Cyklista Vacek byl v 18. etapě Vuelty osmý, vyhrál Berrade

5. 9. 2024 18:21
Český cyklista Mathias Vacek obsadil v 18. etapě Vuelty osmé místo. Na domácího vítěze Urka Berradeho ztratil čtyři sekundy. Červený trikot vedoucího jezdce průběžného pořadí i dnes udržel Australan Ben O'Connor. Na prvním místě má stále náskok pěti sekund před trojnásobným šampionem Primožem Rogličem ze Slovinska.
Urko Berrade
Urko Berrade | Foto: Reuters

O'Connor dorazil do cíle na 26. místě, Roglič o pět pozic za ním a za Berradem zaostali shodně o šest minut a 40 sekund. Druhý český jezdec Pavel Bittner obsadil 61. místo se ztrátou téměř 14 minut a celkově je na 115. pozici. Vackovi patří 60. místo.

Berrade za výhrou vyrazil ve stoupání asi šest kilometrů před cílem, kdy ujel skupince uprchlíků. Pro největší výhru v kariéře si dojel s náskokem čtyř sekund před Švýcarem Maurem Schmidem a krajanem Pauem Miquelem.

O umístění na stupních vítězů v závěru bojoval i Vacek, ale nakonec se musel spokojit s osmým místem. Na probíhající Vueltě byl dvaadvacetiletý český jezdec už dvakrát druhý.

Šestadvacetiletý Berrade výhrou vylepšil úspěšné vystoupení stáje Equipo Kern Pharma na poslední Grand Tour sezony. Pro druhodivizní tým zařídil už třetí etapové vítězství.

Kopcovitou etapu naopak nezvládl Španěl Mikel Landa, kterému ve stoupání na Puerto Herrera došly síly a na další favority nabral více než tříminutovou ztrátu. V průběžném pořadí klesl z páté příčky na desátou a za lídrem zaostává o téměř šest minut.

Cyklistický závod Vuelta - 18. etapa (Vitoria-Gasteiz - Maeztu, 179,5 km):

1. Berrade (Šp./Kern Pharma) 4:00:52, 2. Schmid (Švýc./Jayco-AlUla), 3. Miquel (Šp./Kern Pharma), 4. Poole (Brit./dsm-firmenich-PostNL), 5. Vlasov (Rus./Red Bull-Bora hansgrohe), 6. Lazkano (Šp./Movistar), …8. M. Vacek (ČR/Lidl - Trek) všichni -4, 61. Bittner (ČR/dsm-firmenich-PostNL) -13:40.

Průběžné pořadí: 1. O'Connor (Austr./Decathlon-AG2R-La Mondiale) 72:48:46, 2. Roglič (Slovin./Red Bull-Bora hansgrohe) -5, 3. Mas (Šp./Movistar) -1:25, 4. Carapaz (Ekv./EF Education-EasyPost) -1:46, 5. Gaudu (Fr./Groupama-FDJ) -3:48, 6. Rodríguez (Šp./Ineos Grenadiers) -3:53, …60. M. Vacek -2:08:35, 115. Bittner -3:37:04.