Zlatá éra i období zmaru. Kdy čeští hokejisté sbírali nejvíc medailí

Johana Kofroňová Johana Kofroňová
10. 5. 2024 15:13
Nejvíc cenných kovů si od roku 1920 z mistrovství světa odvezli Kanaďané. Česko má jako nástupnický stát Československa na svém kontě 47 medailí, stejně jako Rusko a Švédsko. Poslední cenný kov, a to bronzový, získali hráči českého národního týmu před dvěma lety na mistrovství světa ve finském Tampere.

Byl to divoký zápas. O bronzovou medaili na mistrovství světa bojovali hokejisté Česka a Spojených států. Po druhé třetině vedl americký tým 3:2. Jenže Češi v poslední třetině skórovali hned šestkrát a Američané dokázali reagovat jedinou úspěšnou střelou. Národní tým porazil Spojené státy 8:4 a Češi tak po desetil letech půstu přivezli medaili z mistrovství světa v ledním hokeji.

Celkem jich mají při započtení úspěchů bývalého Československa už 47 a dělí se s Rusy (při započtení výsledků Sovětského svazu) a Švédy o druhé místo v historické tabulce. Té dominuje Kanada s 52 cennými kovy.   

Co se týče zlatých medailí, těch Češi získali 12. Naposledy v roce 2010, kdy hokejový výběr vedený koučem Vladimírem Růžičkou završil famózní cestu světovým šampionátem v  Německu výhrou 2:1 nad Ruskem. Ve finálovém zápasu se vyznamenal především brankář Tomáš Vokoun, jenž dlouho eliminoval ruské snahy a překonal ho jen v samotném závěru střelec Pavel Dacjuk.

Historickému zlatému žebříčku ale opět vévodí Kanada, jejíž tým má na svém kontě 28 prvních míst, ruský (dříve sovětský) tým o jednu méně. Češi jsou třetí s 12 úspěchy.

Za první hokejové mistrovství světa se považují olympijské hry v Belgii v roce 1920. Československo na nich skončilo na 3. místě. Vyhrála Kanada, na druhém místě se umístily Spojené státy. Týmy na tomto turnaji před více než sto lety tvořilo sedm hráčů, o jednoho více než dnes. Nebyli žádní náhradníci, všichni hráli od začátku do konce. Utkání neřídili žádní určení rozhodčí, ale pískali je hráči třetích týmů nebo jejich trenéři. 

První zlatou medaili získal československý tým na prvním šampionátu po 2. světové válce v roce 1947. Nejúspěšnějším střelcem celého mistrovství byl Vladimír Zábrodský, který skóroval 29krát.

O dva roky později, v roce 1949, vyhrál československý tým podruhé. Velká radost přišla v roce 1972, kdy Čechoslováci po 23 letech získali další zlato. Čtyři roky po ruské okupaci měl finálová zápas silný politický podtext. 

"Už během předchozího mistrovství světa ve Švýcarsku nám lidé říkali: nemusíte být první, hlavně když porazíte Rusy. Sami jsme to cítili podobně, protože Rusáky jsme nenáviděli dlouho," vzpomíná v rozhovoru pro Aktuálně.cz někdejší útočník Richard Farda o mistrovství v roce 1972. Československý tým vyhrál i v letech 1976, 1977 a 1985. 

V roce 1993 po rozdělení Česloslovenska vznikly dva samostatné hokejové týmy. Český byl určen jako následovník původního československého. V roce 1996 vyhrál první "samostatné" zlato - na mistrovství světa v Rakousku.

V roce 1998 odstartovala legendární zlatá éra českého hokeje, když ji odstartovalo olympijské vítězství v Naganu. Češi poté vyhráli ještě tři mistrovství světa v řadě v letech 1999 až 2001. 

Další vítězství si reprezentanti vybojovali v roce 2005, o pět let později zvítězili na šampionátu naposledy. Roky 2011, 2012 a 2022 ale přinesli českému týmu bronzové medaile. 

Loni skončil český tým na osmém místě. Na loňském mistrovství světa brala zlato Kanada. Němci skončili druzí, což byl pro tým západních sousedů největší úspěch za mnoho desítek let. Naposled získali medaili před 70 lety.

 

Právě se děje

Další zprávy