Budoucností formule 1 mají být menší a lehčí monoposty

ČTK ČTK
6. 6. 2024 17:52
Vozy formule 1 budou od roku 2026 menší a lehčí a díky novým jízdním režimům by měly přinášet dramatičtější a vyrovnanější závody. Vyplývá to z technických pravidel, které vstoupí v platnost po příští sezoně a jež dnes zveřejnila Mezinárodní automobilová federace (FIA).
Start VC Japonska F1 2024
Start VC Japonska F1 2024 | Foto: Reuters

Mezi nejvýraznější změny patří takzvaná aktivní aerodynamika a manuální předjížděcí režim override. Auta budou oproti těm současným lehčí zhruba o 30 kg a tedy i lépe ovladatelná.

Jednodušší hybridní motory budou využívat stoprocentně udržitelné palivo a o pohon se bude rovným dílem starat spalovací a elektrická složka.

Manuální override režim nahradí současný aerodynamický systém DRS a vozu poskytne větší výkon z baterie pro předjíždění.

Systém aktivní aerodynamiky zase poskytne díky pohyblivým předním a zadním křídlům dva režimy: standardní režim Z s maximem přítlaku k rychlejšímu průjezdu zatáček a poté režim X s otevřenými klapkami, díky čemuž bude auto rychlejší na rovinkách.

"Hlavními znaky pravidel F1 pro rok 2027 jsou pokročilá a udržitelná technologie a bezpečnost. Naším cílem společně s vedením formule 1 bylo vytvořit ten nejlepší vůz pro budoucnost elitní kategorie našeho sportu. Věřím, že se nám to povedlo," uvedl v prohlášení prezident FIA Muhamad Sulajím.

Mistrovství světa formule 1 bude mít od roku 2026 deset týmů a šest výrobců motorů, jimiž budou Ferrari, Mercedes, Renault, Honda, Audi a Red Bull Ford.

Pravidla, která FIA zveřejnila před víkendovou Velkou cenou Kanady v Montrealu, bude schvalovat Světová rada motorsportu 28. června.

 

Právě se děje

Další zprávy