Francouzi vyhráli na MS smíšenou štafetu dvojic, čeští biatlonisté byli desátí

ČTK ČTK
15. 2. 2024 18:52
Smíšenou štafetu dvojic na biatlonovém mistrovství světa podruhé vyhrála Francie. V Novém Městě na Moravě zvítězili Quentin Fillon Maillet a Lou Jeanmonnotová. Stříbro ve Vysočina Aréně vybojovala Itálie, bronzové bylo Norsko. Česká dvojice Jonáš Mareček, Markéta Davidová obsadila desátou příčku, o lepší umístění ji připravilo Marečkovo trestné kolo na prvním úseku.
Markéta Davidová ve sprintu na MS v Novém Městě na Moravě 2024
Markéta Davidová ve sprintu na MS v Novém Městě na Moravě 2024 | Foto: Reuters

Po něm se propadli až na 22. příčku s padesátisekundovým mankem na čelo. Davidová si ale vedla výborně, na svém prvním úseku dobíjela jen jednou vleže a vytáhla Česko na třináctou pozici. To pak Mareček o jednu příčku vylepšil, i když spotřeboval celkem tři náhradní náboje. Davidové se i napodruhé střelecky zadařilo, minula jen jednou ve stoje, a propracovala se na konec první desítky.

Společně s Marečkem se postarali o druhý nejlepší český výsledek v historii disciplíny na MS. Lepší byli jen Eva Puskarčíková a Ondřej Moravec při premiéře singl mixu v roce 2019. Na vítěze dnes Češi ztratili zhruba minutu a půl.

Světové tituly získávají jen francouzské a norské dvojice. Zatím nejúspěšnější výpravy tohoto šampionátu se dlouho pohybovaly v čele prakticky společně. Rozhodlo se na posledním úseku, kdy Ingrid Landmark Tandrevoldová stejně jako v několika předchozích závodech na tomto MS udělala na stojce tři chyby z prvních pěti ran, a když jí nestačily ani náhradní náboje, musela na trestné kolo. Připravila tím Johannese Thingnese Böa o šanci na dvacátý světový titul, kterým by vyrovnal rekord Oleho Einara Björndalena.

Jeanmonnotová si v závěrečném okruhu dlouhém jeden a půl kilometru v klidu dojela pro zlato. Do cíle si přivezla náskok 24,6 sekundy před nakonec stříbrnou Itálií, protože před Tandrevoldovou se dostala i Lisa Vitozziová, která jela ve dvojici s Tommasem Giacomelem. Norsko skončilo s odstupem dalších necelých tří sekund třetí, což je jeho nejhorší výsledek v této disciplíně na MS.

V pátek je na světovém šampionátu volný den. Závodní program bude na Vysočině pokračovat v sobotu ženskou a mužskou štafetou.

Mistrovství světa v biatlonu v Novém Městě na Moravě (Žďársko):

Smíšené dvojice: 1. Fillon Maillet, Jeanmonnotová, (Fr.) 36:21,7 (0 tr. okruhů + 3 dobíjení), 2. Giacomel, Vittozziová (It.) -24,6 (0+5), 3. J. T. Bö, Tandrevoldová (Nor.) -27,4 (1+7), 4. Samuelsson, H. Öbergová (Švéd.) -1:00,9 (1+12), 5. Hartweg, Häckiová-Grossová (Švýc.) -1:01,1 (0+6), 6. Strelow, Voigtová (Něm.) -1:04,6, …10. Mareček, Davidová (ČR) -1:33,7 (1+10).

 

Právě se děje

Další zprávy