Zahraniční ligy: Barák skóroval za Fiorentinu, PSG s předstihem slaví titul

Aktualizováno 28. 4. 2024 23:27
Fotbalisté Arsenalu díky třem gólům z prvního poločasu porazili v severolondýnském derby Tottenham na jeho hřišti 3:2 a udrželi první místo v tabulce anglické ligy. Gólovou radost si připsal v italské lize Antonín Barák. Brankou a asistencí přispěl k vysoké výhře Fiorentiny 5:1 nad Sassuolem.
Antonín Barák
Antonín Barák | Foto: Reuters

Arsenal šel do vedení v 15. minutě díky vlastnímu gólu Höjbjerga, který si hlavou srazil Sakův rohový kop do vlastní sítě. Domácí zareagovali zvýšenou aktivitou, jenž vyústila v nastřelenou tyč a vyrovnání Van de Vena, u něj však VAR nakonec odhalil těsný ofsajd.

Místo toho šli hosté ve 27. minutě do dvoubrankového vedení, když se z brejku prosadil Saka. Anglický křídelník skóroval popatnácté v ročníku a překonal osobní rekord z minulé sezony.

Sedm minut před poločasem hosté vedli už o tři branky. Opět se prosadili z rohu, tentokrát míč do sítě usměrnil Havertz. "Kanonýři" v letošní sezoně vstřelili z rohových kopů už 16 branek a vyrovnali rekord West Bromwiche ze sezony 2016/17.

V druhém poločase Tottenham snížil díky obrovské chybě brankáře Rayi, který přihrávkou vybídl ke skórování domácího obránce Romera. Son Hung-min v 87. minutě proměněnou penaltou zadělal na dramatický závěr, ale vyrovnat se Spurs nepodařilo.

Manchester City vyhrál v lize popáté za sebou a neporazitelnost v soutěži prohrál už na 19 zápasů. Vedení se ujal v 32. minutě zásluhou hlavičky Gvardiola. Trenér Guardiola musel o poločase vystřídat brankáře Edersona, který měl po srážce s Bolym problémy s ramenem. Ve druhém poločase jej nahradil Ortega. V 71. minutě pojistil výhru obhájců titulu Haaland a osamostatnil se v čele tabulky střelců s 21 góly.

U obou tref hostů asistoval De Bruyne. Belgičan se poosmnácté v jednom zápase zapsal mezi asistenty více než jednou, což se žádnému jinému hráči v historii Premier League nepodařilo. Nottingham počtvrté za sebou nezvítězil a na sestupové pozice má tři kola před koncem náskok jednoho bodu.

PSG už má nedostižný náskok

Hvězdy Paris Saint Germain se staly podvanácté mistry francouzské ligy. Druhé Monako dnes prohrálo v Lyonu 2:3 a tři kola před koncem na čelo ztrácí nedostižných 12 bodů.

Pařížané mohli získat titul už v sobotu, ale v domácím zápase s Le Havre jen remizovali 3:3. Svěřenci Luise Enriqueho zůstávají ve hře o treble. Ve středu se utkají s Borussií Dortmund v prvním semifinále Ligy mistrů a 25. května je čeká finále Francouzského poháru proti Lyonu.

Barák se podílel na demolici

Český reprezentační záložník Antonín Barák v italské fotbalové lize gólem a asistencí přispěl k vysoké výhře Fiorentiny 5:1 nad Sassuolem. Inter Milán v prvním utkání po zisku mistrovského titulu zdolal FC Turín 2:0 a prodloužil sérii neporazitelnosti na 28 utkání. Fotbalisté Boloni doma remizovali s Udine 1:1 a přiblížili se jistotě kvalifikace do Ligy mistrů.

Barák nastoupil v základní sestavě a po brankách Sottila, Martíneze Quarty a Gonzáleze v 62. minutě upravil svým druhým gólem v sezoně na 4:1. Český záložník ještě asistoval u druhé branky Gonzáleze, který zpečetil výsledek.

Fiorentina ztrácí na pohárové příčky pět bodů, sedmé Lazio odehrálo o zápas více. Sassuolo nezvítězilo pošesté v řadě a z předposledního místa ztrácí na sedmnácté Empoli pět bodů.

Inter získal jubilejní dvacátý titul v pondělí po výhře v derby nad AC Milán, před nímž vede tabulku o 19 bodů. Dnešní utkání poprvé v historii Serie A řídil čistě ženský tým rozhodčích a čtyři minuty po přestávce Maria Sole Caputiová vyloučila za faul na Henricha Mchitarjana hostujícího Adriena Tamezeho. Přesilovku využil o sedm minut později Calhanoglu povedeným volejem a druhý gól přidal turecký záložník za další tři minuty z penalty.

Brankář "Nerazzuri" Sommer v sezoně udržel 18. nulu a osamostatnil se v čele pořadí podle čistých kont. Turín počtvrté v řadě nezvítězil a v tabulce je desátý.

