Bílek: O rezignaci jsem ani na chvíli neuvažoval

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
9. 9. 2010 11:25
"Ani AC Milán nebude měnit systém hry"

Praha - Přestože je Michal Bílek po domácí prohře s Litvou pod velkým tlakem, na čtvrteční tiskové konferenci řekl, že by znovu udělal pravděpodobně všechno stejně a se stejnou sestavou počítá i v říjnových zápasech se Skotskem a Lichtenštejnskem. 

Kritiku přijímá, o rezignaci však ani na okamžik nepřemýšlel. "Ani na okamžik jsem neuvažoval o tom, že bych skončil. Vnímám, že tlak sílí. Když prohrajete, není se čemu divit. Ale pořád je teprve začátek kvalifikace, věřím, že porážku můžeme napravit."

Čtěte také:
Češi v nové společnosti: Islandu, San Marina a Malty
Senzace, jásá litevský tisk. Velebí fotbalové hrdiny
Rosický: Pokud neporazíme v říjnu Skotsko, končíme
Baroš: Ještě pořád máme šanci prohru s Litvou napravit
Blamáž na úvod kvalifikace. Češi prohráli doma s Litvou
Zápas Česko - Litva jsme sledovali ŽIVĚ zde

Jak vnímáte nepříjemný tlak, který byl po prohře na vás a hráče vyvinut?
Samozřejmě. Je to obrovské zklamání. Atmosféra byla pozitivní, cítili jsme obrovskou podporu ze strany médií i fanoušků. Bohužel utkání dopadlo porážkou, což pro nás byla obrovská rána.

Foto: Reuters

Po pěti porážkách v sedmi zápasech pod vaším vedením se však začíná přetřásat váš post...
Momentálně přemýšlím o dalším utkání ve Skotsku. Chápu obrovské zklamání veřejnosti a nemůžu se divit reakcím, které moje odvolání žádají. Jenže já stále věřím, že tahle porážka nebyla výsledkem špatného výběru hráčů, či stanovení taktiky. Selhali jsme v koncovce, šancí na gól jsme měli dost.

("O odvolání trenéra momentálně vůbec neuvažujeme. Nemyslíme si, že za prohru s Litvou může kouč. Do naší koncepce určitě nezapadá myslet po jedné prohře na odvolání trenéra. Samozřejmě z výsledku jsme v šoku, stejně jako byli po utkání hráči, ale o změně teď nemůže být řeč. Teď musíme myslet na to, jak porazit Skotsko," zastal se Bílka vedle sedící manažer reprezentace Vladimír Šmicer.)

V čem tedy vidíte hlavní důvod porážky?
Měli jsme dvaadvacet střel, patnáct rohů, asi šest slibných šancí včetně penalty. To by za normálních okolností stačilo, ale my v tom propadli, podobně jako třeba na jaře ve Skotsku.

Nepodcenili jste tedy něco v přípravě?
Podmínky pro zápas jsme měli ideální. Hráli jsme v nejsilnějším složení, strávili jsme pohromadě celý týden. V trénincích jsme udělali všechny věci, které jsme chtěli. Měli jsme dobrý začátek, ale branku jsme nevstřelili. Pak jsme se přes Litevce dostávali těžko.

Foto: Reuters

V pátek jste hráli proti Sigmě tréninkové utkání, kde jste nacvičovali standardní situace. Proč vám ale nevycházely během zápasu s Litvou?
Rohů jsme měli dost, ale nebezpečí po nich nepřišlo. My jsme se v týdnu hodně věnovali nácviku standardek v okolí šestnáctky, protože jsme tušili nečistou hru soupeře. Jenže k takové situaci jsme se nakonec vůbec nedostali. Několikrát jsme vystřelili na bránu, ale gól jsme bohužel nedali. Je ale teprve začátek kvalifikace, nesmíme mít hlavy dole a zvednout se. 

("Hodnotím to podobně jako Michal. Hráči byli hodně zlomení, takovou atmosféru jsem v šatně dlouho nezažil. Někdy se v zápasech stane, že víte, že máte mnohem navíc. Neviděl bych to úplně černě, zůstávám optimistický. Hráčům věřím, mužstvo se z toho dostane," doplnil jej Šmicer.)

Nejvíce vám je vytýkáno to, že trápící se Milan Baroš zůstal na hřišti až do konce utkání. Co říkáte na jeho výkon?
Upřít snahu mu nelze, ale očekával jsem od něj to, co plní v Galatasarayi. Tam se střelecky prosazuje, je to gólový útočník. Je to hráč, který se dokáže střelecky prosadit i ve chvíli, kdy se mu zrovna nedaří a v klubu to dokazuje opakovaně. Tady se do šance vůbec nedostal. Ale neměl to jednoduché, viseli na něm obránci. Podepsala se na něm i neproměněná penalta.

Nebutete tedy alespoň zvažovat, zda vyberete jiné útočníky? Můžete přece sáhnout do úspěšné jednadvacítky nebo do ligy...
Zatím o tom neuvažujeme. Mluvil jsem včera s Jakubem Dovalilem (trenér týmu do 21 let), rozebírali jsme současnou situaci. Nenašli jsme hráče, který by mohl už nyní z jednadvacítky vyskočit do prvního týmu. A totéž platí pro ligu, lepší útočníky zde nenajdete.

Foto: Reuters

Vytýkáno vám také je zařazení Daniela Pudila na levý kraj obrany místo Michala Kadlece, který hrál ve středu...
Kadlece jsem dal na stopera právě proto, abychom měli ve středu obrany dva hráče, kteří jsou dostatečně rychlí, protože jsme věděli o rychlém přechodu do ofenzivy, kterou soupeř disponuje. Chápu, že Michal se lépe cítí na levé straně obrany a možná by tam pomohl, ale udělal bych to stejně i nyní.

Pudilovi se ale na kraji obrany výkon nepovedl?
Od obou krajních obránců jsem čekal daleko větší podporu ofenzivy. Ani jeden se do toho nedostal tak, jak jsme si představovali. Přesto na systému hry nic měnit nehodlám.

Kritizován jste i za zařazení dvou definzivních záložníků do sestavy. Proč jste trval na rozestavení 4-2-2-2?
Musíme si na systém zvyknout a ne ho měnit na každý zápas. Ani AC Milán nebude měnit svoji zavedenou hru před zápasem proti soupeři, který přijede jen bránit.

A neměl tedy místo Jana Poláka hrát od začátku Jiří Štajner?
Honza Polák se dostal do problémů, když se mu komplikovalo prodloužení smlouvy v Anderlechtu. Na hřiště nešel s žádnými defenzivní úkoly, jak všude slyším. Záměr byl, aby se dostával do koncovky, podobně jako v Anderlechtu, kde se mu velmi daří. Bohužel z jeho strany zakončení nebylo žádné.

Proč tedy nepovoláváte Davida Jarolíma, jednoho z nejlepších středopolařů v bundeslize?
David je v širším kádru, ale momentálně dávám přednost jiným hráčům. Mám tam Rosického, Plašila, Poláka, Hübschmana a další. Ale určitě s ním počítám.

Nevyčítáte si tedy žádný konkrétní krok, který by jste příště udělal jinak?
Jestli si něco vyčítám? Jsou dva dny po zápase, určitě si utkání ještě budu hodnotit. Ale rozhodně bych neměnil nic zásadního. Jestli bych se třeba v půli zachoval jinak, jsou jen spekulace.

Takže velké změny v sestavě pro zápasy se Skotskem a Lichtenštejnskem se čekat nedají?
Kádru, který jsme proti Litvě měli, naprosto důvěřuju. Jestli uděláme nějaké změny, budou minimální. Na úvod jsme zklamali a postupové plány zkomplikovali, ale přesto si myslím, že jsme tu měli nejlepší současné české hráče.

("Dobře víme, že už si nemůžeme dovolit zaváhat. Pokud ty další dva zápasy nezvládneme, bude to hodně složité," doplnil jej Šmicer.)

 

Právě se děje

před 11 minutami

O byty po H-Systemu má zájem 58 z 60 jejich současných uživatelů

Dnes končí termín pro podání nabídek na odkup 60 bytů v Horoměřicích u Prahy po zkrachovalé společnosti H-System. Nabídku podalo 58 z 60 současných uživatelů bytů, dva konkurzní správkyni napsali, že o byt nemají zájem a vyklidí ho. Celková hodnota sídliště podle minimálních cen znaleckých posudků činí zhruba 210 milionů korun, řekli dnes šéf věřitelského výboru a advokát největšího věřitele H-Systemu Petr Pavel a Martin Junek, předseda bytového družstva Svatopluk, které sdružuje část bývalých klientů H-Systemu.

"Nabídky ještě můžou chodit. Dva ze současných uživatelů nemají o odkup zájem všech zbylých 58 podalo nabídku, a souhlasí tak s cenou, kterou určil znalecký posudek," řekl Pavel. Konkurzní správkyně obdržela také několik nabídek na odkup některých bytů od třetí strany. Obdržené nabídky by měl věřitelský výbor vyhodnotit v úterý 26. ledna.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Kreml potvrdil ochotu prodloužit odzbrojovací dohodu s USA

Moskva ve středu prostřednictvím mluvčího Kremlu opět potvrdila ochotu prodloužit poslední odzbrojovací dohodu se Spojenými státy a uvítala úsilí, které v tomto směru slibuje nastupující administrativa nového amerického prezidenta Joea Bidena. Uvedla to agentura Reuters.

Antony Blinken, kterého si Biden vybral za nového ministra zahraničí, při úterním slyšení v Senátu prohlásil, že příští americká vláda se bude zabývat prodloužením smlouvy s Ruskem o omezení strategických jaderných zbraní.

Pokud by se obě velmoci rychle nedomluví na prodloužení, vyprší už 5. února platnost smlouvy podepsané v roce 2010 v Praze a zvané START 3 nebo též Nový START.

Zdroj: ČTK
Další zprávy