Asi to tak mělo být. Davidová útočila na medaili, nakonec jí těsně unikla

18,5 sekundy od splněného snu. Tak Davidová bojovala v posledním závodě v Pekingu
Pro pětadvacetiletou českou reprezentantku je to i tak nejlepší výsledek na olympijských hrách v kariéře.
Zvítězila Justine Braisazová-Bouchetová z Francie a získala své první olympijské zlato.
Biatlonistky v hromadném závodě
Lucie Charvátová obsadila 28. místo poté, co absolvovala pět trestných okruhů.
18. 2. 2022 8:48
Markéta Davidová útočila v Pekingu v závodě s hromadným startem na olympijskou medaili, nakonec skončila česká biatlonistka těsně pod stupni vítězů na čtvrtém místě. Vyhrála Francouzka Justine Braisazová-Bouchetová před Norkami Tiril Eckhoffovou a Marte Olsbuovou Röiselandovou. Davidovou dělilo od bronzu necelých devatenáct vteřin.

Závod mužů ovládl norský biatlonista Johannes Thingnes Bö, jenž tak získal na hrách v Pekingu čtvrté zlato. Michal Krčmář skončil 21.

Jedenáctá žena Světového poháru Davidová doplatila ve větrných podmínkách na dvě trestná kola při závěrečné střelbě. Její konkurentky v boji o medaile Norky Tiril Eckhoffová a Marte Olsbuová Röiselandová sice při závěrečné položce udělaly stejný počet chyb, na trať však vyjely z trestného kola o něco dříve a českou závodnici za sebou udržely.

"Je to můj druhý nejlepší výsledek v sezoně, takže musím být spokojená. Ale zase to uteklo o tu jednu ránu a mrzí mě to. Snažila jsem se, poslední kolo jsem nevypustila do posledního metru, tady se může stát opravdu cokoli. Holky byly ale lepší, tak to asi mělo být," řekla po dojezdu před kamerami České televize Davidová, která byla v úvodu her šestá ve vytrvalostním závodě.

V náročných podmínkách dnes figurovala se čtyřmi chybami mezi nejlepšími střelkyněmi. "Je to škoda, když jste tak blízko, ale musíme vzít v potaz, jak dobrý závod předvedla," chválil Davidovou trenér Egil Gjelland.

Závěrečný olympijský závod se kvůli obavám ze sobotních mrazů uskutečnil na trati v Čang-ťia-kchou o den dříve oproti původnímu programu.

Úvod vyšel lépe Charvátové, která po první čisté střelbě držela jedenácté místo. Davidová jednou minula a po trestném kole nabrala půlminutové manko. Devětadvacetiletá Charvátová však v běžecké části výrazně ztrácela a Davidová ji spolu s dalšími soupeřkami ještě před druhou střelbou předstihla. Poté, co rodačka z Hradce Králové udělala při další položce vleže dvě chyby, propadla se za první dvacítku.

Naopak Davidová si po čisté střelba polepšila na šesté místo. Průběh závodu ovlivnil větrný poryv na třetí položce, kdy do té doby vedoucí Eckhoffová s Olsbuovou-Röiselanodvou ztratily na střelnici spoustu vteřin a následně musely na dvě trestná kola. Oproti tomu Davidová minula jen jednou a odjížděla s norskými konkurentkami ze střelnice jako čtvrtá.

Zatímco vedoucí Braisazová-Bouchetová si vypracovala zhruba patnáctivteřinový náskok, dorazila Davidová k poslední položce s norskou dvojicí a Elvirou Öbergovou ze Švédska.

Eckhoffová s Olsbuovou Röiselandovou dvakrát chybovaly, jenže dvě rány do terče se nevešly ani české závodnici. Davidová po absolvování trestných kol v závěrečném okruhu na běžecky silné norské duo nestačila. Od vítězné Braisazové-Bouchetové ji nakonec dělilo 53,4 sekundy a od bronzové Olsbuové Röiselandové takřka 20 sekund.

Vedoucí žena Světového poháru Olsbuová Röiselandová zakončila olympijské hry ziskem páté medaile, předtím vyhrála ve sprintu, stíhačce, smíšené štafetě a byla třetí ve vytrvalostním závodě.

