Crosby rozhodl: Hokejové zlato zůstává v Kanadě

Kanada - USA 3:2 pp.
Kanaďané se radují z olympijského zlata.
Kanaďané se radují z olympijského zlata. | Foto: Reuters

Vancouver - Sen všech hokejových fanoušků Kanady se v neděli o půlnoci naplnil.

O velkou radost všech příznivců země, kde je hokej stále nejpopulárnějším sportem, se zasloužil Sidney Crosby, který rozhodl svým gólem v prodloužení finálového zápasu o tom, že Kanada znovu po osmi letech od Salt Lake City získá olympijské zlato.

Tentokrát je ale získaný kov o to cennější tím, že se jej "Javorovým listům" podařilo vyhrát na domácí půdě ve Vancouveru a proti věčným rivalům ze severoamerického kontinentu USA. Navíc se díky osmému zlatu z OH vyrovnali v historických tabulkách Rusku.

Kanada své čtrnácté zlato na těchto olympijských hrách získala po výhře 3:2 v prodloužení. O její branky se postarali Jonathan Toews, který byl vyhlášen nejlepším útočníkem turnaje, Corey Perry a v prodloužení Sidney Crosby; za Američany dotahovali Ryan Kesler a Zach Parise.

Hokejová bitva o olympijský trůn přitom začala spíše bojovně než hokejově. Oba týmy se v první třetině především oťukávaly, a tak diváci mohli vidět klasický zámořský hokej s nahazováním puků do soupeřovy třetiny a množstvím osobních soubojů

Mírně aktivnější byli v první části Kanaďané, kteří se také dostali do zaslouženého vedení, byť Jonathanovi Toewsovi ke gólu dost pomohla obrana Američanů, která nekrytého hráče Chiacaga nechala z úhlu vystřelit.

Obdržený gól USA příliš neprobudil, i z počátku druhé části se dařilo více domácím, kteří v 28. minutě po dalším nedorozumění americké obrany zvýšili na 2:0. Branku vstřelil z výhodné pozice mezi kruhy spíše sváteční střelec Corey Perry.

Teprve po druhém inkasovaném gólu se Američané probrali a najednou jich byl plný led. Hokej okamžitě nabral na spádu, šance střídala šanci a hosté se ještě před druhou sirénou po zásluze dočkali snížení.

Zach Parise srovnával 24 sekund před koncem třetí třetiny na 2:2.
Zach Parise srovnával 24 sekund před koncem třetí třetiny na 2:2. | Foto: Reuters

Nenápadný gól vstřelil Ryan Keller, který ve 33. minutě tečoval před Robertem Luongem nahození Patricka Kanea se štěstím procedil puk skrze kanadského gólmana.

Líbivý hokej vydržel až do počátku třetí části, kdy „Javorové listy" nastřelily dvě tyčky Millerovy branky.

Poté se ale Kanaďané, podobně jako v zápase se Slováky, zatáhli do obranné ulity, z níž vylézali jen k rychlým brejkům.

Velkou šanci rozhodnout například měl Sydney Crosby, ale svoji šanci v 57. minutě zahodil.

A domácí to mělo na rozdíl od semifinále mrzet. USA odvolaly minutu a půl před koncem základní hrací doby brankáře a při nevídaném závěrečném tlaku na branku se jim 24 sekund před koncem podařilo Zachem Parisem protlačit puk za výborně chytajícího Luonga.

Prodloužení znovu nabídlo aktivní hokej se šancem na obou stranách. Šastnější v něm byli domácí, kteří díky přesné střele Crosbyho rozhodli o tom, že Kanada poprvé ve své hsitorii získá zlato na domácí půdě.

ZOH - lední hokej (Vancouver):

Muži:

Finále:

Kanada - USA 3:2 v prodl. (1:0, 1:1, 0:1 - 1:0)

Branky a nahrávky: 13. Toews (M. Richards), 28. Perry (Getzlaf, Keith), 68. Crosby (Iginla) - 33. Kesler (Kane), 60. Parise (Langenbrunner, Kane). Rozhodčí: McCreary, O´Halloran - Morin (všichni Kan.), Fonselius (Fin.). Vyloučení: 2:2. Bez využití. Diváci: 17.748 (vyprodáno).