Stíhací jízda, pak vyčerpání. Davidová v masáku sahala po medaili, ale dojela pátá

Sport ČTK Sport, ČTK
Aktualizováno 23. 1. 2021 16:46
Dramatický finiš v hromadném závodu české biatlonistce nevyšel. V sobotní zastávce Světového poháru v Anterselvě skončila Markéta Davidová pátá, před posledním běžeckým kolem bojovala dokonce o medaili, ale v závěru jí došly síly. Vyhrála Francouzka Julia Simonová. Mužská štafeta v Itálii neuspěla, po dostižení o celé kolo bylo české kvarteto ze závodu staženo.
Markéta Davidová
Markéta Davidová | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Davidová udělala při první střelbě jednu chybu a propadla se na 23. místo, ale pak už měla přesnou mušku a posouvala se dopředu. Ze závěrečné stojky díky chybám řady soupeřek odjížděla jako třetí. Rychle se ale sjela pětičlenná vedoucí skupina a Davidová tentokrát nestačila. 

Ve sjezdu měla pomalejší lyže než soupeřky a ve stoupáních nedokázala drobné manko zlikvidovat. "Bohužel už mi nezbylo tolik sil, kolik bych si představovala. Už na to nebylo, holky na tom byly líp. Mrzí mě to, že jsem se dneska trefila a ani to nestačilo," řekla Davidová České televizi. Z pátého místa měla rozporuplné pocity. "Jsem za něj strašně ráda, do desítky je to pro mě úspěch. Jenom dneska to bylo hodně blízko," posteskla si.

Nakonec ji od bronzové Rakušanky Lisy Theresy Hauserové dělilo 14,1 sekundy. Páté místo je pro čtyřiadvacetiletou Češku druhým nejlepším výsledkem v sezoně po čtvrté příčce z předvánočního závodu s hromadným startem v Hochfilzenu. V Anterselvě si spravila chuť po čtvrtečním vytrvalostním závodě, kde poprvé v sezoně nebodovala.

Simonová si díky nejrychlejšímu běhu dojela pro druhé vítězství v této disciplíně za sebou, ačkoliv musela absolvovat tři trestná kola. Ve finiši nechala o dvě desetiny za sebou dotírající Švédku Hannu Öbergovou.

V mužské štafetě pak Češi propadli. Po návratu Milana Žemličky a Tomáše Krupčíka měli sice papírově silnější sestavu než minulý týden v Oberhofu, ale pomalý běh je od začátku zařadil na závěr startovního pole. Žemlička nabral přes minutu a půl a Ondřej Moravec předával v polovině závodu Krupčíkovi na 19. místě. Pak přišla selhání na střelnici. Krupčík musel na trestné kolo a Jakub Štvrtecký na tři. Po jeho položce vestoje byli Češi ze závodu staženi, protože byli předstiženi o celé kolo.

Podruhé za sebou se radovali z vítězství mistři světa Francouzi. Ze závěrečné střelby odjížděl v čele Nor Johannes Thingnes Bö, ale záhy ho dostihl Emilien Jacquelin. Reprezentant galského kohouta měl v závěrečných stovkách metrů více sil a vyhrál o osm desetin. Třetí příčku zajistil pro Rusko Eduard Latypov.

Závody SP v biatlonu v Anterselvě (Itálie):

Ženy - závod s hromadným startem (12,5 km): 1. Simonová (Fr.) 37:05,5 (3 trest. okruhy), 2. H. Öbergová (Švéd.) -0,2 (1), 3. Hauserová (Rak.) -3,5 (1), 4. Preussová (Něm.) -9,0 (1), 5. Davidová (ČR) -17,6 (1), 6. Mironovová (Rus.) -29,3 (2), 7. Röiselandová -35,8 (3), 8. Eckhoffová (obě Nor.) -43,4 (4), 9. Bescondová (Fr.) -55,7 (2), 10. Džymová (Ukr.) -56,6 (1).

Průběžné pořadí SP (po 15 z 26 závodů): 1. Röiselandová 625, 2. Eckhoffová 617, 3. H. Öbergová 616, 4. Wiererová (It.) 509, 5. Hauserová 490, 6. Preussová 490, …10. Davidová 404, 58. Puskarčíková 40, 59. Charvátová 37, 66. Jislová (všechny ČR) 21.

Muži - štafeta (4×7,5 km):

1. Francie (Guigonnat, Fillon Maillet, Desthieux, Jacquellin) 1:14:25,8 (0 trest. okruhů+9 dobíjení), 2. Norsko (Laegreid, Dale, T. Bö, J.T. Bö) -0,8 (1+9), 3. Rusko (Babikov, Jelisejev, Loginov, Latypov) -50,8 (1+7), 4. Německo -54,4 (0+6), 5. Itálie -1:55,1 (0+7), 6. Rakousko -2:19,0 (0+10), …19. ČR (Žemlička, Moravec, Krupčík, Štvrtecký) staženi ze závodu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

TOP 09 povede do voleb Pekarová Adamová, schválil výbor

TOP 09 v rámci koalice Spolu s ODS a KDU-ČSL povede do sněmovních voleb předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová, která bude zároveň v čele společné kandidátky v Praze. Výkonný výbor dnes večer schválil kandidáty pro všechny kraje, informovala strana po skončení jednání. Debata se podle informací ČTK vedla zejména o pražské kandidátce, kde členové výboru prohodili kandidáty na třetím a čtvrtém místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy