Ani hvězdná Američanka nevzdorovala. Šwiateková prolétla do finále French Open

Aktualizováno 6. 6. 2024 19:00
Světová jednička Polka Iga Šwiateková postoupila do finále tenisového Roland Garros a už jen jedna výhra ji dělí od třetího pařížského titulu za sebou a čtvrtého celkově. Turnajovou trojku Američanku Cori Gauffovou zdolala 6:2, 6:4. V sobotu se utká o pátý grandslamový titul v kariéře s Italkou Jasmine Paoliniovou. Ta přehrála sedmnáctiletou Rusku Mirru Andrejevovou 6:3, 6:1.
Iga Šwiateková
Iga Šwiateková | Foto: Reuters

Třiadvacetiletá Šwiateková porazila Gauffovou pojedenácté z dvanácti zápasů a počtvrté za sebou. Stejně jako před předloni ve finále nebo minulý rok ve čtvrtfinále ji na Roland Garros nedovolila získat ani set. Vítězka předchozích turnajů v Madridu a Římě vyhrála už 18. zápas za sebou.

"Bylo to hodně náročné a druhý set byl velmi těsný. Jsem ráda, že jsem se držela taktiky, moc jsem nad tím nepřemýšlela a dotáhla to do konce," řekla v rozhovoru na kurtu Šwiateková.

Rodačka z Varšavy prodloužila na Roland Garros svou neporazitelnost na 20 zápasů, čímž vyrovnala na čtvrtém místě historického žebříčku Němku Steffi Grafovou. Před ní jsou jen Justine Heninová (24), Monica Selešová (25) a Chris Evertová (29). Bilanci v Paříži si vylepšila na 34:2.

Šwiateková vyhrála za hodinu a 38 minut a popáté na turnaji neztratila ani set. O tři roky mladší Gauffová ji sice předčila v počtu vítězných míčů 27:10, doplatila ale na 39 nevynucených chyb.

Přemožitelka Marie Bouzkové a Markéty Vondroušové Šwiateková začala duel lépe. Hned v první hře získala brejk, utekla do vedení 2:0 a po dalším prolomeném servisu soupeřky v pátém gamu náskok zvýšila. V úvodním setu udělala jen pět nevynucených chyb, Gauffová jich měla 18.

Vítězka loňského US Open Gauffová se ve druhém setu mírně zlepšila. Oklepala se také z diskutabilního verdiktu umpirové rozhodčí, která přiřkla její soupeřce po jednom ze servisů eso, získala brejk a vedla 3:1. Šwiateková ale reagovala, vyhrála čtyři gamy za sebou a vývoj otočila. V deváté hře sice neproměnila při podání soupeřky dva mečboly, vzápětí si ale vypracovala při servisu další dvě šance a při té druhé zahrála Gauffová míček do autu.

Paoliniová zvítězila nad 38. hráčkou světa Andrejevovou za hodinu a 15 minut. Osmadvacetiletá Italka, která ve čtvrtfinále porazila světovou čtyřku Jelenu Rybakinovou z Kazachstánu, si dál vylepšuje grandslamové maximum. Dosud byla nejdále v osmifinále letošního Australian Open. Po turnaji se posune do první desítky světového žebříčku.

"V prvním setu jsem byla trochu nervózní, ale s každou další výměnou jsem se stále více uvolňovala. Mám velkou radost, že se mi podařilo postoupit," uvedla Paoliniová.

Paoliniová se stala první Italkou po dvanácti letech, která se dostala do finále Roland Garros. Naposledy se to povedlo Saře Erraniové. Posledními italskými finalistkami grandslamu byly Flavia Pennettaová a Roberta Vinciová na US Open v roce 2015.

Andrejevová, jež vyřadila v předchozím kole druhou hráčku světa Bělorusku Arynu Sabalenkovou, doplatila v prvním grandslamovém semifinále na 30 nevynucených chyb. V utkání přišla čtyřikrát o servis, Paoliniové nevzala ani jeden.

Tenisový grandslamový turnaj Roland Garros (antuka, dotace 53,5 milionu eur):

Ženy, dvouhra - semifinále:

Šwiateková (1-Pol.) - Gauffová (3-USA) 6:2, 6:4, Paoliniová (12-It.) - M. Andrejevová (Rus.) 6:3, 6:1.

Smíšená čtyřhra - finále:

Siegemundová, Roger-Vasselin (2-Něm./Fr.) - Krawczyková, Skupski (4-USA/Brit.) 6:4, 7:5.