Bö má čtvrté zlato z Pekingu

Závod mužů vyhrál Johannes Thingnes Bö, jenž v Pekingu získal již čtvrté zlato. Trojnásobný vítěz Světového poháru zvítězil i přes čtyři chyby na střelnici před Martinem Ponsiluomou ze Švédska a svým krajanem Vetle Sjastadem Christiansenem. Michal Krčmář skončil po pěti trestných okruzích jednadvacátý.

Johannes Bö vybojoval v Číně celkem pět medailí: po triumfech ve sprintu, štafetě a smíšené štafetě získal ještě bronz ve vytrvalostním závodě a stane se nejúspěšnějším sportovcem her v Pekingu. S bilancí šesti zlatých, dvou stříbrných a šesti bronzových medailí je zároveň Norsko nejúspěšnější biatlonovou zemí na této olympiádě.

Český tým vyšel poprvé od roku 2010 naprázdno. Před osmi lety v Soči získal po pozdější diskvalifikaci Rusek ze štafety žen šest medailí, o čtyři roky později brali čeští biatlonisté v Pchjongčchangu dva cenné kovy.

Jednatřicetiletý Krčmář absolvoval druhý olympijský závod s hromadným startem v kariéře a byl jediným Čechem na startu. Stříbrný medailista ze sprintu v Koreji na první položce nechyboval a byl průběžně dvanáctý se ztrátou osmnácti vteřin na čelo.

Při druhé střelbě vleže a úvodní položce vestoje rodák z Vrchlabí vždy jednou minul a držel se na 15. místě. Slibný výsledek si však pokazil poslední zastávkou. Musel na tři trestná kola a dojel jednadvacátý se ztrátou tří minut a 40 sekund na vítěze. Oproti stejnému závodu před čtyřmi lety v Pchjongčchangu si polepšil o pět míst.

"S tímhle nejsem spokojený. Měl jsem to rozjeté mnohem líp, práci, kterou jsem odváděl dvanáct kilometrů, pak přišla vniveč. S tím nejsem spokojený," zlobil se na sebe Krčmář.

"Pokud mám hodnotit olympiádu, tak šestnácté místo určitě není špatné. Když si pak člověk řekne, že je šestnáctý (ve sprintu) na olympiádě, tak to nezní úplně zle. Ale na druhou stranu není to výsledek, za který bych se plácal po ramenou. Já ho přijmu, řeknu OK, je to něco, co jsem předvedl. Ale myslím si, že sto procent by bylo umístění v první desítce. To mi trošku chybí," dodal.

O šestou medaili na OH v Pekingu přišel na závěrečné položce Quentin Fillon Maillet. Francouz figuroval na druhém místě, ale třikrát nemířil přesně a doběhl čtvrtý. Vítěz vytrvalostního a stíhacího závodu ztratil ve finiši na třetího Christiansena třináct vteřin.

XXIV. zimní olympijské hry v Pekingu:

Biatlon:

Ženy - závod s hromadným startem (12,5 km): 1. Braisazová-Bouchetová (Fr.) 40:18,0 (4 tr. okruhy), 2. Eckhoffová (Nor.) -15,3 (4), 3. Röiselandová (obě Nor.) -34,9 (4), 4. Davidová (ČR) -53,4 (4), 5. Rezcovová (Rus.) -1:11,0 (6), 6. Simonová (Fr.) -1:22,6 (6), 7. Džimová (Ukr.) -1:25,7 (3), 8. Preussová (Něm.) -1:26,4 (4), 9. E. Öbergová (Švéd.) -1:37,7 (4), 10. Solová (Běl.) -1:39,2 (8), …28. Charvátová (ČR) -4:10,7 (5).

Muži - závod s hromadným startem (15 km): 1. J. T. Bö (Nor.) 38:14,4 (4. trest. okruhy), 2. Ponsiluoma (Švéd.) -40,3 (2), 3. Christiansen (Nor.) -1:12,5 (3), 4. Fillon Maillet (Fr.) -1:25,6 (5), 5. Windisch (It.) -1:38,4 (3), 6. Laegreid (Nor.) -1:46,1 (5), 7. Eder (Rak.) -1:56,4 (2), 8. Doll (Něm.) -2:31,4 (6), 9. Seppälä (Fin.) -2:32,7 (5), 10. Kühn (Něm.) -2:38,3 (5), …21. Krčmář (ČR) -3:40,5 (5).