Brabec chválí lvíčata: Ukázali jsme, že nejsme jen tak někdo

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
20. 6. 2015 22:30
Čeští fotbalisté do 21 let se těší z první výhry, k postupu je ale cesta dlouhá.
Kapitán Jakub Brabec chválí lvíčata
Kapitán Jakub Brabec chválí lvíčata | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Dva stejné vstupy do zápasu na dvou různých stadionech, ale dva úplně odlišné výsledky. Čeští fotbalisté do 21 let si na domácím evropském šampionátu po úvodní prohře s Dánskem v Edenu poradili se Srbskem 4:0. Do tabulky skupiny A tak zapsali první tři body, k postupu ale stejně potřebují v úterý porazit Německo.

"V čem byl rozdíl oproti Dánům? Povedlo se nám vstřelit i druhou branku. Vstup do utkání byl stejný. Bohužel teď čím dál tím víc myslím na to, jak jsme to v minulém zápase nezvládli, protože to už teď mohlo být jinak," řekl po utkání novinářům kapitán lvíčat Jakub Brabec.

Oslavy českých fotbalistů:

Zatímco ve středu se čeští fotbalisté za stavu 1:0 v druhé půli zatáhli a nechali Dány kombinovat centrovat do pokutového území, nyní vydrželi aktivní po celý zápas a přidali další góly.

"Asi jsme to měli v hlavách. Proti Dánům jsme to chtěli ubránit, ale teď jsme si řekli, že to nemůžeme, že musíme dál útočit a napadat," vysvětlil obránce Martin Frýdek, který dal jeden z gólů.

Kliment: Byl jsem méně nervózní

Jednoznačnou hvězdou zápasu byl ovšem někdo jiný. Útočník Jan Kliment nastřílel za 56 minut hry hattrick, který de facto rozhodl celý duel.

"Asi zatím životní zápas. Pomohlo mi, že jsem nebyl tak nervózní jako před tím prvním zápasem, jinak probíhalo všechno stejně. Navíc z prvních dvou střel mi to tam dvakrát padlo, to se pak hraje lépe. Musím říct, že jsme všichni podali výborný výkon a z toho plynuly ty góly," usmíval se skromně forvard Vysočiny Jihlava.

K českému triumfu výrazně pomohli i sami Srbové, kteří rozhodně nepodali výkon, kterým se prezentovali při středeční remíze s Německem.

"Nechtěl bych hru soupeře moc hodnotit, ale myslím si, že hlavně byli překvapení tím, jak jsme na ně vlétli," hledá důvod srbského výpadku Frýdek.

"Srovnal bych to s Dánskem, samozřejmě mají kvalitu, ale my taky nejsme jen tak někdo. Jsem rád, že jsme to dnes potvrdili," sekunduje mu Brabec.

Frýdek: Škoda, že nemůžeme hrát zase na Letné

Ale euforii stranou. K absolutní jistotě postupu potřebují svěřenci Jakuba Dovalila porazit Německo a to navíc v Edenu, kde se obecně českým reprezentacím moc nedaří.

"Škoda to je, že nemůžeme hrát tady, ale neuděláme s tím nic. Na Němce se ale připravíme a popereme se o to i v Edenu," slibuje Frýdek.

"Na Letné se nám daří možná i proto, že je v týmu hodně sparťanů, ale jinak to jde samozřejmě mimo nás. Snad ten dnešní výkon předvedeme i v Edenu," doufá Brabec.

Dnešní večer ještě bude pro reprezentanty ve znamení oslavy vítězství. "Hlavně jsme si to na hřišti užili, tleskal nám celý stadion, což je super vidět, že to fanoušci také prožívají," dodal český kapitán.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Vatikán chce prodloužit kritizovanou smlouvu s Čínou o jmenování biskupů

Vatikán usiluje o další prodloužení smlouvy s Čínou o jmenování biskupů, řekl agentuře Reuters papež František. Smlouva, jejíž znění není veřejné, podle něj funguje dobře. Kritici ale poukazují na to, že od jejího vzniku v roce 2018 bylo jmenováno jen šest biskupů. Domnívají se, že Vatikán udělal Pekingu příliš velké ústupky.

Smlouva mezi Vatikánem a Pekingem, které neudržují oficiální diplomatické vztahy, je dočasná a trvá dva roky. Poprvé ji Čína s Vatikánem uzavřely v roce 2018 a v roce 2020 ji prodloužily. Její platnost, pokud se obě země nedohodnou na prodloužení, končí letos v říjnu.

"Smlouva funguje dobře a já doufám, že bude v říjnu obnovena," řekl papež František v sobotním rozhovoru, jehož část agentura Reuters zveřejnila v úterý. Dohodu papež přirovnal ke snahám svých předchůdců, kteří se snažili vytvořit vztahy se zeměmi sovětského bloku.

"Diplomacie je umění možného a schopnost proměnit v realitu věci, které jsou možné," uvedl papež. Dodal, že smlouva není ideální a že jmenování biskupů pokračuje pomalu.

Smlouva však mezi částí hodnostářů a věřících vzbudila kritiku. Poukazují na to, že se souhlasem papeže bylo v Číně od roku 2018 jmenováno pouze šest biskupů. Mezi nejviditelnějšími kritiky je hongkongský kardinál Joseph Zen. "Vatikán snad jednal i v dobré vůli, ale udělal nerozumné rozhodnutí," uvedl v červnu Zen. Situace katolíků v Číně po podepsání dohody se podle něj nezlepšila.

Dohoda ukončila mnoho desetiletí trvající spor o jmenování biskupů. Čína přerušila diplomatické vztahy s Vatikánem v roce 1951 a v roce 1957 Peking založil Čínské sdružení vlasteneckých katolíků, které autoritu papeže odmítalo. Vedle sdružení v Číně funguje desítky let i podzemní katolická církev, jejíž členové jsou ale často vystaveni útlaku ze strany úřadů. Čína má zhruba 1,4 miliardy obyvatel. Ke katolické víře se tam hlásí přes 12 milionů lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Europoslanci schválili regulaci velkých digitálních firem, nezákonného obsahu a dezinformací

Evropský parlament schválil dvojici klíčových digitálních norem, které mají mimo jiné lépe chránit konkurenční prostředí na internetu či přimět velké společnosti, jako je Meta Platforms nebo Google, aktivněji bojovat proti nezákonnému obsahu a dezinformacím. Europoslanci přijali pravidla označovaná jako akt o digitálních službách a digitálních trzích, kterými EU poprvé po dvou desetiletích výrazněji reguluje internetové prostředí a reaguje na rychlý vývoj komunikace a obchodování na síti.

Podle aktu  o digitálních službách budou muset platformy zavést opatření proti šíření nezákonného obsahu a dezinformací. Velkým firmám, které tak neučiní, budou hrozit pokuty až do výše šesti procent jejich ročního globálního obratu. Sociální média a internetová tržiště pak budou muset chránit uživatele před nabídkami nelegálního zboží a služeb.

Akt o digitálních trzích zavádí pojem gatekeeper, což je velká společnost významně ovlivňující provoz internetu. Tyto firmy budou mimo jiné sdílet více informací s menší konkurencí odkázanou na jejich služby. Přísnější bude i dohled nad antimonopolními pravidly či kontrola akvizic menších společností těmi velkými. Pokuty jsou vyšší a mohou dosáhnout až deseti procent celosvětového ročního obratu.

Europoslanci po předchozí dohodě se zástupci členských zemí schválili obě normy jasnou většinou hlasů. Definitivně je potvrdí ministři členských zemí na některém z příštích zasedání vedených českým předsednictvím EU.

Další zprávy