Švédové přehráli Američany, bojovní Slováci nestačili na Němce

Aktualizováno 10. 5. 2024 22:45
Švédští hokejisté vstoupili do mistrovství světa v Ostravě triumfem nad USA 5:2. Slováci začali turnaj porážkou 4:6 s Německem.

Dvě branky a asistenci si v souboji hlavních favoritů ostravské skupiny připsal Joel Eriksson Ek. Američané inkasovali poslední dva góly při závěrečné power play.

Zvrat zámořskému týmu nevyšel

Do utkání, které řídila čtveřice českých rozhodčích v čele s hlavními Franěm a Hribikem, vstoupili aktivněji Američané. Výraznější šance si však vytvářeli Švédové. Ve 4. minutě mohl otevřít skóre Dahlin. Podařilo se to le až v 8. minutě, když se při signalizované početní výhodě prosadil Eriksson Ek.

Hned na začátku druhé části mohl vyrovnat Jones, trefil ale jen tyč. Američané se tlačili do útoku, Seveřané předvedli efektivitu. Ve 24. minutě přidal druhý gól Raymond. Další branku mohl vstřelit Grundström, ze slibné pozice ale nezamířil přesně.

Tým USA následně nevyužil první přesilovou hru v zápase, ve 33. minutě ale po akci Boldyho snížil Werenski, jenž se trefil přesně do horního rohu Gustavssonovy branky. Vyrovnat mohli Farabee nebo Nelson, v koncovce ale neuspěli. Opět se prosadili Švédové, třetí gól dal Marcus Johansson.

Američané se v úvodu třetí části vrátili do kontaktu, když po přihrávce zpoza branky nedal Gustavssonovi šanci Nelson. V následné přesilovce mohli vyrovnat Caufield nebo Tkachuk, ani jeden z nich však nezamířil přesně.

Ideální šanci vyrovnat měli Američané při vyloučení Erikssona Eka v 58. minutě, třetí gól ale nepřidali. Po minutě hry navíc odvolali brankáře a inkasovali počtvrté. I poté pokračovali v power play a Švédové přidali pátou branku.

Slováci marně dotahovali

Svěřenci trenéra Craiga Ramsayho sice proti obhájcům stříbrných medailí smazali dvoubrankové manko, nakonec s nimi ale na světovém šampionátu prohráli popáté za sebou.  Gólem a dvěma asistencemi se na německé výhře ve skupině B podílel Leonhard Pföderl, tři asistence si připsal Yasin Ehliz.

V první třetině byli střelecky aktivnější Slováci, hned v úvodu ale měli ale blízko ke gólu Němci.

Gólman Škorvánek, který bude v příští sezoně hájit barvy Hradce Králové, však nebezpečné situace ustál s čistým štítem. V 6. minutě mu pomohla i tyč. Slibnou šanci měli také Slováci, Sukelobu střelu ale Grubauer zlikvidoval.

Skóre se po několika nevyužitých příležitostech na obou stranách měnilo až v početních výhodách. Na trestné lavici se sešli Sukel s Čerešňákem a Němci dlouhou přesilovku pět na tři využiio. Po pohotové dorážce se prosadil Kahun.

Slovenský tým se pokusil platnost gólu českého rodáka zrušit takzvanou trenérskou výzvou s odkazem na nedovolené bránění brankáři. U rozhodčích ale neuspěli, a tak dál hráli ve třech.

Celé dvě minuty se tentokrát ubránili, v klasické početní výhodě se ale prosadil střelou od modré čáry Jonas Müller.

Svěřenci trenéra Ramsayho se z nepříjemného direktu oklepali. Hrivik střelou z úhlu snížil a Fehérváry ve 39. minutě vyrovnal. Němci si ještě ve druhé třetině vzali vedení zpět, 29 sekund před odchodem do kabin překvapil Škorvánka od modré čáry Kälble.

Ve 45. minutě přiblížil Německo k výhře Michaelis, jehož nechala slovenská obrana volného dorážet. Při Tiffelsově vyloučení sice Grubauera podruhé překonal důrazný Hrivik, jeho gól ale po kontrole u videa neplatil. Čerešňákovi totiž utekl na modré čáře puk do středního pásma.

Pět minut před koncem základní hrací doby se Slovensku podařilo snížit na 3:4, když se po akci Slafkovského prosadil Hudáček. Němci ale bleskově odpověděli a Pföderl jim vrátil dvoubrankové vedení. Při slovenské power play se prosadil Eder, poslední slovo měl 15 sekund před koncem Sukel.

Mistrovství světa v hokeji:

Skupina B (Ostrava):

Slovensko - Německo 4:6 (0:0, 2:3, 2:3)

Branky a nahrávky: 37. Hrivík (Cehlárik, Slafkovský), 39. Fehérváry (Pospíšil), 55. Hudáček (Slafkovský, Hrivík), 60. Sukel (Kelemen, Regenda) - 30. Kahun (Ehliz, Pföderl), 33. J. Müller (Michaelis, Tuomie), 40. Kälble, 45. Michaelis (Pföderl, Ehliz), 57. Pföderl (Ehliz), 60. Eder. Rozhodčí: Heikkinen (Fin.), Pearce (Kan.) - Briganti (USA), Zunde (Lot.). Vyloučení: 7:4, navíc Kelemen (Slovensko) do konce utkání. Využití: 0:2. Diváci: 9109.

Slovensko: Škorvánek - Nemec, Fehérváry, Čerešňák, Ivan, Grman, Koch, Gajdoš, Golian - Slafkovský, Hrivík, Cehlárik - Hudáček, Cingel, Tatar - Kelemen, Pospíšil, Regenda - Daňo, Sukeľ, Kudrna. Trenér: Ramsay.

Německo: Grubauer - Wissmann, J. Müller, Szuber, M. Müller, Kälble, Wagner, Fohrler - Pföderl, Michaelis, Ehliz - Peterka, Kahun, Tiffels - Fischbuch, Stachowiak, Tuomie - Eder, Sturm, Ehl. Trenér: Kreis.

Švédsko - USA 5:2 (1:0, 2:1, 2:1)

Branky a nahrávky: 9. Eriksson Ek (Heed, M. Johansson), 24. Raymond (Hedman, Eriksson Ek), 37. M. Johansson (Holmberg, Pettersson), 60 Hedman (Holmberg, Kempe), 60. Eriksson Ek (Frödén) - 33. Werenski (S. Jones, Boldy), 44. Nelson (Gaudreau, Vlasic). Rozhodčí: Fraňo, Hribik - Ondráček, Špůr (všichni ČR). Vyloučení: 3:0. Bez využití. V oslabení: 1:0. Diváci: 9109.

Švédsko: Gustavsson - Karlsson, Hedman, Brodin, Dahlin, Pettersson, Heed - Kempe, Eriksson Ek, Raymond - Holmberg, M. Johansson, Burakovsky - Lundeström, Zetterlund, Olofsson - L. Johansson, Frödén, Grundström. Trenér: Hallam.

USA: Lyon - S. Jones, Werenski, L. Hughes, Sanderson, Petry, Vlasic, Kesselring - Boldy, Gaudreau, Nelson - B. Tkachuk, Zegras, Caufield - Leonard, Pinto, Farabee - Kunin, Eyssimont, Hayes - Smith. Trenér: Hynes.