Barcelona otočila finále Ligy mistrů

ČTK, SportPlus
17. 5. 2006 22:42
Paříž - Fotbalisté Barcelony vyhráli Ligu mistrů, když ve finále hraném v Paříži porazili londýnský Arsenal 2:1. Uvnitř galerie
Hráči Barcelony s trofejí pro vítěze Ligy mistrů.
Hráči Barcelony s trofejí pro vítěze Ligy mistrů. | Foto: Reuters

Arsenal hrál od 18. minuty v deseti, když byl vyloučen za faul brankář Lehman.

Ve 34. minutě poslal Londýňany do vedení obránce Campbell. Barcelona strhla vítězství na svoji stranu v závěrečné čtvrthodině: v 76. minutě vyrovnal Eto'o a o pět minut později zařídil triumf katalánského klubu střídající obránce Belletti. Barcelona tak navázala na své jediné vítězství z roku 1992.

Barcelona byla sice před utkáním považována za mírného favorita, ale v úvodu ji Arsenal zaskočil sebevědomým nástupem. Už ve třetí minutě zatáhl míč po pravé straně bek Eboue, přesným pasem našel Henryho, který se sice skvěle uvolnil přes stopera Marqueze, ale zblízka nastřelil jen gólmana Valdése.

Kapitán Arsenalu, o němž se spekuluje v souvislosti s možným letním přesunem právě do Barcelony, si tak musel nechat zajít chuť na jubilejní padesátý zásah v evropských pohárech.

Po počátečním tápání si Barcelona vynutila mírnou převahu a v 18. minutě mohla jít do vedení. Nejlepší hráč světa Ronaldinho vysunul kolmicí Eto'a, toho před pokutovým zkosil brankář Lehmann, ale rozhodčí Hauge necitlivě přerušil hru a neuznal gól dobíhajícího Giulyho do prázdné branky.

Norský rozhodčí Terje Hauge ukazuje červenou kartu gólmanovi Jensi Lehmannovi z Arsenalu. | Foto: Reuters

Místo toho vyloučil Lehmanna a německý gólman se tak do historie zapsal jako první hráč vyloučený ve finále Ligy mistrů.

Arsenal, hrající své první finále Ligy mistrů, v oslabení chvíli vyčkával na vlastní polovině, ale osm minut před poločasem znenadání udeřil. Hauge nařídil přísný trestný kop za stažení aktivního Eboueho, Henry přesným centrem našel Campbella a obrovitý stoper si gólovou hlavičkou náležitě spravil chuť poté, co většinu sezony zmeškal kvůli sérii zranění.

Katalánci, kteří inkasovali po čtyřech zápasech, mohli ještě před pauzou srovnat krok, ale ránu Kamerunce Eto'a reflexivně vytáhl na tyč náhradní brankář Arsenalu Almunia.

Barcelona ukázala svoji sílu v závěru

Španělský gólman ve službách londýnských "Kanonýrů" svému týmu dodal jistotu i poté, co na začátku druhé půle přesvědčivě zneškodnil pokusy Deka a Iniesty, z dobré pozice neuspěl z trestného kopu ani obávaný Ronaldinho, který se dnes přes zhuštěnou defenzivu soupeře prosazoval jen stěží.

Arsenal v oslabení bránil v hlubokém bloku a jen občas Barcelonu pozlobil rychlým kontrem. Ovšem Hleb s Ljungbergem a hlavně Henry v 70. minutě gólovou pojistku nepřidali.

Arsenalu se pasivní taktika v poslední čtvrthodině krutě vymstila. A trenér Barcelony Frank Rijkaard si naopak mohl pochvalovat, jak skvěle mu dnes vyšla střídání. V 76. minutě nový muž na trávníku Larsson, který se po sezoně s týmem rozloučí, přistrčil míč do běhu Eto'ovi a ten zblízka prostřelil Almuniu.

Rafael Marquez z Barcelony (vlevo) stíhá hráče Arsenalu Thierry Henryho.
Rafael Marquez z Barcelony (vlevo) stíhá hráče Arsenalu Thierry Henryho. | Foto: Reuters

Obrana Arsenalu tak byla v Lize mistrů překonána po dlouhých deseti zápasech a 995 minutách bez inkasované branky.

Barcelona po vyrovnání ještě vystupňovala svůj tlak, naopak hráčům Arsenalu viditelně každým okamžikem docházely síly. Pět minut po vyrovnání Larsson našel dalšího nového muže Bellettiho a brazilský bek z úhlu překonal podruhé nešťastného Almuniu, který si míč nohou sám srazil do branky.

Zdrcení hráči Arsenalu už hlavu nezvedli, Barcelona v závěru chytře držela míč a nakonec dokonale pomstila své souputníky ze španělské ligy Real Madrid a Villarreal, které Arsenal vyřadil v předchozích soubojích.

Wenger žehral na rozhodčí

Zklamaný trenér Arsenalu Arséne Wenger řekl, že zápas se v neprospěch jeho týmu začal lámat až čtvrt hodiny před koncem, kdy Barcelona vstřelila vyrovnávací branku. Wenger cítil po utkání křivdu. "Měl jsem pocit, že akci Eto'a před vyloučením předcházel ofsajd stejně jako před vyrovnávacím gólem... Je těžké strávit takovou porážku," posteskl si Wenger.

Juliano Belletti z Barcelony (vpravo) dává vítězný gól do sítě Arsenalu.
Juliano Belletti z Barcelony (vpravo) dává vítězný gól do sítě Arsenalu. | Foto: Reuters

Podle Wengera by zápas vypadal úplně jinak, kdyby Arsenal nehrál od 18. minuty v oslabení. "Kdybychom hráli v jedenácti, vytvořili bychom si víc šancí," poznamenal Wenger. Pokud by dnes Arsenal vyhrál, mohl být Wenger prvním francouzským trenérem v historii, který svůj tým přivedl k vítězství v Lize mistrů.

Vyloučený brankář Jens Lehmann byl smutným hrdinou utkání. "Jít tak brzy ze hřiště, to je tragédie," litoval Lehmann. "I v oslabení jsme měli nějaké šance, tohle pro nás je hořká prohra. Navíc první gól padl z ofsajdu. Fotbal je někdy prostě krutý," posteskl si Lehmann.

Štěstím naopak zářil barcelonský obránce Belletti, jeho trefa z 81. minuty nasměrovala Katalánce k vítězství. "Dát gól ve finále Ligy mistrů je pro obránce moc těžké," radoval se brazilský bek, který se trefil po deseti minutách pobytu na hřišti.

Útočník Henrik Larsson se s dresem Barcelony rozloučil ve velkém stylu. Výrazně se zasloužil o vítězný obrat a nyní může v klidu odejít uzavřít kariéru do rodného Švédska. "Je to pro mě neuvěřitelný konec. Dvakrát jsem vyhrál s Barcelonou ligu a teď tohle... To je fantazie," rozplýval se Larsson.

Výsledek:
FC Barcelona - Arsenal FC 2:1 (0:1).
76. Eto'o, 81. Belletti - 37. Campbell. Rozhodčí: Hauge - Sundet, Holvik (všichni Nor.). ŽK: Oleguer - Eboue, Henry. ČK: 18. Lehmann (Arsenal). Diváci: 77.500 (vyprodáno).
Barcelona: Valdés - Oleguer (71. Belletti), Marquez, Puyol, Van Bronckhorst - Deco, Edmílson (46. Iniesta), Van Bommel (61. Larsson) - Giuly, Eto'o, Ronaldinho. Trenér: Rijkaard.
Arsenal: Lehmann - Eboue, Touré, Campbell, Cole - Hleb (85. Reyes), Fabregas (74. Flamini), Gilberto Silva, Pires (20. Almunia) - Ljungberg -Henry. Trenér: Wenger.