Udine šlo v Boloni do vedení těsně před poločasem zásluhou Payera. V 64. minutě byl po druhé žluté kartě vyloučen domácí Beukema, ale Boloňa i přes oslabení vyrovnala. V 78. minutě vybojoval domácím alespoň bod Saelemaekers.

Svěřenci Thiaga Motty, jenž by podle médií mohl v létě odejít do Juventusu, neprohráli pošesté v řadě a k jistotě kvalifikace do Ligy mistrů potřebují uhrát alespoň pět bodů. Udine čeká na vítězství už šest utkání, na záchranu ztrácí dva body.

AS Řím remizoval s Neapolí 2:2 a jeho náskok na pátém místě se po výhře Bergama 2:0 nad Empoli ztenčil na dva body. V Neapoli se skóre měnilo až v 59. minutě, kdy hosty poslal do vedení z penalty Dybala. Domácí otočili díky brance Olivery a penaltě Osimhena. Římané zachránili bod v 89. minutě. Po vleklém zranění kolena se poprvé v sezoně prosadil Abraham.

Bergamo orámovalo poločas penaltou Pašaliče a brankou Lookmana a došlo si pro 17. vítězství v sezoně. Atalanta ztrácí na AS Řím dva body a má zápas k dobru. Páté místo zaručuje pro příští sezonu postup do Ligy mistrů, jelikož Serie A má v žebříčku UEFA pro poháry dodatečné účastnické místo. Empoli je sedmnácté.

Čvančara se vrátil do Bundesligy

Darmstadt podlehl Heidenheimu 0:1 a stal se prvním sestupujícím z německé fotbalové ligy. Na barážovou příčku tři kola před koncem ztrácí 11 bodů. Mönchengladbach doma remizoval s Unionem Berlín 0:0.

Tomáš Čvančara poprvé po zranění nastoupil v základní sestavě domácích a odehrál 65 minut, Alex Král se na druhé straně neobjevil v nominaci na utkání. Čvančara v základní jedenáctce figuroval naposledy 9. prosince rovněž proti Unionu.

Anglická fotbalová liga - 35. kolo:

Bournemouth - Brighton 3:0 (13. Senesi, 52. Ünal, 87. Kluivert), Tottenham - Arsenal 2:3 (65. Romero, 87. Son Hung-min - 15. vlastní Höjbjerg, 27. Saka, 38. Havertz), Nottingham - Manchester City 0:2 (32. Gvardiol, 71. Haaland).

20. Sheffield United 35 3 7 25 34:97 16

Poznámka: Everton přišel o 8 bodů a Nottingham o 4 body jako trest za porušení finančních pravidel.

Italská fotbalová liga - 34. kolo:

Inter Milán - FC Turín 2:0 (56. a 59. z pen. Calhanoglu), Boloňa - Udine 1:1 (78. Saelemaekers - 45.+1 Payero), Neapol - AS Řím 2:2 (64. Olivera, 84. Osimhen z pen. - 59. Dybala z pen., 89. Abraham), Fiorentina - Sassuolo 5:1 (58. a 66. González, 17. Sottil, 54. Martínez Quarta, 63. Barák - 57. Thorstvedt).

Francouzská fotbalová liga - 31. kolo:

Mety - Lille 1:2 (23. Mikautadze z pen. - 31. Ismaily, 44. Yazici), Clermont - Remeš 4:1 (31. a 55. Cham oba z pen., 79. a 90. Rashani - 33. Nakamura), Lorient - Toulouse 1:2 (19. Ponceau - 59. Dallinga, 83. Cissoko), Štrasburk - Nice 1:3 (18. Emegha - 44. Guessand z pen., 52. Dante, 84. Sanson), Rennes - Brest 4:5 (4. a 9. Kalimuendo, 68. Theate, 79. Terrier - 11. Mounié, 48. vlastní Omari, 54. Satriano, 66. Camara, 90.+7 Brassier), Lyon - Monako 3:2 (22. Lacazette, 26. Benrahma, 84. Fofana - 2. a 61. Ben Yedder), Marseille - Lens 2:1 (1. Aubameyang, 85. Gueye - 77. Said).

18. Clermont 31 5 10 16 25:50 25

Poznámka: Týmu Montpellier byl z disciplinárních důvodů odečten 1 bod.

Německá fotbalová liga - 31. kolo:

Mönchengladbach - Union Berlín 0:0, Mohuč - Kolín nad Rýnem 1:1 (29. Barreiro - 90.+5 Kainz z pen.), Darmstadt - Heidenheim 0:1 (90.+1 Dovedan).

1. Leverkusen 31 25 6 0 77:22 81
2. Bayern Mnichov 31 22 3 6 89:38 69
3. Stuttgart 31 20 4 7 70:38 64
4. Lipsko 31 19 5 7 73:35 62
5. Dortmund 31 16 9 6 59:39 57
6. Eintracht Frankfurt 31 11 12 8 47:42 45
7. Freiburg 31 11 7 13 43:55 40
8. Augsburg 31 10 9 12 48:52 39