Campenaerts se v 18. etapě po úniku dočkal prvního vítězství na Tour de France

18. 7. 2024 18:04
Belgický cyklista Victor Campenaerts po úniku trojice jezdců vyhrál v Alpách 18. etapu Tour de France a připsal si první úspěch na slavném závodě v kariéře. Druhý skončil domácí Mattéo Vercher, třetí byl Polák Michal Kwiatkowski.
Victor Campenaerts v 18. etapě
Victor Campenaerts v 18. etapě | Foto: Reuters

Favorité dnes odpočívali a do cíle v Barcelonnette dorazili se ztrátou 14 minut, stejně jako Jan Hirt na 64. příčce. Na prvním místě průběžného pořadí stále je Slovinec Tadej Pogačar s náskokem tří minut a 11 sekund před obhájcem prvenství Jonasem Vingegaardem z Dánska. Hirt si polepšil na 58. místo.

Campenaerts za vítězstvím vyrazil zhruba 30 kilometrů před Barcelonnette, kdy spolu s nováčkem na Tour Vercherem a Kwiatkowskim ujeli z vedoucí skupiny. O triumfu pak rozhodl dobře načasovaným spurtem 200 metrů před cílem.

Dvaatřicetiletý Belgičan si připsal první vítězství na Tour de France, které po dojezdu v slzách věnoval synovi a partnerce. Jediným dosavadním Campenaertsovým úspěchem na závodech Grand Tours byla jedna vyhraná etapa na Giru d'Italia v roce 2021.

Cyklistický etapový závod Tour de France - 18. etapa: Gap - Barcelonnette (179,5 km):

1. Campenaerts (Belg./Lotto-Dstny) 4:10:20, 2. Vercher (Fr./TotalEnergies), 3. Kwiatkowski (Pol./Ineos Grenadiers) oba stejný čas, 4. Skujinš (Lot./Lidl-Trek), 5. Lazkano (Šp./Movistar), 6. Lemmen (Niz./Visma-Lease a Bike) všichni -22, …64. Hirt (ČR/Soudal Quick-Step) -13:40.

Průběžné pořadí: 1. Pogačar (Slovin./UAE Emirates) 74:45:27, 2. Vingegaard (Dán./Visma-Lease a Bike) -3:11, 3. Evenepoel (Belg./Soudal Quick-Step) -5:09, 4. Almeida (Portug./UAE Emirates) -12:57, 5. Landa (Šp./Soudal Quick-Step) -13:24, 6. Rodríguez (šp./Ineos Grenadiers) -13:30, …58. Hirt -3:04:32.