Byla jsem tak nervózní, že jsem se klepala, popsala česká biatlonistka štafetu

Aktualizováno 7. 1. 2024 16:29
Čeští biatlonisté obsadili ve štafetách Světového poháru v Oberhofu šesté místo. Muži ve složení Jonáš Mareček, Tomáš Mikyska, Michal Krčmář a Vítězslav Hornig vybojovali v německém středisku nejlepší výsledek v sezoně. Ženský tým s Terezou Voborníkovou, Markétou Davidovou, Lucií Charvátovou a Jessikou Jislovou napodobil po dvou trestných kolech umístění z úvodního podniku v Östersundu.
Tereza Voborníková.
Tereza Voborníková. | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Mužský výběr v náročných povětrnostních podmínkách desetkrát dobíjel, vyhnul se ale trestnému kolu. Češi vylepšili 12. místo z posledního závodu v Hochfilzenu, v úvodu sezony byli v Östersundu desátí. Za vítěznými Nory zaostali o tři minuty a 48 sekund.

Biatlonistům chyběl Jakub Štvrtecký, který se po sobotním stíhacím závodě necítil dobře. Poprvé v sezoně zasáhli do štafety Mikyska s Hornigem.

Dvaadvacetiletý Mareček začal třemi opravami při střelbě vleže a figuroval na 17. místě. Na "stojce" minul dvakrát a předal Mikyskovi na osmé příčce. "Jak jsem střílel uprostřed, vítr tam byl horší než na předních místech. Cítil jsem i únavu v nohách. Podložky byly namrzlé, takže jsem měl problém si stoupnout," řekl České televizi Mareček.

Mikyska, který se vrátil do SP po srpnovém zranění kolena, vleže nechyboval, po třech opravách vestoje ale zůstal osmý. "Byly to mé chyby. Takový vítr jsme zase neměli. Mrzí mě druhá dobíjená rána, kterou jsem si strhl," uvedl Mikyska.

Nejzkušenější český biatlonista v poli Krčmář opravoval na každé položce jednou. Také on zůstal osmý, na šestou příčku ztráceli Češi půl minuty.

Finišman Hornig se ale blýskl stoprocentní střelbou a po závěrečné položce vestoje byl pátý. V závěrečném kole jej předstihl Švýcar Jeremy Finello, Francouze Quentina Fillona Mailleta ale český reprezentant za sebou udržel. "Je to super výsledek. Škoda, že se mi nepodařilo udržet toho Švýcara, ale ten už byl nad mé síly. Vymačkal jsem tam ze sebe všechno. V běhu jsem se cítil nejlépe za poslední tři dny," doplnil Hornig.

Vítězní Norové předvedli precizní střelbu, dobíjeli sedmkrát. Poradili si také se zmatkem při předávce na třetím úseku, kde Tarjei Bö vyjížděl na trať se zpožděním a připsali si desátý triumf v SP za sebou. Druzí byli s více než dvouminutovou ztrátou Němci, třetí skončili Italové. Špatnou zastřílel Émilien Jacquelin, kvůli jehož čtyřem trestným kolům vypadli Francouzi z boje o stupně vítězů a nakonec byli sedmí.

České ženy doplatily na horší střelbu, vedle dvou trestných kol šestnáctkrát dobíjely. Závod rozjela Voborníková bezchybnou položkou vleže, na "stojce" ale třikrát opravovala a předávala šestá.

"Připadala jsem si, že dobíjím poprvé v životě. Pak už jsem byla tak nervózní, že jsem se klepala. Ještě teď mi rozmrzají prsty. Nemohla jsem ten náboj vzít. Z mé strany hrozné. To dobíjení se mi nepovedlo," líčila Voborníková.

Davidová držela stejnou pozici. Při střelbě vestoje ale trefila jen čtyři terče a běžela trestné kolo. Češky se propadly na osmé místo a zůstaly na něm také po úseku Charvátové, která rovněž musela po "stojce" na trestný okruh.

Štafetu vrátila do první šestky finišmanka Jislová, jež potřebovala jen tři náhradní náboje. V závěrečném kole předstihla Švýcarku Elisu Gasparinovou. Na vítězné Francouzky ztratil český tým přes čtyři a půl minuty.

Francouzky ovládly štafetu poprvé v sezoně, druhé Norky ztratily v cíli více než devět sekund. Třetí skončily Švédky.

SP v biatlonu v Oberhofu (Německo):

Muži - štafeta (4×7,5 km): 1. Norsko (Strömsheim, Laegreid, T. Bö, J. T. Bö) 1:17:34,2 (0 tr. okruhů + 7 dobíjení), 2. Německo (Rees, Doll, Nawrath, Horn) -2:01,9 (1+15), 3. Itálie (Zeni, Bionaz, Hofer, Giacomel) -2:50,5 (0+16), 4. Švédsko -3:37,9 (1+11), 5. Švýcarsko -3:42,6 (1+15), 6. Česko (Mareček, Mikyska, Krčmář, Hornig) -3:48,1 (0+10).

Ženy - štafeta (4×6 km): 1. Francie (Jeanmonnotová, Braisazová-Bouchetová, Chauveauová, Simonová) 1:12:42,5 (0+12), 2. Norsko (Arnekleivová, Skoganová, Knottenová, Tandrevoldová) -9,3 (0+10), 3. Švédsko (Magnussonová, Perssonová, H. Öbergová, E. Öbergová) -33,5 (1+8), 4. Itálie -3:33,9 (3+11), 5. Německo -4:20,6 (3+15), 6. Česko (Voborníková, Davidová, Charvátová, Jislová) -4:39,6 (2+16).