Bývalý sudí: Rozhodčí popravil Mexiko, chyb na MS je příliš

Aleš Vávra Aleš Vávra
30. 6. 2014 16:00
Bývalý český sudí Ivan Grégr si nepamatuje velký fotbalový turnaj, na kterém by rozhodčí působili tak negativním dojmem jako na světovém šampionátu v Brazílii.
"Penaltový" zákrok Mexičana Margueze na Arjena Robbena.
"Penaltový" zákrok Mexičana Margueze na Arjena Robbena. | Foto: Reuters

Praha - Nepamatuje si velký fotbalový turnaj, na kterém by rozhodčí působili tak negativním dojmem jako na světovém šampionátu v Brazílii. Bývalý československý a mezinárodní sudí Ivan Grégr si nebere servítky.

"Chyb je hrozně moc, opravdu z toho mám smíšené pocity. Tak časté minely rozhodčích jsem dlouho neviděl. Myslím si, že někteří sudí na to nemají, jiní zase podvědomě podléhají atmosféře," řekl pro Aktuálně.cz.

Podstatný přehmat rozhodčího ovlivňující významně chod daného utkání vidí prakticky v každém druhém zápase na mistrovství. Naposledy jej rozezlila penalta v nastaveném čase osmifinále mezi Nizozemskem a Mexikem.

Robben by to neudělal, kdyby už měl kartu

"Robben si do toho šikovně naběhl, věděl přesně co chce udělat. Teatrálně upadl a rozhodčí bohužel písknul. Hodně mě to mrzelo, sudí prakticky rozhodl celý zápas a strašně ublížil Mexiku," podotkl bývalý mezinárodní arbitr.

"Nechápu to, ještě v takové fázi zápasu. V nastavení by si měl být rozhodčí opravdu stoprocentně jistý, že jde o pokutový kop."

Nizozemský útočník Arjen Robben by podle jeho názoru pád nepřifilmoval, pokud by už měl na svém kontě žlutou kartu. "Během zápasu už to předtím zkoušel dvakrát. Myslím si, že kdyby ho rozhodčí zkušeně potrestal za simulování, v dalším průběhu už by si takový exces nedovolil," uvedl Grégr.

Měli by pískat ti nejlepší sudí

Rozhodčímu, který především v 80. letech minulého století řídil v nejvyšší československé soutěži 155 zápasů, se nelíbí nasazování sudích napříč kontinenty.

"Světový šampionátu by měli řídit převážně ti, kteří jsou nejlepší. Je logické, že rozhodovat někde v Hondurasu není tak náročné, jako pískat v Anglii nebo Německu. Nad tím by se FIFA pro příště měla víc zamyslet a aspoň ty nejdůležitější zápasy o postup svěřit zkušeným sudím," vysvětlil svůj postoj.

"Takhle mi to přijde, že většina rozhodčích nedosahuje úrovně těch samotných aktérů šampionátu, tedy fotbalistů," dodal.

Pozitivním vzorem Angličan Webb

Grégr vypíchl jako vzor vynikajícího výkonu na mundialu Angličana Howarda Webba, který rozhodoval první osmifinále mezi domácí Brazílií a Chile. Zkušený holohlavý arbitr mimo jiné neuznal gól Hulka, který si míč před chilským brankářem zpracovával pravým bicepsem.

"To byl těžký moment, který zvládl. A celkově působil skvěle. Byl komunikativní, dokázal se usmát a přitom měl u hráčů přirozenou autoritu. Dokázal dát kartu v pravý čas, to dělá hrozně moc. Byl vynikající," pochválil Webba.

Legendární český sudí také ocenil novinky v řízení zápasů, tedy brankovou technologii a speciální sprej, kterým se označí vzdálenost zdi od místa přestupku.

Video by mělo posuzovat i penalty

"Sprej je jednoduchá a přitom výborná věc, která zamezí zbytečným diskusím a zdržením před zahráváním standardních situací," uvedl Grégr.

"Také branková technologie je samozřejmě naprosto správná. Já bych k tomu časem přidal i video k posuzování právě těch penaltových situací, viz Robbenova simulace. Zdržení by tam sice nějaké bylo, nemyslím si však, že nějak výraznější, než obvyklé dlouhé protesty poškozeného týmu," vysvětlil bývalý sudí.

"Omezil bych to třeba na dva případy za zápas, aby se to nezneužívalo. Uvidíme, třeba to vyjde někdy v budoucnu," uzavřel Grégr.

 

Právě se děje

Další zprávy