Živě: V Pekingu je malý kus Tibetu. Ale bez Tibeťanů

Martin Novák Martin Novák
11. 8. 2008 14:25
Téma Tibet v dějišti olympiády není oblíbené
Buddha uvnitř tibetského chrámu.
Buddha uvnitř tibetského chrámu. | Foto: Martin Novák

Peking /Od našeho zvláštního zpravodaje/ - Je to tibetský chrám, ale vlajky Tibetu ani fotografie dalajlámy tady nenajdete.

Ba ani Tibeťany.

Buddhistický chrám Jenhong je nepatrným tibetským ostrovem v Pekingu. Malým Tibetem uprostřed čínské metropole.

Ve třech sálech za sebou se věřící buddhisté modlí před sochami Buddhy. Zvenku je hlídá policejní ochranka, uvnitř na dohlížejí mniši, oblečení v černých kalhotách a rudých košilích.

Jakékoliv zmínky o Tibetu, nemluvě už o dalajlámovi, tady ale slyší neradi.

"Jakou spojitost má tenhle chrám s Tibetem? Žádnou," odpovídá jeden z mnichů. Viditelně vyděšen tím, že ho někdo z cizinců oslovil s takovou otázkou.

Kontrast chrámu s pekingskými paneláky v pozadí.
Kontrast chrámu s pekingskými paneláky v pozadí. | Foto: Martin Novák

Přistupuje k nám žena s kartičkou průvodce. "Jsou to novináři, jsou to novináři," šeptá mnich. Jeho slova mi později přeloží můj tlumočník.

Mnich se stává téměř nekomunikativním a chce rozhovor co nejrychleji ukončit. "Jestli jsou tady nějaká opatření kvůli olympiádě? O žádných nevím. Není mi to známo," odpovídá a odchází zalévat vodou betonovou podlahu sálu.

Je těžké říci, kým tento mladík doopravdy je. Na podobných místech bývají jen vládou prověření lidé.

Absolutní ticho

Tibet je v Pekingu ožehavé téma. Svět Čínu kritizuje za její zacházení s Tibeťany, kterým hrozí vězení i za přechovávání fotografie dalajlámy.

Protibetské organizace a tibetský exil vyzývají k bojkotu her nebo alespoň k vyjádření solidarity s Tibetem. Mnozí Číňané mají pocit, že Tibeťané jim chtějí olympiádu zkazit.

Cokoliv spojeného s Tibetem je hlídáno a cenzurováno. Včetně internetových stránek.

Foto: Martin Novák

A koneckonců i samotný chrám, založený už v 18.století. Jedna z místních průvodkyň říká, že tady pracuje asi sto mnichů. Z toho Tibeťanů je ale tak desetina. Většinu tvoří Mongolové ze severní Číny.

"Ano, tento chrám je tibetský. Nápisy jsou v tibetštině," přiznává ovšem průvodkyně na rozdíl od mnicha.

Vláda se snaží "tibetskou problematiku" před olympiádou vytěsnit pokud možno co nejdál.

Podle oficiálního tibetského deníku Tibet Daily dostaly policie a armáda v Tibetu rozkaz, aby tam v době olympiády zaručily "absolutní bezpečnost."

Policejní hlídky před některými budovami jsou zdvojnásobeny a posíleny jsou i kontroly na hranicích provincie směrem do východní Číny.

Foto: Martin Novák

"Musí být zajištěna absolutní bezpečnost bez jediného pochybení," napsal oficiální list.

Kdo první prolomí mlčení

Někteří sportovci nicméně avizují, že během her možná vystoupí veřejně s protestem proti porušování lidských práv v Tibetu.

Například australský cyklista Cadel Evans nebo německá skokanka o tyči Anna Battkeová.

I jim zřejmě směřoval minulý týden na tiskové konferenci svá slova čínský prezident Chu Ťin-tchao: "Netahejte politiku na olympiádu."

Někteří zahraniční aktivisté už se pokusili vytáhnout ve městě tibetské vlajky a transparenty. U olympijského stadiónu i na náměstí Tchien-an-men. Policie ale jejich akce bleskovým zásahem ukončila.

Bojovně se vyjádřil místní armádní deník: "Západní protičínské síly udělají vše pro to, aby olmypiádu zmařili."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Finská premiérka Marinová kvůli videu z večírku podstoupila test na drogy

Finská premiérka Sanna Marinová po úniku videa, na němž je zachycena při bujarém tanci a oslavách na večírku, podstoupila test na drogy. K tomu předtím sociálnědemokratickou političku vyzvali členové vládní koalice i opozice. Šestatřicetiletá šéfka vlády dnes ujistila, že zakázané drogy nikdy nebrala.

Video s křepčící premiérkou na soukromé party, které se účastnily i některé další osobnosti veřejného života, tento týden vyvolalo ve Finsku slova odsouzení i podpory. Podle zprávy agentury STT byla Marinová na večírku a pila alkohol před několika týdny, nedlouho po zkrácené dovolené, a v té době byla odpovědná za plnění vládních úkolů. Její kritici přitom už dříve vyjádřili obavy, že její schopnost plnit povinnosti mohla být ohrožena, a to právě v době, kdy Evropu znepokojuje válka na Ukrajině.

Marinová ve čtvrtek prohlásila, že jen trávila večer s přáteli a nedělala nic zakázaného. "Tancovala jsem, zpívala a bavila se, což je naprosto legální," řekla. Dodala, že na zmíněném večírku neviděla užívat drogy ani nikoho jiného. "Mám rodinný život, mám pracovní život a mám volný čas, který trávím s přáteli. V podstatě stejně jako mnoho lidí v mém věku," prohlásila mladá politička.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

Dva lidé byli zraněni při střelbě ve švédském nákupním centru

Dva lidé v pátek byli zraněni při střelbě v nákupním středisku Emporia ve městě Malmö na jihu Švédska. Policie zadržela jednoho podezřelého a veřejnost už není ohrožena, uvedla policie.

"Domníváme se, že bezprostřední nebezpečí už veřejnosti nehrozí," uvedla policie v prohlášení, z něhož cituje agentura Reuters. "V tuto chvíli se domníváme, že incident má spojitost se zločineckým prostředím," uvedla policie.

Na místě bylo mnoho policistů, kteří vyslýchali svědky a zkoumali záběry z bezpečnostních kamer. Policie předtím oblast uzavřela a vyzvala lidi, aby do nákupního centra nechodili. Další podrobnosti nesdělila.

V červenci střelec v nákupním středisku v dánském hlavním městě Kodani, jen 30 kilometrů vzdáleném od Malmö, zabil tři lidi. Případ zřejmě nesouvisel s terorismem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vítěz z Alpe d'Huez si dojel pro titul mistra Evropy v cross country

Pro titul mistra Evropy v cross country na horských kolech si v Mnichově suverénně dojel olympijský vítěz Thomas Pidcock z Británie. Nejlepší z kvarteta českých bikerů Ondřej Cink skončil sedmnáctý.

Třiadvacetiletý Pidcock potvrdil dnešním prvenstvím pověst jednoho z nejlepších světových cyklistických univerzálů. Olympijský vítěz na horských kolech z Tokia se letos v lednu stal mistrem světa v cyklokrosu a následné úspěšné působení na silnici korunoval vítězstvím v horské etapě Tour de France s cílem na Alpe d'Huez. Předtím si stihl "odskočit" k bikům a v květnu vyhrál závody Světového poháru v Albstadtu a Novém Městě na Moravě, což byly dosud jeho jediné letošní starty na horských kolech.

Cink se držel v čelní skupině pouze v úvodních fázích závodu a poté už tempu nejlepších nestačil. Postupně klesal až na sedmnácté místo, které obsadil s odstupem 2:13 za Pidcockem. Šestinásobný mistr republiky absolvoval první závod po třech týdnech od Světového poháru v USA, kde jel pouze short track, protože se nakazil koronavirem. Mistrovství Evropy zařadil do svého programu až následně i kvůli blížícímu se mistrovství světa v Les Gets, které se pojede příští týden.

Zbývající tři čeští bikeři dojeli ve čtvrté desítce. Jan Škarnitzl byl 34., Lukáš Kobes 36. a Marek Rauchfuss 40.

V sobotu pojedou v Mnichově cross country ženy včetně čtyř Češek.

Mistrovství Evropy v cross country na horských kolech v Mnichově - muži:

1. Pidcock (Brit.) 1:18:09, 2. Carstensen (Dán.) -11, 3. Colombo (Švýc.) -12, 4. Koretzky (Fr.) -18, 5. Litscher (Švýc.) -21, 6. Schuermans (Belg.) -25, …17. Cink -2:13, 34. Škarnitzl -3:36, 36. Kobes -3:59, 40. Rauchfuss (všichni ČR) -4:45.

před 1 hodinou

Kvůli bouřkám a silnému větru zemřelo ve čtvrtek v Evropě 13 lidí

Evropa se v pátek vzpamatovává z tragicky bouřlivého čtvrtka, kdy kvůli bouřím a silnému větru zemřelo nejméně 13 lidí. Některé země rozmary počasí stále trápí. Varování před bouřemi platí i v pátek na jihu Německa, naopak na Korsice, kde ve čtvrtek zahynulo pět lidí, už bylo zrušeno. Na mnoha evropských řekách, včetně veletoků jako Rýn a Dunaj, kvůli suchu naopak komplikuje lodní dopravu stále extrémně nízká hladina vody.

Pro jih Bavorska a části jihozápadní spolkové země Bádensko-Württembersko vydala německá meteorologická služba varování před následky extrémního trvalého deště. V podhůří Alp platí do sobotního rána varování před extrémně vydatným vytrvalým deštěm až se 140 litry srážek na metr čtvereční. V Rakousku, kde bouřky ve čtvrtek ve velkém vyvracely stromy a zabily tak pět lidí, byla i dnes na jihu země přerušena některá železniční spojení. Ve čtvrtek byla železniční doprava v oblasti zcela ochromena kvůli přerušení dodávek proudu.

Na severu Itálie a v částech střední Itálie utrpělo kvůli bouřkám s větrem o rychlosti přes 100 kilometrů za hodinu několik lidí zranění. "Bohužel to ještě není za námi," řekl deníku La Stampa šéf italské civilní ochrany Luigi D'Angelo. Důvodem prudkých průtrží mračen je studený vzduch ze severní Evropy, který se ve Středomoří střetává s teplým vzduchem, vysvětlil v deníku Corriere della Sera klimatolog Antonio Navarra.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dodávky plynu plynovodem Nord Stream 1 do Evropské unie se kvůli údržbě opět zastaví

Dodávky ruského plynu hlavním plynovodem Nord Stream 1 do Německa se kvůli údržbě opět zastaví, a to od 31. srpna do 2. září. V pátek to oznámila ruská plynárenská společnost Gazprom, nad kterou má kontrolu Kreml. Po dokončení prací, pokud nenastanou žádné technické problémy, bude přeprava plynu obnovena na současnou sníženou úroveň 33 milionů metrů krychlových denně, dodal podle agentury Reuters Gazprom.

Ruský podnik sdělil, že s ním na údržbě kompresorové stanice Portovaja, která je součástí plynovodu Nord Stream 1 a nachází se poblíž finských hranic, bude spolupracovat německá firma Siemens Energy.

Nord Stream 1 přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře a je hlavní trasou pro dodávky ruského plynu do Evropské unie. Situace kolem dodávek ruského plynu se zkomplikovala, když Rusko v únoru zahájilo útok na Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy