Ještě pár metrů a voda z Čech zruší světový šampionát

Podívejte se, jak oproti včerejšku stoupla voda v okolí drážďanského zimního stadionu.
Jak voda zaplavovala plochy před stadionem, kde se MS inlinistů koná, můžete posoudit na této a následující fotografii. Takto vypadala situace v úterý ...
... a takto ve středu. Voda znatelně stoupla. Tyto schody přitom vedou přímo do arény.
Další srovnávací pohled. Na tomto snímku je parkoviště s cedulí upozorňující na MS ještě nad hladinou (úterý) ...
... a tady už z parkoviště a cedule není vidět téměř nic...
Foto: Juraj Jurik
Jakub Šafránek Jakub Šafránek
5. 6. 2013 13:50
Juraj Jurík, člen slovenské reprezentace v inline hokeji, hlásí, že mistrovství světa v Drážďanech je ohroženo velkou vodou.

Drážďany - Velká voda, která spláchla valnou část povodí Vltavy a nyní i trápí i Labe, nedělá škody jen českým občanům a také sportovcům (více zde). 

V ohrožení je i mistrovství světa v inline hokeji, které v těchto dnech v německých Drážďanech pořádá IIHF.

Den před čtvrtfinálovými zápasy totiž voda z Labe sahá téměř ke stadionu, kde se šampionát hraje. A hlavní povodňová vlna z Čech má přitom teprve dorazit.

Jurík: Voda je pět metrů od stadionu

„Situace je tu teď taková, že se Labe vylilo ze svého koryta, ale do centra města se zatím voda nedostala. Nicméně řeka by měla kulminovat až dnes večer, takže tehdy se teprve ukáže, jak silná to povodeň bude," sdělil Aktuálně.cz člen slovenské reprezentace Juraj Jurík, který hrával za mládežnické výběry Zlína, a nyní působí ve slovenské Skalici.

„Voda je v těchhle chvílích zhruba pět až deset metrů od stadionu a pokud by se dostala dovnitř, musel by se patrně zrušit celý šampionát s tím, že by se dohrál až příští rok v Pardubicích," dodal slovenský reprezentant, který ale v minulosti díky dvojímu občanství hrával i za Čechy.

Nebojíme se, organizace je na úrovni

"Zaplavená už jsou fotbalová a další hřiště v okolí stadionu, který je ale naštěstí na takovém vyvýšenějším místě," tvrdí Jurik (viz přiložené foto). 

I když se ale situace na místě zdá z vnějšku kritická, podle Juríka vše nasvědčuje tomu, že místní pověřené instituce boj s živly zvládnou (více o situaci v Německu zde).

Větší strach než samotní hráči tak mají jejich přátele v Čechách a na Slovensku.

"My se zatím nijak ohroženi necítíme. To spíš nám volají příbuzní a známí a ptají se, jak to tu vypadá. Zatím se ale zdá, že to Němci docela dobře zvládají," tvrdí Jurík.

Hráči budou stavět hráze

Do protipovodňových opatření se přitom zapojí přímo i samotní hokejisté, které k tomuto kroku vyzval direktoriát turnaje. 

„Dnes máme volný den a vedení turnaje požádalo všechny týmy, aby vyslaly své zástupce a pomohly se stavěním hrází," uvádí Jurík.

Pokud stadion nápor vody vydží, měly by se už zítra hrát čtvrtfinálové zápasy. 

Český tým v nich po porážkách se Švédskem a Finskem v základní skupině narazí na Kanadu.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Policisté v Paříži zastřelili muže, který je chtěl napadnout nožem

Pařížští policisté v pátek zastřelili muže, který je v obchodní čtvrti La Défense ohrožoval nožem. Uvedla to agentura Reuters. Hlídka podle agentury AFP vyvázla bez zranění.

Na přítomnost muže vyzbrojeného nožem na náměstí v La Défense upozornila policii místní ostraha. Poté, co na místo dorazila tříčlenná policejní hlídka, aby zkontrolovala situaci, muž se k policistům podle svědků rozběhl, mával nožem a křičel "Jdu vás zabít!". Policisté vystřelili sedmkrát. Dvě kulky zasáhly muže s nožem do hrudi a do stehna. Dotyčný u sebe neměl žádné doklady.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Banky a spořitelny v Česku se vyplatí. Za tři čtvrtletí dělá čistý zisk 70 miliard

Bankám a spořitelnám v Česku za tři čtvrtletí 2019 stoupl souhrnný čistý zisk meziročně o 7,74 miliardy Kč na 70,35 miliardy korun. Vyplývá to z dat, která zveřejnila Česká národní banka. Bilanční suma ke konci září činila 8,038 bilionu korun, což je proti konci roku 2018 nárůst o 558 miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Prezident Zeman podepsal státní rozpočet na příští rok, počítá se schodkem 40 miliard

Prezident Miloš Zeman v pátek podepsal státní rozpočet na příští rok se schodkem 40 miliard korun, což je stejně jako letošní schválený schodek. Informoval o tom prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman řekl již v říjnu při prvním čtení rozpočtu ve sněmovně, že pokud ho sněmovna schválí, pak jej podepíše. Vyjádřil však výhrady k rozsahu podpory obnovitelným zdrojům energie a k počtu státních úředníků.

Celkové výdaje rozpočtu představují 1,618 bilionu korun a příjmy 1,578 bilionu korun. Mezi hlavní výdajové priority vlády v návrhu státního rozpočtu na příští rok patří zvýšení starobních důchodů, větší objem peněz na platy ve školství, zvýšení rodičovské nebo posílení rozpočtu ministerstva obrany. Průměrný důchod se má zvýšit v příštím roce asi o 900 korun.

Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) je rozpočet prorůstový a proinvestiční. Opozice ho naopak kritizovala. Vládě vytýkala například, že v době růstu netvoří rezervy a málo investuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy