Adebayor: Nejhorší zážitek mého života. Proč zrovna my?

Jakub Šafránek Jakub Šafránek, yac
11. 1. 2010 15:16
Útok na fotbalisty Toga si vyžádal tři životy
Rakev s ostatky dvou funkcionářů na letišti v tožském Lomé.
Rakev s ostatky dvou funkcionářů na letišti v tožském Lomé. | Foto: Reuters

Praha - "Nejhorší chvíle mého života," tak popsal útočník Manchesteru City Emanuel Adebayor útok ozbrojenců na autobus reprezentantů Toga, jedoucí na fotbalové mistrovství Afriky.  

Při incidentu, který rozvířil hladiny světových médií nejen ve sportovních rubrikách, zemřeli tři lidé a náhradní brankář týmu, který má prostřílené břicho, stále ještě bojuje o život.

"Proč my? Proč se lidé v Africe jednadvacátého století, v moderní době, navzájem zabíjejí?" položil si smutnou řečnickou otázku při rozhovoru pro stanici Sky sport útočník "Citizens".

Čtěte také:

Stříleli na fotbalisty Toga. Teď je policie dopadla
Opět zvrat. Togo na Africkém poháru hrát nebude

"Proč, proč, proč? Tohle jsou ty nejhorší chvíle mého života, nikomu bych nepřál, aby si prošel tím, co my. Ve chvíli, kdy jsme měli být šťastně spolu jsme přišli o přátele," lamentoval forvard.

Fotbalisté Toga na šampionátu nakonec vůbec hrát nebudou, i když hráči nakonec chtěli svoji zemi reprezentovat. Právě kvůli bezpečnostní situaci ale premiér Toga rozhodl, že se tým musí vrátit do své domoviny.

Specilání jednotka angolské policie na stráží v provincii Cabinda, kde po odsotupení Toga zůstávají fotbalisté Ghany, Pobřeží Slonoviny a Burkiny Faso.
Specilání jednotka angolské policie na stráží v provincii Cabinda, kde po odsotupení Toga zůstávají fotbalisté Ghany, Pobřeží Slonoviny a Burkiny Faso. | Foto: Reuters

"Vládá nás zavolala zpět, protože v Angole není bezpečno - a má pravdu. Nejdůležitějším úkolem (pro vládu) je chránit svůj lid," prohlásil Adebayor.

Tožský ministr sportu dnes sice sondoval u CAF (africké fotbalové federace), zdali by bylo možné se do turnaje zapojit později, až uplynou tři dny státního smutku za zemřelé, avšak federace tento návrh zamítla.

CAF se navíc se dušuje, že šlo o nepředvídatelnou událost, která by se mohla stát kdekoliv na planetě, a že navíc fotbalisté Toga tím, že jeli autobusem, porušili bezpečností pravidla. Podle pondělních zpráv navíc již dva z útočníků policie chytila.

"Je to izolovaný, ojedinělý incident, který se může stát kdekoliv na světě," řekl mluvčí organizátorů Mistrovství světa v Jižní Africe Rich Mkhondo.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Stav posledního zraněného po pátečním úniku jedovatých plynů v plzeňské firmě se stále zlepšuje. Z nemocnice by měl být propuštěn příští týden.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Česká národní banka ve středu podle analytiků začne zvyšovat úrokové sazby

Bankovní rada České národní banky zvýší na svém středečním zasedání úrokové sazby, shodují se ekonomové oslovení ČTK. Podle nich tak centrální banka zahájí postupnou normalizaci měnové politiky, další růst sazeb by totiž podle jejich odhadů měl následovat v srpnu a na podzim.

Důvodem jsou obavy kvůli růstu inflace, což souvisí s očekávaným ekonomickým oživením. Základní úroková sazba by tak měla podle analytiků ve středu stoupnout o 0,25 procentního bodu na 0,5 procenta.

Například podle hlavního ekonoma České bankovní asociace Jakuba Seidlera je podle posledních komentářů představitelů bankovní rady ČNB středeční zvýšení sazeb poměrně jisté. "Pokud však ve středu sazby vzrostou jen o tradičních 0,25 procentního bodu, další nárůst pak může přijít relativně záhy, a to již na nadcházejícím měnovém jednání začátkem srpna," uvedl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy