Schick se trefil, Hložek přispěl asistencemi. V Anglii byli Češi u debaklu v derby

Aktualizováno 5. 5. 2024 19:34
Chelsea v 36. kole anglické fotbalové ligy doma porazila West Ham vysoko 5:0. Debakl a třetí porážku z posledních čtyř zápasů neodvrátili ani čeští reprezentanti Tomáš Souček a Vladimír Coufal, kteří odehráli celé utkání. V německé lize Leverkusen zvítězil ve Frankfurtu 5:1, Patrik Schick zapsal gól, Adam Hložek tři asistence.
Patrik Schick
Patrik Schick | Foto: Reuters

Třetí Liverpool udržel teoretické naděje na zisk titulu po výhře 4:2 nad pátým Tottenhamem, kterému se naopak po čtvrté prohře za sebou dál vzdaluje účast v Lize mistrů navzdory porážce čtvrté Aston Villy 0:1 na hřišti Brightonu.

Kanonádu Chelsea zahájil 21. ligovým gólem Palmer a znovu se osamostatnil na druhém místě v tabulce střelců za Haalandem z Manchesteru City, který má na kontě o čtyři branky více. V prvním poločase se trefili i Gallagher a Madueke, po změně stran dvakrát skóroval Jackson. Druhý gól deset minut před koncem dal senegalský útočník po Součkově ztrátě míče na polovině Chelsea. Trenér West Hamu David Moyes nezvítězil na Stamford Bridge ani na 19. pokus.

Chelsea vyhrála deváté z posledních jedenácti domácích utkání a posunula se na sedmé místo s dvoubodovou ztrátou na poslední pohárovou příčku. Před "Blues" se může vrátit Manchester United, pokud v pondělí porazí Crystal Palace. West Ham z posledních čtyř kol získal jen bod a za Chelsea teď zaostává o pět.

Liverpool "nakopl" po čtvrthodině hry 18. gólem v sezoně Salah a těsně před poločasem zvýšil Robertson. Po přestávce se trefili i Gakpo a výstavní ranou do šibenice Elliott. Přihrál mu Salah a egyptský křídelník se stal prvním hráčem v historii Premier League, jemuž se podařilo ve třech po sobě jdoucích ročnících pokořit hranici deseti gólů a deseti asistencí. Teprve potom se mezi střelce zapsali i hosté, v rozmezí pěti minut skórovali Richarlison a po 17. v sezoně Korejec Son Hung-min.

Liverpool si tím zajistil účast v příštím ročníku Ligy mistrů a dvě kola před koncem je s pětibodovou ztrátou na vedoucí Arsenal matematicky i ve hře o titul. Tottenham ztrácí na rovněž neúspěšnou Aston Villu stále sedm bodů s jedním zápasem k dobru.

O prohře "Villans" s Brightonem rozhodl tři minuty před koncem Joao Pedro. Sice neproměnil penaltu, ale z dorážky už brankáře Olsena překonal. Domácí ukončili sedmizápasovou sérii bez vítězství.

Anglická fotbalová liga - 36. kolo:

Brighton - Aston Villa 1:0 (87. Joao Pedro), Chelsea - West Ham 5:0 (48. a 80. Jackson, 15. Palmer, 30. Gallagher, 36. Madueke), Liverpool - Tottenham 4:2 (16. Salah, 25. Robertson, 50. Gakpo, 59. Elliott - 72. Richarlison, 77. Son Hung-min).

20. Sheffield United 36 3 7 26 35:100 16

Poznámka: Everton přišel o 8 bodů a Nottingham o 4 body jako trest za porušení finančních pravidel.

Bundesliga

Patrik Schick se v německé fotbalové lize podílel gólem na drtivé výhře mistrovského Leverkusenu 5:1 ve Frankfurtu. Branku mu připravil reprezentační spoluhráč Adam Hložek, který si připsal asistenci i u zbylých dvou gólů nových šampionů ze hry. Bochum v záchranářském souboji porazila domácí Union Berlín po přestřelce 4:3. Alex Král za poražený tým nastoupil v 70. minutě bezprostředně před tím, než hosté zvýšili na 4:2.

Leverkusen poslal do vedení ve 12. minutě výstavní ranou Xhaka a Hložkovi přibyla první asistence, jelikož byl posledním hráčem, od nějž se odrazil sražený centr Arthura. Ekitike vyrovnal, ale těsně před přestávkou se po Hložkově centru pošesté v sezoně trefil Schick.

Po změně stran proměnil penaltu Palacios a v 77. minutě po Hložkově opětovné asistenci skóroval Frimpong. V samém závěru zpečetil výsledek z dalšího pokutového kopu Boniface, který hrál od 61. minuty místo Schicka a dvanáctým gólem v sezoně se osamostatnil v čele klubové střelecké tabulky. Leverkusen protáhl sérii bez porážky na 48 zápasů, šestý Eintracht potřebuje ještě jednu výhru k jistotě účasti v Evropské lize.

Bochum vedla v poločase 3:0 po dvou gólech Witteka a jedné trefě Schlotterbecka. Union se ve druhém poločase pokusil o stíhací jízdu a Vertessen a Bedia snížili. Hostům vedení pojistil Hofmann, a třebaže to bylo vzápětí zásluhou Hollerbacha znovu jen o gól, víc už domácí nezmohli.

Union čeká na výhru už šest zápasů, a pokud Mohuč ve večerním utkání zvítězí v Heidenheimu, propadne se na barážovou příčku. Bochum zvítězila podruhé za sebou a na Mohuč si vytvořila pětibodový náskok.

Bochum se od soupeře odpoutala do tříbodového náskoku. Union čeká na výhru šest zápasů a má už jen jeden bod k dobru oproti Mohuči, které patří barážová pozice. Zaváhání berlínského celku využila jen částečně díky remíze 1:1 v Heidenheimu. Svěřenci Boa Henriksena neprohráli už sedm zápasů. Heidenheim je desátý a na pohárové příčky mu schází tři body.

Německá fotbalová liga - 32. kolo:

Union Berlín - Bochum 3:4 (59. Vertessen, 63. Bedia, 74. Hollerbach - 16. a 31. Wittek, 37. Schlotterbeck, 70. Hofmann), Eintracht Frankfurt - Leverkusen 1:5 (32. Ekitike - 12. Xhaka, 44. Schick, 56. Palacios z pen., 77. Frimpong, 88. Boniface z pen.), Heidenheim - Mohuč 1:1 (65. Kleindienst - 37. Burkardt).

La Liga

Fotbalisté Betisu Sevilla ve španělské lize zvítězili na hřišti oslabené Pamplony 2:0 a na sedmém místě zaručujícím účast v Evropské konferenční lize si vybudovali pětibodový náskok na osmou Valencii, jež doma podlehla Alavésu 0:1.

Tým Osasuny hrál od 26. minuty bez vyloučeného Moncayoly, jenž při pokusu o zakončení kopl do hlavy obránce Mirandu. Přesilovku hosté poprvé využili ve 41. minutě gólem Péreze, který skóroval posedmé v sezoně, a v nastavení prvního poločasu zvýšil Fornals. Pamplona čeká na body už čtyři kola.

Alavés rozhodl o výhře ve Valencii v 68. minutě brankou Lópeze. Domácím chyběl brankář Mamardašvilli, jenž byl v posledním kole proti Barceloně vyloučen. Jeho záskok Doménech navíc musel už ve 34. minutě kvůli zranění vystřídat. Do branky se dostal šestadvacetiletý Cristian Rivero, který nastoupil k vůbec prvnímu zápasu ve španělské nejvyšší soutěži. Valencie prohrála třetí utkání v řadě, naopak Alavés potřetí za sebou zvítězil a je jedenáctý.

Španělská fotbalová liga - 34. kolo:

Pamplona - Betis Sevilla 0:2 (41. Pérez a 45.+3 Fornals), Celta Vigo - Villarreal 3:2 (21. Aspas z pen., 40. Larsen, 82. Douvikas - 12. Moreno, 66. Guedes), Valencie - Alavés 0:1 (68. López), FC Sevilla - Granada 3:0 (11. Acuňa, 52. Nasírí, 80. Lukebakio), Vallecano - Almería 0:1 (30. Lozano).

Serie A

Fotbalisté Verony v 35. kole italské ligy porazili doma Fiorentinu 2:1 a udělali důležitý krok k záchraně. Antonín Barák za poražený tým odehrál celé utkání. Druhý AC Milán doma pouze remizoval s FC Janov 3:3 a nezvítězil ve čtvrtém utkání po sobě. Pátý AS Řím doma v šlágru remizoval s třetím Juventusem 1:1 a komplikuje si situaci s postupem do Ligy mistrů.

Veronu poslal do vedení Lazovič z penalty a na vyrovnání Castrovilliho těsně před přestávkou odpověděl ve druhém poločase Nizozemec Noslin. Hellas vyhrál druhé z posledních tří ligových utkání a na sestupové pásmo má tři kola před koncem náskok pěti bodů. Fiorentina naopak nevyužila zaváhání sedmého Lazia a nepřiblížila se pohárovým příčkám. Na římský celek ztrácí šest bodů, ale má zápas k dobru. Tým z Florencie si ale může účast v Evropě zajistit triumfem v Evropské konferenční lize, v jejímž semifinále porazil v prvním duelu Bruggy 3:2.

AS Řím vedl nad Juventusem zásluhou dvanácté ligové trefy Lukakua, ale po půlhodině hry vyrovnal Bremer. Náskok Římanů na posledním postupovém místě do LM činí týden před vzájemným soubojem s Bergamem jen tři body. Atalanta navíc odehrála o dva zápasy méně a v pondělí se na AS může bodově dotáhnout, pokud zvítězí na hřišti už jistě sestupující Salernitany. Juventus počtvrté v řadě remizoval.

V Miláně se hrálo v nezvykle komorní atmosféře. Domácí příznivci totiž vyhlásili kvůli neshodám s vedením klubu bojkot. Ticho na San Siru v páté minutě ještě umocnil gól janovského útočníka Reteguiho z penalty. "Rossoneri" stačili vyrovnat těsně před poločasem zásluhou Florenziho. Italský obránce se v nejvyšší soutěži prosadil poprvé po 728 dnech. Krátce po startu druhého dějství poslal hosty znovu do vedení Ekuban.

Domácí opět srovnali v 72. minutě, kdy se hlavou po rohu prosadil Gabbia, a o tři minuty později Giroud 14. gólem v sezoně dokonce otočil skóre. Tři minuty před koncem řádné hrací doby si ale Thorsbyho centr srazil do vlastní sítě Thiaw. AC Milán má již jistou účast v příštím ročníku Ligy mistrů, Janov je dvanáctý a netýká se ho boj o záchranu ani o pohárové příčky.

Záchranářský souboj mezi Empoli a Frosinone skončil bezbrankovou remízou. Oba týmy jsou jen tři body nad čárou sestupu a Udine, které je hned pod ní, má před sebou ještě pondělní dohrávku s Neapolí.

Italská fotbalová liga - 35. kolo:

Cagliari - Lecce 1:1 (26. Mina - 84. Krstovič), Empoli - Frosinone 0:0, Hellas Verona - Fiorentina 2:1 (13. Lazovič z pen., 59. Noslin - 42. Castrovilli), AC Milán - FC Janov 3:3 (45.+1 Florenzi, 72. Gabbia, 75. Giroud - 5. Retegui z pen., 48. Ekuban, 87. vlastní Thiaw), AS Řím - Juventus Turín 1:1 (15. Lukaku - 31. Bremer).

1. Inter Milán 35 28 5 2 81:19 89
2. AC Milán 35 21 8 6 67:42 71
3. Juventus Turín 35 18 12 5 48:27 66
4. Boloňa 35 17 13 5 49:27 64
5. AS Řím 35 17 9 9 62:42 60
6. Bergamo 33 17 6 10 61:37 57
7. Lazio Řím 35 17 5 13 45:37 56
8. Fiorentina 34 14 8 12 51:39 50