Biatlonisté museli zrušit přípravu na Dachsteinu. A bojí se o úvod Světového poháru

mih mih
7. 11. 2018 11:05
Až do finské Imatry museli zamířit čeští biatlonisté necelý měsíc před prvními závody Světového poháru. V Pokljuce, kde má nová sezona na začátku prosince odstartovat, zatím panuje podzimní počasí. Vysokohorské soustředění na Dachsteinu zase museli Češi zrušit kvůli ledovce a větru.
Biatlonisté trénovali střelbu zatím bez sněhové kulisy.
Biatlonisté trénovali střelbu zatím bez sněhové kulisy. | Foto: Lukáš Caha

Ve Finsku se teploty drží kolem pěti stupňů nad nulou, ale tamní areál pokrývá až 80 centimetrů sněhu. "Je tu k dispozici několik vzájemně propojených okruhů, které lze kombinovat, a využívat tak různé profily pro různé typy tréninku," vysvětluje trenér mužů Zdeněk Vítek na webu českého biatlonu výhody finské destinace.

Oproti zeleným pláním v Pokljuce je to změna. Český tým musel kvůli klimatickým podmínkám improvizovat.

"Ve Slovinsku jsme kvůli ledovce a vichru na Dachsteinu zůstali o několik dnů déle. Udělali jsme hodně silové práce i vytrvalostních tréninků a také jsme zamakali na střelbě. Včetně klidové střelby a stabilizace polohy, což jsou prvky, které kvůli chladu v zimě už moc nenatrénujeme," prozrazuje Vítek.

V Pokljuce ale přitom mají už na začátku prosince začít první závody. Zatím to na ně však příliš nevypadá.

"Osobně z toho mám trochu strach, protože na přelomu listopadu a prosince v Pokljuce ještě nebývá moc sněhu a málo mrzne. Slovinci mají připravený sněhový depozit, ale zdali zvládnou připravit i celý čtyřkilometrový okruh pro vytrvalostní závod mužů, to nevím, nevím…" přiznává kouč mužské reprezentace.

Český tým by případné zrušení první zastávky Světového poháru mrzelo. V Pokljuce se mu totiž dlouhodobě daří.

"Když si sečtu svoji závodní a trenérskou kariéru, tak jsem v Pokljuce strávil více než rok svého života. Je to oblast, která už má místo v mém srdci… A myslím, že tak to má i řada sportovců," vzpomíná Vítek.

V Imatře český tým absolvuje i kontrolní závody, které určí nominaci na první Světový pohár i závody IBU Cupu.  

 

Právě se děje

před 9 minutami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy