Adebayor: Nejhorší zážitek mého života. Proč zrovna my?

Jakub Šafránek Jakub Šafránek, yac
11. 1. 2010 15:16
Útok na fotbalisty Toga si vyžádal tři životy
Rakev s ostatky dvou funkcionářů na letišti v tožském Lomé.
Rakev s ostatky dvou funkcionářů na letišti v tožském Lomé. | Foto: Reuters

Praha - "Nejhorší chvíle mého života," tak popsal útočník Manchesteru City Emanuel Adebayor útok ozbrojenců na autobus reprezentantů Toga, jedoucí na fotbalové mistrovství Afriky.  

Při incidentu, který rozvířil hladiny světových médií nejen ve sportovních rubrikách, zemřeli tři lidé a náhradní brankář týmu, který má prostřílené břicho, stále ještě bojuje o život.

"Proč my? Proč se lidé v Africe jednadvacátého století, v moderní době, navzájem zabíjejí?" položil si smutnou řečnickou otázku při rozhovoru pro stanici Sky sport útočník "Citizens".

Čtěte také:

Stříleli na fotbalisty Toga. Teď je policie dopadla
Opět zvrat. Togo na Africkém poháru hrát nebude

"Proč, proč, proč? Tohle jsou ty nejhorší chvíle mého života, nikomu bych nepřál, aby si prošel tím, co my. Ve chvíli, kdy jsme měli být šťastně spolu jsme přišli o přátele," lamentoval forvard.

Fotbalisté Toga na šampionátu nakonec vůbec hrát nebudou, i když hráči nakonec chtěli svoji zemi reprezentovat. Právě kvůli bezpečnostní situaci ale premiér Toga rozhodl, že se tým musí vrátit do své domoviny.

Specilání jednotka angolské policie na stráží v provincii Cabinda, kde po odsotupení Toga zůstávají fotbalisté Ghany, Pobřeží Slonoviny a Burkiny Faso.
Specilání jednotka angolské policie na stráží v provincii Cabinda, kde po odsotupení Toga zůstávají fotbalisté Ghany, Pobřeží Slonoviny a Burkiny Faso. | Foto: Reuters

"Vládá nás zavolala zpět, protože v Angole není bezpečno - a má pravdu. Nejdůležitějším úkolem (pro vládu) je chránit svůj lid," prohlásil Adebayor.

Tožský ministr sportu dnes sice sondoval u CAF (africké fotbalové federace), zdali by bylo možné se do turnaje zapojit později, až uplynou tři dny státního smutku za zemřelé, avšak federace tento návrh zamítla.

CAF se navíc se dušuje, že šlo o nepředvídatelnou událost, která by se mohla stát kdekoliv na planetě, a že navíc fotbalisté Toga tím, že jeli autobusem, porušili bezpečností pravidla. Podle pondělních zpráv navíc již dva z útočníků policie chytila.

"Je to izolovaný, ojedinělý incident, který se může stát kdekoliv na světě," řekl mluvčí organizátorů Mistrovství světa v Jižní Africe Rich Mkhondo.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

Mladí lidé v Česku se obávají klimatických změn, cítí kvůli nim bezmoc či strach, ukazuje průzkum

Změny klimatu považují v Česku za závažný problém více než čtyři pětiny lidí ve věku od 15 do 20 let. Dvě třetiny mladých pokládají za důležité, aby Česká republika snižovala své emise skleníkových plynů bez ohledu na postup jiných zemí. Vyplývá to z dnes zveřejněných výsledků průzkumu, který připravila katedra environmentálních studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně a organizace Green Dock ve spolupráci s organizací Člověk v tísni.

Řešení klimatických změn považuje za extrémně nebo vysoce naléhavé téměř 46 procent mladých ve věku 15 až 20 let. Pro další třetinu má tento problém střední naléhavost.

O tom, že se globální změna klimatu projevuje již v současnosti, je přesvědčeno 83,6 procenta respondentů. Podle dalších téměř deseti procent se změna projeví v budoucnu. Zhruba sedm z deseti dotázaných uvedlo, že hlavní přičinou změn je lidstvo a jeho činnost.

Nějaký projev změn klimatu kolem sebe pozorovalo sedm z deseti mladých lidí. Nejčastěji zmiňovali vlny veder, sucho nebo naopak přívalové deště a povodně.

Obavy ze změn klimatu v průzkumu projevily tři čtvrtiny mladých. Výrazně víc je trápilo, jak změna uškodí budoucím generacím, než jim samotným. Podle dvou třetin dotázaných budou děti, které se rodí v těchto letech, žít v horším světě, než je ten současný.

před 41 minutami

Súdánské úřady odvrátily pokus o převrat, podle prezidenta měl odvrátit demokratizaci

Súdánské úřady oznámily, že zmařily pokus o převrat, který naplánovali stoupenci svrženého prezidenta Umara Bašíra. Súdánský premiér Abdalláh Hamduk řekl, že šlo o koordinovaný pokus zastavit demokratickou transformaci v zemi. Generální tajemník OSN António Guterres pokus o převrat odsoudil a vyzval Súdánce, aby hájili demokratickou budoucnost země, informují světové agentury.

Výslechy podezřelých již začaly. Súdánská armáda uvedla, že zatkla 21 důstojníků a řadu vojáků a že pátrání po dalších pokračuje. Podle armádního prohlášení jsou všechny oblasti, kterých se pokus o puč dotkl, pod kontrolou.

Pučisté se podle zdroje agentury Reuters snažili získat kontrolu nad státní rozhlasovou stanicí v Ummdurmánu, který leží naproti Chartúmu na druhém břehu Nilu. Hamduk poznamenal, že se také pokusili zablokovat silnice, zastavit produkci ropy a zavřít přístavy. Súdánský ministr informací později ve státní televizi uvedl, že situace je pod kontrolou.

Súdánu vládne od převratu v roce 2019 přechodná vláda, složená z vojáků a civilistů, která čelí velkým ekonomickým a bezpečnostním problémům. Armáda roku 2019 při masových protivládních demonstracích svrhla dlouholetého autokratického vládce Umara Bašíra. Při protestech vojáci zabili desítky lidí. Volby se očekávají v roce 2024.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Němečtí ekologové žalují BMW a Mercedes kvůli výrobě aut se spalovacími motory

Německá ekologická organizace Deutsche Umwelthilfe (DUH) zažalovala automobilky BMW a Mercedes-Benz. Chce tyto německé podniky soudní cestou přimět k tomu, aby do roku 2030 ukončily výrobu automobilů se spalovacím motorem. Informovala o tom agentura DPA.

Šéf DUH Jürgen Resch uvedl, že automobilky BMW a Mercedes-Benz svými nynějšími vozy porušují "základní právo na ochranu klimatu". "Budeme soudní cestou prosazovat konec naftových a benzinových osobních automobilů od roku 2030," dodal.

Organizace žaloby podala v pondělí, kdy vypršel termín, do kterého měly automobilky odpovědět na její předžalobní výzvu. Ta požadovala právě ukončení výroby automobilů se spalovacím motorem do roku 2030, což však podniky podle očekávání odmítly.

Automobilka Mercedes-Benz v reakci na žalobu uvedla, že se bude bránit "všemi právními prostředky". Firma plánuje dosáhnout klimatické neutrality svých aut do roku 2039. Konkurent BMW sdělil, že do roku 2030 hodlá snížit emise oxidu uhličitého z provozu, výroby i likvidace svých vozů o 40 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy