Celtic prohrál, ale postupuje. Pomohla mu Benfica

roj
4. 12. 2007 22:38
Inzaghi vstoupil do dějin
Fotbalistu Celticu Scotta McDonalda (vlevo) stíhá Kacha Kaladze z AC Milán v utkání Ligy mistrů skupiny D. | Foto: Reuters

Praha - Fotbalisté Celtiku Glasgow s Jiřím Jarošíkem v sestavě sice prohráli v závěrečném kole skupiny D Ligy Mistrů s AC Milán 0:1, ale díky výhře Benfiky na hřišti Šachťaru Doněck se radují z postupu do další fáze Champions League.

Celtic obsadil v tabulce druhé místo za svým úterním soupeřem AC Milán, který už si postup zajistil dříve.

Šachťar, tentokrát bez Tomáše Hübschmanna v základní sestavě, v posledním utkání přišel i o jarní účast v Poháru UEFA. Porážka 1:2 s Benfikou jej odsoudila na poslední, nepostupové místo. Na jeho úkor zůstane v pohárové Evropě portugalský celek.

V úterý byly na programu Ligy mistrů jen zápasy skupiny D, které se předehrávaly kvůli účasti AC Milán na  mistrovství světa klubů.

Před úvodním hvizdem utkání se pochlubil s čerstvě získaným Zlatým míčem pro nejlepšího fotbalistu v Evropě Brazilec v dresu AC Milán Kaká.

To byl však pro diváky na San Siru na dlouhou dobu jediný atraktivní moment na hřišti. Celtiku k jistotě postupu stačila remíza a hra podle toho také dlouho vypadala. K vidění bylo málo fotbalových momentů a minimum šancí ke skórování.

Jeden z mála rušných momentů měl na svědomí Jiří Jarošík, jenže ani jeho střela se neujala.

Ani domácí AC Milán, jemuž se v domácí lize na svém stadionu vůbec nedaří, se nikam příliš nehnal.

Diváky rozjásal až po sedmdesáti minutách Filippo Inzaghi, jenž po zpětné přihrávce Cafúa v šestnáctce otevřel skóre zápasu. Překonal tak rekord Gerda Müllera a s třiašedesáti góly se stal historicky nejlepším střelcem v evropských pohárech.

Ani úvodní a jediný gól utkání hru příliš neoživil. Skotský celek se možná až nečekaně prezentoval dost pasivním výkonem a byl rád, že v závěru zápasu neinkasoval druhý gól.

Doněck zaváhání nevyužil

Zaváhání Celtiku však nevyužil Šachťar, který doma nestačil na Benfiku. Přirom výhra by ukrajinskému týmu při porážce Celtiku od AC Milán zajistila postup do jarních bojů v Lize mistrů.

Na stadionu v Doněcku bylo mnohem rušněji, než na San Siru. Domácí mohl záhy dostat do vedení Fernandinho, jenže jeho střelu parádně vykryl gólman Quim.

Následně se prosadila Benfica, když otevřel skóre utkání Oscar Cardóso. Praguajský střelec vystihl špatnou zpětnou přihrávku domácího Lewandovského a chybu potrestal gólem.

Ten samý hráč se hlavou trefil za čtvrt hodiny znovu a domácí nečekaně prohrávali 0:2.

Naději na zvrat dal po půl hodině hry proměněnou penaltou Lucarelli. Do poločasu ještě spálili šance domácí Ilsinho a Jadson. Ve druhé půli už se ale Šachťar na větší odpor nezmohl. Změnu nepřinesl ani v 54. minutě střídající Tomáš Hübschmann.