Čína touží po vavřínech. Falšuje gymnastkám pasy?

rou
28. 7. 2008 12:00
Dvě čínské gymnastky jsou mladší, než povolují pravidla
Tyhle dívky jsou na Peking i v čínském podání příliš mladé. Ale tréninkový dril ve městě Hefei může přinést výsledky.
Tyhle dívky jsou na Peking i v čínském podání příliš mladé. Ale tréninkový dril ve městě Hefei může přinést výsledky. | Foto: Reuters

Peking - Čína chce díky olympijským hrám ohromit svět a podřizuje tomu cokoliv. Nejenže zakazuje lidem v Pekingu jezdit autem, kouřit, zastavuje práci v továrnách.

Teď se čínští představitelé rozhodli kvůli olympijským medailím falšovat i věk svých sportovců.

Podle deníku New York Times jsou nejméně dvě gymnastky, které se objevily v nominaci čínského týmu, mladší než šestnáct let, což je věkový limit pro start na OH.

Čtěte také: Auta v Pekingu smějí jezdit jen obden. Kvůli hrám

Spekulace v gymnastických kruzích vzbudila především nominace Che Kche-sin, která patří k favoritkám soutěže na bradlech, a Ťiang Jü-jüan.

Čínská strana sice rychle přispěchala s kopiemi pasů obou dívek, kterými dokazuje, že oběma medailovým nadějím je požadovaných šestnáct let, ale gymnastičtí odborníci tomu příliš nevěří.

Třináctiletý evropský šampion ve skocích z desetimetrové věže Brit Thomas Daley.
Třináctiletý evropský šampion ve skocích z desetimetrové věže Brit Thomas Daley. | Foto: Reuters
Podívejte se:
Britský skokan: Ve 13 letech mistrem Evropy, ve 14 na olympiádu

"Ty dívky jsou tak malé a mladé," uvedla pro New York Times Mary Lou Rettonová, zlatá medailistka z Los Angeles 1984. "Tvrdí, že jim je šestnáct, ale já nevím," říká bývalá gymnastka s nevěřícným úsměvem.

Tvrdý gymnastický trénink zanechává mozoly na rukou dívek. Opět gymnastická škola v Hefei.
Tvrdý gymnastický trénink zanechává mozoly na rukou dívek. Opět gymnastická škola v Hefei. | Foto: Reuters

Ale list přináší i další pochybnosti. Podle on-line výsledků na čínských webech je oběma závodnicím jenom čtrnáct let, což je o dva roky méně, než od roku 1997 vyžadují gymnastická pravidla pro olympijské hry.

Mladší gymnastky se nebojí

Che Kche-sin, která vyhrála v letošní sezoně dva Světové poháry a jako jedna z mála gymnastek na bradlech dosáhla hranice 17 bodů, by mohla rozhodnout očekávaný souboj družstev mezi Amerikou a Čínou.

A proč vlastně Číňané chtějí obě závodnice protlačit do soutěže za každou cenu? Mladší dívky jsou totiž podle šéfky technické komise mezinárodní gymnastické federace Nellie Kimové ohebnější.

"Lépe se jim provádějí jednotlivé prvky," myslí si pětinásobná zlatá medailistka v dresu Sovětského svazu. "A podle mě se tolik nebojí," dodává Kimová.

Podívejte se na výkon Che Kche-sin na SP v Dauhá:

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 55 minutami

Poslední pozvánku na olympijský turnaj hokejistů v Pekingu obdržel David Musil

Posledním pětadvacátým hokejistou nominovaným do reprezentačního týmu pro olympijský turnaj v Pekingu je obránce David Musil z extraligového Třince. Ve výběru generálního manažera Petra Nedvěda a kouče Filipa Pešána tak aktuálně figurují tři brankáři, osm zadáků a 14 útočníků. Svaz o obsazení posledního volného místa informoval v tiskové zprávě.

Osmadvacetiletý Musil, jenž ve čtyřech zápasech okusil v minulosti i NHL, obléká dres Ocelářů od roku 2017, kdy se vrátil ze zámoří. S Třincem vyhrál dva mistrovské tituly. V reprezentačním dresu už má odehráno 47 zápasů, zúčastnil se dvou posledních odehraných mistrovství světa v letech 2019 a 2021.

"David je zkušený obránce, kterého máme prověřeného a v reprezentaci odvádí spolehlivé výkony," uvedl generální manažer Nedvěd. "Pasuje do role, pro kterou s ním počítáme. Není tajemstvím, že s trenéry jsme uvažovali i o Ladislavu Šmídovi. Nakonec jsme se s ním shodli, že přestávka kvůli operaci byla přece jenom příliš dlouhá a že je škoda, že se na led nemohl vrátit dříve. Sám řekl, že přemýšlí i o tom, zda by to bylo férové vůči dalším hráčům," dodal Nedvěd.

Minulý týden ve čtvrtek ohlášená nominace ještě nemusí být konečná. Uzavře se definitivně v pondělí, pak už jsou změny možné jen ze zdravotních důvodů. Vzhledem k okolnostem spojeným zejména s pandemií koronaviru čítá seznam náhradníků 30 jmen.

Zdroj: ČTK
Další zprávy