Biatlonisté museli zrušit přípravu na Dachsteinu. A bojí se o úvod Světového poháru

mih mih
7. 11. 2018 11:05
Až do finské Imatry museli zamířit čeští biatlonisté necelý měsíc před prvními závody Světového poháru. V Pokljuce, kde má nová sezona na začátku prosince odstartovat, zatím panuje podzimní počasí. Vysokohorské soustředění na Dachsteinu zase museli Češi zrušit kvůli ledovce a větru.
Biatlonisté trénovali střelbu zatím bez sněhové kulisy.
Biatlonisté trénovali střelbu zatím bez sněhové kulisy. | Foto: Lukáš Caha

Ve Finsku se teploty drží kolem pěti stupňů nad nulou, ale tamní areál pokrývá až 80 centimetrů sněhu. "Je tu k dispozici několik vzájemně propojených okruhů, které lze kombinovat, a využívat tak různé profily pro různé typy tréninku," vysvětluje trenér mužů Zdeněk Vítek na webu českého biatlonu výhody finské destinace.

Oproti zeleným pláním v Pokljuce je to změna. Český tým musel kvůli klimatickým podmínkám improvizovat.

"Ve Slovinsku jsme kvůli ledovce a vichru na Dachsteinu zůstali o několik dnů déle. Udělali jsme hodně silové práce i vytrvalostních tréninků a také jsme zamakali na střelbě. Včetně klidové střelby a stabilizace polohy, což jsou prvky, které kvůli chladu v zimě už moc nenatrénujeme," prozrazuje Vítek.

V Pokljuce ale přitom mají už na začátku prosince začít první závody. Zatím to na ně však příliš nevypadá.

"Osobně z toho mám trochu strach, protože na přelomu listopadu a prosince v Pokljuce ještě nebývá moc sněhu a málo mrzne. Slovinci mají připravený sněhový depozit, ale zdali zvládnou připravit i celý čtyřkilometrový okruh pro vytrvalostní závod mužů, to nevím, nevím…" přiznává kouč mužské reprezentace.

Český tým by případné zrušení první zastávky Světového poháru mrzelo. V Pokljuce se mu totiž dlouhodobě daří.

"Když si sečtu svoji závodní a trenérskou kariéru, tak jsem v Pokljuce strávil více než rok svého života. Je to oblast, která už má místo v mém srdci… A myslím, že tak to má i řada sportovců," vzpomíná Vítek.

V Imatře český tým absolvuje i kontrolní závody, které určí nominaci na první Světový pohár i závody IBU Cupu.  

 

Právě se děje

před 16 minutami

Biker Stošek si na ME v maratonu vyjel bronz

Martin Stošek získal bronzovou medaili na mistrovství Evropy v maratonu horských kol ve švýcarském Evoléne. V závodu na 78 km s převýšením 3900 metrů ho porazili jen Němec Andreas Seewald a Ital Samuele Porro, který skončil druhý na třetím šampionátu za sebou.

Stošek výrazně vylepšil 18. příčku z roku 2019 a navázal na pět let starý bronz Kristiána Hynka, který dnes dojel v 41 letech sedmý. Na vítězného Seewalda ztratil Stošek téměř osm minut, za Porrem zaostal o čtyři minuty.

Závod žen na 70 km vyhrála Španělka Natalia Fischerová.

Příští rok se maratonský evropský šampionát uskuteční v Jablonném v Podještědí, kam se vrátí po deseti letech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy