Češi jí ve skupině zatápěli, nyní anglická jednadvacítka slaví zlato. Po 39 letech

8. 7. 2023 20:14
Evropský šampionát fotbalistů do 21 let ovládli po 39 letech Angličané. Ve finále v gruzínském Batumi porazili 1:0 Španělsko, ve čtvrté minutě nastavení prvního poločasu rozhodl záložník Curtis Jones. V samém závěru utkání neproměnil španělský kapitán Abel Ruiz penaltu.
Fotbalisté Anglie se radují z gólu do sítě Španělska
Fotbalisté Anglie se radují z gólu do sítě Španělska | Foto: ČTK

Anglie navázala na triumfy z let 1982 a 1984. Svěřenci kouče Carsleyho během turnaje ani jednou neinkasovali, cestu za titulem zahájili výhrou 2:0 nad českými reprezentanty, kteří si proti nim ovšem vytvořili několik vyložených šancí.

Opatrný první poločas mnoho gólových šancí nenabídl, v závěru ale přece jen Angličané udeřili. Colwill po centru ze standardní situace trefil hlavičkou jen tyč. O chvíli později ale Palmer z přímého kopu nastřelil spoluhráče Jonese, od něhož se míč odrazil do protipohybu brankáře Tenase. Záložník Liverpoolu se štěstím zaznamenal premiérový zásah na turnaji.

Výběr "La Roja" vstoupil do druhé půle náporem, Ruizova brzká branka ale neplatila kvůli ofsajdu. Španělský kapitán byl nejnebezpečnějším hráčem svého týmu, v další šanci poslal míč hlavou těsně vedle tyče. Na druhé straně Tenas skvěle zasáhl proti Jonesovi.

V závěrečné dvacetiminutovce Angličané s přehledem hájili vedení až do samého závěru šestiminutového nastavení. V něm zfauloval Colwill ve vápně Ruize a sudí po zhlédnutí videa nařídil penaltu. Trafford ale vystihl Ruizovu střelu po pravé ruce a následně pohotově vyrazil i Orozovu dorážku. Anglie vyhrála i šestý duel na turnaji.