McLaren si dojel pro double. Norris dostal rozkaz pustit před sebe Piastriho

Radek Vičík Radek Vičík
21. 7. 2024 16:45
Oscar Piastri v McLarenu si dojel pro premiérové vítězství ve formuli 1. Dnešní Velkou cenu Maďarska vyhrál před týmovým kolegou Landem Norrisem, který tři kola před koncem dostal příkaz z boxů, aby Australana pustil před sebe.

23letý pilot McLarenu se do vedení dostal po startu, ale přišel o něj v průběhu závodu v důsledku odlišné strategie než měl druhý jezdec v oranžových barvách.

"Je to úžasný den. Už jako dítě jsem snil o tom stát na nejvyšším stupínku ve formuli 1. Nemohou McLarenu dostatečně poděkovat za to, že mi umožnili v F1 závodit," řekl Piastri.

Držitel pole position Norris dostal přes týmovou vysílačku přímý pokyn, aby si vyměnil pozici s Piastrim. Nakonec se v 68. ze 70 kol podvolil. Zpomalil na cílové hlavní rovince a pustil svého kolegu do čela závodu.

"Byl jsem trochu nervózní, jestli to Lando udělá, ale tým to skvěle zrežíroval," přiznal Piastri své obavy, jestli se triumfu na Hungaroringu dočká.

Piastri se stal už sedmým odlišným vítězem Grand Prix v letošní F1. Naposledy jich tolik bylo v sezoně 2012.

Austrálie se dočkala svého pátého vítěze závodu F1. Mezi ně se řadí i současný Piastriho manažer Mark Webber.

Třetí dnes skončil Lewis Hamilton v Mercedesu. Toho v závěru v souboji o bronz doslova torpédoval Max Verstappen. Pilot Red Bullu zavadil o pravé přední kolo Stříbrného šípu a jeho vůz dokonce lehce poskočil do vzduchu.

Za tento kousek nakonec Verstappen nepykal. Ředitelství závodu ho bude posoudilo po skončení Grand Prix a žádný trest neudělilo.

Nervózní Nizozemec, který místo spánku věnoval velkou část noci svému týmu v sim racingu, se propadl na pátou pozici za Charlese Leclerca s Ferrari.

Šampionát pokračuje už za týden Velkou cenu Belgie ve Spa-Francorchamps. Po ní bude následovat měsíční pauza.