Král podepsal smlouvu s NHL. Mnichov, říká majitel Slavie

Zdeněk John
14. 6. 2013 16:00
Divoký přestup jednoho z největších talentů poslední doby Tomáše Hertla "uhladí" nová smlouva mezi NHL a IIHF. Šéf českého hokeje ji podepsal den před termínem, který je pro Hertla klíčový.
Tomáš Hertl v tréninkovém dresu české reprezentace
Tomáš Hertl v tréninkovém dresu české reprezentace | Foto: Michal Eger

Praha – Problém kolem divokého přestupu Tomáše Hertla se vyřeší překvapivě rychle. Český hokejový svaz se připojil k nové smlouvě mezi NHL a Mezinárodní hokejovou federací (IIHF). Návrh tohoto kontraktu, který nastavuje pravidla vztahů mezi zámořím a Evropou, nečekaně dorazil do Prahy už tento týden a podle informací Aktuálně.cz ho prezident hokejového svazu Tomáš Král podepsal právě dnes. Smlouva je datována k 13. červnu.

To je pro talentovaného Tomáše Hertla mimořádně příjemná zpráva, zejména za situace, kdy Slavii Praha, Hertlův mateřský klub, podle všeho nebude chtít postupovat tak, aby byla přímo ohrožena jeho další kariéra.

Prezident hokejového svazu Tomáš Král ještě v pondělí v rozhovoru pro Aktuálně.cz odhadoval, že do 15. 6., tedy do zítra, se celou záležitost nemůže podařit uzavřít. Jeho odhad vycházel z toho, co se dozvěděl minulý týden na schůzce s šéfem IIHF René Faselem.

Den před termínem

Pro budoucnost Tomáše Hertla je zítřek klíčový termín - s 15. červnem totiž zmíněná nová smlouva mezi NHL a IIHF počítá jako s konečným dnem, kdy si americké či kanadské kluby mohou legálně sáhnout pro evropské hráče, i když jsou takzvaně pod smlouvou. Hertl má platný kontrakt, jak známo, ve Slavii Praha. Jako odškodné v takovém případě evropský klub dostane 240 tisíc dolarů. Tato částka nyní – až se celá operace formálně dokončí – připluje do slávistického rozpočtu.

"Jak Mnichov - o nás bez nás!," reagoval však zklamaně na vývoj v případu Hertl Richard Benýšek, spolumajitel Slavie. Slavia si cení Hertla na mnohem víc peněz, především je však zklamaná z toho, že její odchovanec porušil platnou smlouvu s vlastním klubem.

Velkou roli v Hertlově postupu sehrál i jeho agent Rober Spálenka. Částečně si teď může oddychnout - jeho horlivost při zprostředkování angažmá mladého slávisty v San José může smlouva s NHL zahladit. Hertl vlastně odcházel do vysněné NHL nadivoko. Nováčkovský kontrakt podepsal, ačkoliv byl v té chvíli smluvně vázán ve Slavii.

Hertlovi Slavie nebude dělat potíže

Slavie a Hertl musí ale ještě nějak formálně ukončit svůj vztah, ale to už při existenci smlouvy mezi NHL a IIHF bude snazší. Slavia má jistotu 240 tisíc dolarů. Kdyby Slavia trvala na svém (na dodržení smlouvy),hrozily Hertlovi komplikace v cestě do NHL, nebo i stop v české reprezentaci. Královým podpisem smlouvy se však celý případ začal odvíjet opačně.

Zda má Tomáš Král nějaký příslib Slavie o jejím dalším postupu, není Aktuálně.cz známo.

Nová smlouva mezi IIHF a NHL přináší extraligovým klubům jistotu, že za své hráče dostanou paušální částku 240 tisíc dolarů, pokud jim je někdo z NHL přetáhne. V minulých letech, kdy kvůli postoji Česka taková smlouva neexistovala, nemusely dostat nic.

 

Právě se děje

Další zprávy