"Co se to v Miami děje?" Těžký vzduch drtí tenisty, lékaři spěchali i k Fruhvirtové

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
22. 3. 2024 6:33
V kvalifikaci se mladý Francouz složil k zemi, Ital Mateo Berrettini vrávoral po kurtu, česká tenistka Brenda Fruhvirtová zápas raději skrečovala po prvním setu. Vysoké teploty a především vlhkost dávají hráčům na prestižní turnaji v Miami zabrat, podle některých expertů jsou letošní problémy tenisových hvězd extrémní.
Brenda Fruhvirtová
Brenda Fruhvirtová | Foto: ČTK

Je to tak trochu záhada. V Miami panují momentálně teploty kolem 26 stupňů Celsia. Nic co by tenisté nezvládali v průběhu roku na turnajích několikrát za sezonu.

Přesto se za prvních pár dnů turnaje nakumulovalo hned několik kolapsů hráčů či hráček.

Floridské pobřeží je vyhlášené vysokou vlhkostí vzduchu, letos se pohybuje mezi 60 - 80 procenty každý den.

Miamská "prádelna" v minulosti dělala problémy například Češce Petře Kvitové. Než v loňské sezoně našla na těžký vzduch recept a vyhrála tu titul.

Letos už v kvalifikaci padl na zem Francouz Arthur Cazaux, který rovnou z kurtu zamířil na vozíku na vyšetření do nemocnice.

Ital Matteo Berrettini také neměl ke kolapsu daleko, při přípravě na servis proti Andymu Murraymu se mu zatmělo před očima a zavrávoral. Okamžitě pak zamířil k lavičce a lékaři ho ochlazovali a měřili tlak.

"Co se to letos v Miami děje? Je snad více znečištěný vzduch? Když vidím, jak tam lidi bojují s podmínkami. Nezdá se mi, že by se teploty a vlhkost lišily od předchozích let. Rád bych to slyšel od místních," napsal na síti X sportovní vědec Mark Kovacs, který dlouhodobě spolupracuje hlavně s americkými tenisovými hvězdami.

Jeho příspěvek okomentoval i uznávaný americký tenisový novinář a spisovatel Randy Walker.

"Myslel jsem na to samé. Není vůbec takové horko. Možná je to otázka kondice? Berrettini v poslední době moc tenis nehrál," poznamenal.

Kvůli omezení počtu možných odehraných dospělých turnajů pauzírovala v poslední době i šestnáctiletá Češka Brenda Fruhvirtová. A také ona měla v zápase druhého kola problémy.

Přestože proti Britce Katie Boulterové skvěle začala a vedla 5:3, přestala v delších výměnách dominovat a za stavu 5:4 k ní přispěchali i zdravotníci.

"Sice vede, ale vypadá to, že ji horko dostalo," okomentovala ošetření české naděje Anastasia Folorunsová ze serveru Talking Tennis.

Češka pak v tiebreaku první sadu prohrála a na začátku té druhé zápas skrečovala. 

"Odehrál jsem tady spoustu ročníků turnaje a kvůli vedru a vlhku to tu bylo vždycky náročné. Pamatuju zápasy proti Novaku Djokovičovi nebo finále proti Davidu Ferrerovi. To jsou hráči, kteří vás přinutí si hrábnout na dno sil v takovém počasí," okomentoval podmínky na Miami Open Andy Murray, jenž stál při zmiňovaných problémech Berrettiniho na druhé straně kurtu.

 

Právě se děje

Další zprávy