Zastavte Pastrňáka, nebo končíte, slyší Leafs. Boston je pro ně "děsivým soupeřem"

jzp jzp
20. 4. 2024 7:23
Jestli chce hokejové Toronto v očekávané sérii prvního kola play off proti Bostonu uspět, musí konečně přijít na to, jak zastavit Davida Pastrňáka. Tuto podmínku stanovilo vícero zámořských médií.
David Pastrňák v souboji s obráncem Jakem McCabem z Toronta
David Pastrňák v souboji s obráncem Jakem McCabem z Toronta | Foto: Reuters

Půjde o možná nejatraktivnější sérii prvního kola. Toronto, dlouhodobě nejhodnotnější klub NHL, nastoupí proti rivalovi, na kterém v této situaci pravidelně ztroskotává.

Konkrétně k tomu došlo třikrát za posledních jedenáct let.

A co je nejzajímavější, Maple Leafs pokaždé padli v rozhodujícím sedmém zápase na ledě Bostonu. Tam by se v případě nutnosti hrálo i letos, neboť Bruins skončili v základní části výše.

Pozoruhodné také je, že poslední vítězná série Toronta proti Bostonu se datuje do roku 1959.

"Pro Leafs je to děsivý soupeř," prohlásil bývalý brankář a nyní televizní expert Martin Biron. 

Největší rozdíl mezi oběma týmy v současnosti spatřuje v brankovišti. "Ilja Samsonov a Joseph Woll si poslední dobou nevedou dobře. Leafs přitom budou čelit Linusi Ullmarkovi, který loni vyhrál Vezinovu trofej (cena pro nejlepšího gólmana ligy - pozn. red.), a Jeremymu Swaymanovi, jenž prožívá fantastickou sezonu. Je vcelku jedno, kterého z nich Boston nasadí, jednoznačnou výhodu bude mít tak jako tak," dodal Biron.

Hodně se skloňuje také jméno Davida Pastrňáka.

Toronto podlehlo Bostonu ve všech čtyřech vzájemných střetech v základní části a - přestože má jeden z nejlepších ligových útoků v čele s Austonem Matthewsem - vstřelilo pouhých sedm branek. Obdrželo jich 14 a přesně u poloviny z nich byla díky zápisu 2+5 česká osmaosmdesátka.

Nejsou to nijak překvapivá čísla. Pastrňák proti Torontu září po celou kariéru. Včetně play off ho ve 42 kláních zpražil 55 body (26+29), což dělá průměr 1,31 bodu na zápas. Proti všem soupeřům dohromady je na průměru 1,07.

"Leafs nedokázali přijít na to, jak Pastrňáka zbrzdit v neustálém vytváření šancí pro sebe a své spoluhráče. Pokud se na tom nic nezmění, je těžké si představit, že Toronto tuto sérii vyhraje," podotkla regionální stanice NBC Sports Boston.

Podobný sentiment panuje i v Torontu.

"Zastavte Davida Pastrňáka, nebo dejte sezoně brzké sbohem," napsal sloupkař deníku Toronto Sun Steve Simmons.

Argumentoval Pastrňákovými celkovými čísly, nejen těmi proti Torontu.

Sedmadvacetiletý Čech nastřádal v uplynulé základní části 110 bodů (47+63), o 43 (!) víc než druhý nejproduktivnější hokejista Bostonu Brad Marchand.

Když Pastrňák nebodoval, což se v sezoně stalo 22krát, vyhrávali Bruins jen těžko, konkrétně to zvládli pětkrát.

Když ale český střelec bodoval alespoň dvakrát (37 případů), zvítězil Boston téměř vždy - v základní hrací době padl jen třikrát.

"Jestliže Leafs nenajdou způsob, jak se popasovat s Pastrňákem a jeho znamenitostí, budou mít jen malou šanci na ovládnutí série," doplnil Simmons.

Ačkoliv zámořská média favorizují spíš Boston, málokdo čeká, že Bruins zopakují výsledky ze základní části a "sfouknou" Toronto ve čtyřech utkáních. Online deník The Athletic vyčíslil pravděpodobnost tohoto rychlého scénáře na sedm procent.

Celkově dává Pastrňákovi a spol. 53procentní šanci na postup. I z toho je patrné, že lze očekávat spíš další sedmizápasovou bitvu. První klání se hraje v noci na neděli.

 

Právě se děje

Další zprávy