Texas patřil Ferrari, triumfoval Leclerc. Verstappen ubránil třetí místo díky trestu

Radek Vičík Radek Vičík
před 2 hodinami
Charles Leclerc ve Ferrari vyhrál nedělní Velkou cenu USA formule 1 v Austinu a oslavil třetí triumf v sezoně.

Monačan porazil o 8,5 sekundy svého týmového kolegu Carlose Sainze juniora. Ferrari získalo double v USA poprvé od roku 2006.

Třetí po tuhém souboji skončil Max Verstappen v Red Bullu. Obhájce titulu se výbornou defenzivní jízdou dlouho bránil útokům svého rivala v boji o titul Landa Norrise s McLarenem.

Když už se Brit před něj v závěru Grand Prix dostal, obdržel pětisekundový trest za porušení traťových limitů.

Souboj Verstappena s Norrisem:

Penalizace Norrise ze třetí pozice posunula na čtvrtou příčku právě za Nizozemce. V průběžném pořadí tak Verstappen navýšil svůj náskok o další tři body na 57 bodů.

"Dneska jsme nebyli dostatečně rychlí," prohlásil Verstappen po závodě smířeně.

Leclerc letos vyhrál už v Monaku a v italské Monze. Pro italský tým to byl celkově čtvrtý triumf v této sezoně. Scuderia se díky tomu přidala k souboji o Pohár konstruktérů. Na třetím místě ztrácí na lídry z McLarenu 48 bodů.

Byť inženýři Pirelli předvídali závod se dvěma zastávkami v boxech, všichni jezdci z bodované desítky měnili pneumatiky jen jednou.

Norris sice startoval z pole position, ale po souboji s Verstappenem v první zatáčce se do čela dostal Leclerc, který byl dnes suverénní. Fungovala také strategie Scuderie, která vynesla Sainze na druhou příčku.

Laim Lawson, který před závodem v Austinu nahradil Daniela Ricciarda v kokpitu RB, se uvedl devátým místem. Nováček Franco Colapinto z Williamsu dojel hned za ním pro bod za desátou pozici.

Šampionát pokračuje už za týden Velkou cenou Brazílie v Sao Paulu.