Reuters

Svěřenci kouče Soukupa si proti technicky skvěle vybaveným Španělům neváhali pomoci i taktickými fauly, pokud nebylo možné po získání míče založit rychlý protiútok, nerozpakovali se jen odkopnout míč na polovinu soupeře.

Pozorné české obraně se dařilo úspěšně odvracet i nebezpečné španělské centry, které pramenily hlavně ze standardních situací.

Pár vteřin před koncem první půle se individuálně prosadil Mata, jehož střela z pětadvaceti metrů skončila jen těsně nad břevnem Petrovy branky. Český gólman ale zasahovat nemusel.

Mazuchovu hrubku Španělé nepotrestali

Na začátku druhé půle přišla obrovská hrubka Ondřeje Mazucha, který odkopem trefil jen Granera, a ten se řítil sám na brankáře Petra. Na poslední chvíli mu ztížil pozici Šimůnek a Španělovi střela z hranice šestnáctky nesedla.

Mladíci z Pyrenejského poloostrova se v úvodu druhého poločasu vrhli do útoku, ale mohli i inkasovat. Kubáň posadil míč přesně na hlavu Martina Fenina, který z malého vápna trefil jen těsně vedle Adanovy branky.

Čechům se dařilo pokrývat soupeřovu kombinační hru, ale Španělé hrozili hlavně individuálně. Z pravého křídla pronikl do vápna Adrian Lopez, z dobré pozice ale vysoko prestřelil.

Český fotbalista Martin Fenin se drží za hlavu po neproměněné šanci ve čtvrtfinále světového šampionátu hráčů do dvaceti let proti Španělsku. | Foto: Reuters

V šedesáté minutě se čeští mladíci po sérii zblokovaných střel dlouho nemohli osvobodit z tlaku Španělů, nakonec zahráli alespoň na roh. Na druhé straně pak zahrozil Střeštík, ale z hranice šestnáctky trefil jen obránce.

Tlak však neustával, reprezentanti se i nadále bránili. Dvacet minut před koncem vyrazil brankář Petr střelu zpoza šestnáctky jen před sebe, před dotírajícím Španělem stačil odpálit do bezpečí Mazuch. To byla nejčastější varianta defenzivy od svěřenců trenéra Soukupa, nad ničím se nerozpakovali a jen odkopávali míče do bezpečí.

V další šanci pálil po pěkném průniku mimo Adrian Lopez.

Ke slovu se poté z rychlého brejku dostali i Češi, ale po pěkné kombinaci vystřelil Janda hodně nepřesně.

Lopez selhal před prázdnou brankou

V 79. minutě už se Španělé málem radovali z gólu, ale Adrian Lopez sám před prázdnou brankou neuvěřitelně selhal a z bezprostřední blízkosti poslal míč jen do tyče, k dorážce už se nikdo z jeho spoluhráčů nedostal.

S blížícím se závěrem základní hrací doby se jihoevropané snažili tlačit do útoku a v posledních minutách se usadili před českým pokutovým územím. Češi se bránili jen za cenu odkopávaných míčů, ale soupeře do žádné větší šance nepustili.

Čtvrtfinále světového šampionátu tak v normální hrací době skončilo bez branek a pokračovalo se třicetiminutovým prodloužením.

V nastaveném čase byli trochu aktivnější čeští mladíci, jenže zasahovat musel brankář Petr. V desáté minutě napřáhl z dálky Javi Garcia, český gólman tvrdou střelu vyboxoval.

Góly přišly až v prodloužení

Tři minuty před koncem první části prodloužení ovšem přišel velký okamžik Luboše Kaloudy. Po rohu Marka Suchého se španělský brankář nedostal k centrovanému míči a osamocený brněnský záložník z hranice šestnáctky propálil všechno, co mu stálo v cestě - 1:0! Svůj třetí gól na šampionátu konečně oslavil do správné kamery.

Češi se tak přiblížili vysněnému semifinále, ale rázem mohli o těsné vedení přijít. Po rohovém kopu na druhé straně se po hlavičce Pirueta zatřáslo břevno Petrovy branky.

Český fotbalista Lukáš Kuban (vpravo) se snaží zastavit Španěla Juana Manuala Matu ve čtvrtfinále světového šampionátu do dvaceti let. | Foto: Reuters

Po změně stran nařídil rozhodčí přísný přímý kop na hranici českého pokutového území, Mata z něho trefil jen zeď. Ale po pěti minutách už mohli slavit i Španělé.

Z dvaceti metrů vystřelil Bueno a míč z jeho kopačky orazítkoval tyč. Jenže k odražené střele se dostal Mata a před prázdnou brankou už nezaváhal - 1:1. Po vyrovnání měli navrch Španělé, českému výběru chvíli trvalo než se z nepříjemného překvapení vzpamatoval.

Když už všechno směřovalo k penaltám, znovu málem udeřilo před českou brankou. Míč jen těsně minul levou tyč Petrovy branky. I reprezentanti v bílém dresu ještě stihli zahrozit, ale Mičolova střela z několika metrů také skončila vedle.

O semifinalistech tak musely rozhodnout pokutové kopy. Ve třetí sérii napálil Španěl Valiente míč do břevna, Kúdela a Pekhart nezaváhali stejně jako Garcia a Češi vedli 4:3. Jako poslední ve španělském dresu šel kopat penaltu Pique, český gólman Radek Petr ji skvěle vystihl a zajistil českému týmu historický úspěch.

Reprezentace se v semifinále utká 18. července s Rakušany v Edmontonu. Ti také překvapili, když zdolali v prvním čtvrtfinále USA.

Výsledek: ČR "20" - Španělsko "20" 1:1 po prodl. (0:0, 0:0), na penalty 4:3
103. Kalouda - 110. Mata.
Penalty proměnili: Fenin, Suchý, Kúdela, Pekhart - Mata, A. Gonzalez, Javi Garcia. Neproměnili: Marc Valiente, Pique.
Rozhodčí: Irmatov - Rasulov (oba Uzb.), Kochkorov (Kyrg.).
ŽK: Kúdela, Střeštík, Mičola, Kubáň, Petr - Javi Garcia, Adrian Lopez.
Sestavy:
ČR: Petr - Kúdela, Mazuch, Šimůnek, Kubáň - Mičola, Kalouda (107. Gecov), Suchý, Janda (118. Cihlář) - Fenin, Střeštík (66. Pekhart). Trenér: Soukup.
Španělsko: Adan - Barragan, Marc Valiente, Pique, Crespo - Javi Garcia, Mario Suarez (95. A. Gonzalez) - Mata, Granero (56. Toni Calvo), Adrian Lopez (81. Bueno) - Capel. Trenér: Melendez.