Po infarktovém finiši se smál Russell. Verstappen poslal sebe i Norrise mimo hru

Radek Vičík Radek Vičík
30. 6. 2024 16:36
George Russell v Mercedesu se stal nečekaným vítězem Velké ceny Rakouska F1 poté, co souboj Red Bullu Max Verstappena a Landa Norrise v McLarenu o vedení skončil v závěru závodu kolizí.

Pilot Mercedesu vyhrál s náskokem 1,9 sekundy před Oscarem Piastrim v McLarenu, třetí byl Carlos Sainz junior s Ferrari.

Russell se dostal do čela až v 64. ze 71 vypsaných kol. Do té doby jel Brit třetí s velkou ztrátou na vedoucí duo.

Norris se po druhých zastávkách v boxech přiblížil těsně za Verstappena. Po řadě útoků jejich souboj skončil kolizí.

Při ní si oba soupeři poškodili vozy a museli zpomalit

Zatímco Nizozemec mohl v závodě i přes 10vteřinovou penalizaci pokračovat a byl nakonec pátý, oranžový McLaren zůstal v boxech.

Verstappen tak i přes nepovedený souboj navýšil své vedení v šampionátu na 81 bodů před svým britským rivalem.

Po kolizi lídrů se štěstí usmálo na Russella, který oslavil druhé vítězství v kariéře. To první přišlo v Brazílii před dvěma lety. Na Red Bull Ringu 26letý pilot ještě v životě nestál po Grand Prix F1 na stupních vítězů.

"Je to neuvěřitelný výsledek. Na začátku závodu to byl tuhý boj, abychom vůbec udrželi třetí místo. Pak jsem na obrazovce vedle trati viděl, jak se Max a Lando do sebe pustili. Věděl jsem, že Lando bude chtít ten závod vyhrát," řekl pilot Mercedesu po nečekaných oslavách triumfu.

Série tří závodů v krátkém sledu vyvrcholí v neděli 7. července v britském Silverstonu.