Štěpánová se na kole chce hlavně bavit. K olympiádě jí ale chybí třetí do party

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
7. 5. 2019 23:26
Sedmadvacetiletá bikerka Karla Štěpánová ještě nemá svoji medailovou sbírku tak bohatou, jako třeba Kateřina Nash, ale několik úspěšných vystoupení na mezinárodní scéně prozrazují její ambice. "Chci se protlačit do širší světové špičky, čili do top 10,“ říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Bikerka Karla Štěpánová
Bikerka Karla Štěpánová | Foto: Instagram Karly Štěpánové

Jezdíte na horském kole už od útlého mládí?

Kdepak! Řadu let mě bavily delší běžecké tratě a v zimě pak lyžování. Když jsem si však při pádu přetrhla v kolenu křížové vazy, tak mně lékaři zakázali běhat a jako rehabilitaci doporučili kolo. A tak jsem v 19 letech "přestoupila" do cyklistiky. Nejprve na silničním kole a později jsem od táty dostala horské kolo a začala jsem cross country propadat, moc se mi to líbilo.

Jaké byly začátky v tomto vašem novém sportu?

Příšerné!Všechno jsem se musela učit za pochodu, technická vybavenost byla na nule a nechybělo ani hodně odřenin, ale naštěstí už bez vážnějšího úrazu. Chtěla jsem se zúčastnit některých závodů, ale neměla jsem skoro nic najeto, například v prvním roce jen tři tisíce kilometrů.

Na první závod se většinou nezapomíná. Jak jste v něm obstála?

Normálně - dojela jsem poslední (smích). Ani tento propadák mě však neodradil, spíš nakopnul. A tak jsem se postupně od regionálních soutěží dostala až k republikovým a za dva roky jsem v kategorii do 23 let poprvé startovala ve Světovém poháru v Novém Městě na Moravě. Navíc jsem jela v národním dresu, který mám doma stále schovaný. Byl to pro mě neskutečný a samozřejmě nezapomenutelný zážitek. Ve stejném roce mě potěšila nominace na mistrovství světa, které jsem pak už nikdy nevynechala.

Kterých dosavadních úspěchů si nejvíc ceníte?

Především devátého místa ve Světovém poháru v Norsku. Bylo to v posledním roce mého působení v kategorii do 23 let. V elitní společnosti to pak v letech 2015 a 2016 byly tituly mistryně republiky a na mezinárodní scéně 11. místo na mistrovství Evropy.

V posledních dvou letech bylo vašich vydařených vystoupeních trochu méně. Co to způsobilo?

Hodně to ovlivnilo zranění ramene, které mi dost často vypadávalo, léčba nepomáhala. Například předloni v Peci pod Sněžkou jsem do cíle dojela v hrozných bolestech a tak jsem loni musela jít na operaci. Několikaměsíční tréninkové manko pak bylo znát. Přesto jsem úřadující vicemistryní republiky.

Jak se cítíte letos?

Po všech stránkách v pohodě. Jsem zdravá, mám najeto spoustu kilometrů a stala jsem se členkou skvělého profi týmu. O víkendu jsem ve velké zimě skončila v jednom německém závodě patnáctá, což sice není nic úžasného, ale určitě to byl dobrý trénink na další závod v Německu, Český pohár v Peci a především pak na Světový pohár v Novém Městě na Moravě, který se uskuteční ve dnech 24. - 26. května. Mým přáním je dojet v elitní patnáctce.

Je o vás slyšet i v cyklokrosových vystoupeních. Takže i v tomto sportu chcete být úspěšná?

Rozhodla jsem se, že cyklokrosem vyplním zimní období. Skočila jsem do něj po hlavě, a to doslova, protože jsem si zlomila klíční kost (úsměv), ale opět jsem spokojená. Dvakrát jsem v domácí soutěži skončila na stupních vítězů, devátá dojela na mistrovství Evropy, startovala na mistrovství světa v Táboře a v Belgii měla možnost poznat život cyklokrosových osobností.

Uvažujete někdy také o případní účasti na olympijských hrách?

Především se chci dál bavit na kole a pokud jde o olympiádu, tak ta je snad snem každého sportovce a ani já nejsem výjimkou. Cesta do Tokia však bude hodně trnitá, protože je potřeba pro českou účast nasbírat co nejvíc bodů a na tento úkol jsme zatím s Jitkou Čabelickou jen dvě a potřebná třetí bikerka se stále hledá.